בשנים האחרונות מופצות ברשת שיטות שונות ללימוד ב-5 דקות: לוח הכפל, קריאת תווים, רכישת מילים באנגלית, יו ניים איט, כולם מבטיחים קיצורי זמן בדרך להצלחה. סרטון שעלה לרשת לפני מספר שנים, וצבר קרוב למיליון צפיות, מבטיח גם הוא ללמד את הילדים לרכב על אופניים תוך 5 דקות, ללא מקל, ללא גלגלי עזר, בצורה פשוטה ויעילה. בסרטון מסביר כריס פדרין שכל אחד יכול ללמד את הילד שלו לרכב על אופניים, ומבטיח שהשיטה הזו אכן עובדת, אם תעקבו אחרי ארבעת השלבים, הפשוטים עד כדי גיחוך.

צעד 1 – האם הילד מוכן לרכב על אופניים?

השאלה הזו היא ממש חשובה כי אם הילד לא מוכן לרכב, שום דבר לא יעבוד. לדברי כריס, שיווי המשקל של הילדים מתעלה על זה של המבוגרים ולכן דווקא להם קל יותר ללמוד לרכב על אופניים, והוא אכן מוכיח את הטענה הזו בסרטון.

צעד 2 - איך להישען?

כאשר הילד יושב על אופניו, ההורה עומד מולו, כשהגלגל הקדמי מצוי בין רגליו, וכפות רגליו מייצבות אותו, וכאשר הוא אוחז בחלק המרכזי של הכידון על מנת לייצב את האופניים. על ההורה להשעין את האופניים לכל צד ולתת לילד את האפשרות לייצב את האופניים באמצעות הישענות על רגליו. התרגול הזה אמור להימשך כדקה או דקה וחצי.

צעד 3 (וחשוב ביותר) - הנפילה החופשית

ההורה צועד לאחור ומשחרר את האחיזה באופניים, והילד אמור לשמור על איזון ולהישען על רגלו כאשר האופניים נוטות לצידה. בהנחה שהילד לא נופל עם האופניים ומצליח לשמור על איזון – הוא מוכן למשימה.

צעד 4  ואחרון – רכיבה

שתי רגליו של הילד על הפדלים וההורה אוחז במושב ויד אחת על הכידון, כדי לייצב את האופניים. ההורה מסביר לילד להמשיך לסובב את הפדלים, ולנסוע קדימה. ההורה משחרר את האחיזה בכידון, אך עדיין אוחז במושב האופניים, ובאמצעותו מושך קצת לאחור את האופניים כדי לקבל תנופה ודוחף קדימה את האופניים. בשלב זה, גם אם הילד לא רוכב באופן מושלם ומזגזג מעט הוא אמור לשמור על יציבות יחסית ולהצליח לרכב על האופניים.

הילדה לא האמינה שתצליח 

בועז כהן, תושב תל אביב, ניסה ללמד את בתו בת ה-8 באמצעות שיטות שונות, שלא צלחו, עד שהגיע לשיטת הלימוד של כריס פדרין. "ניסיתי במצטבר במשך ארבע שעות ללמד אותה לרכב על אופניים, עם מקל, עם פדלים בלי פדלים, אבל היה נראה שאין סיכוי שהיא תצליח. על פניו לא היה לה שיווי משקל, בדיעבד אני יכול להגיד שהיא פחדה ליפול, ולכן לא הצליחה".

בייאושו, פנה בועז לרשת והתחיל לחפש דרכים אחרות ללמד את בתו לרכב על אופניים, עד שנתקל בסרטון של פדרין. "זה היה נראה לי מוזר ולא אמין, לא שמעתי על השיטה הזו מעולם, אבל אמרתי שאני חייב לנסות אותה".

בועז יצא עם בתו לרחוב, ופעל בדיוק לפי ההסברים בסרטון, "כולל השאלה האם את מוכנה לרכב על אופניים? אני חושב שהשאלה הזו ממש חשובה, כי זו הכנה פנימית ומעין הצהרת כוונות של הילד. הבת שלי אמרה שהיא מוכנה. במשך חמש דקות פעלנו לפי השיטה בסרטון, ושלחתי אותה לדרך. בהתחלה היא לא המשיכה לפדל, אבל אחרי שלוש פעמים, היא התחילה לנסוע והצליחה לרכב על אופניים לאורך כל הרחוב. מאז היא פשוט נוסעת ושולטת ממש יפה באופניים. היא אמרה שהיא לא האמינה שזה ייקח כמה דקות ומדהים שזה באמת הצליח לה".

בועז החליט לשתף את חברי פאפאזון בהצלחה המסחררת של השיטה. "אחרי שהעליתי פוסט, היו לא מעט שכתבו שהם ניסו את השיטה והיא הצליחה להם. מתחת לסרטון ביו טיוב יש גם לא מעט תגובות של אנשים שאמרו שזה עובד".

מה לדעתך הצליחו לפצח בשיטה הזו?
"המהות של הטכניקה הזו היא למעשה להפסיק לפחד מהאופניים ולדעת לעבוד נכון עם הרגליים. הוא עלה כאן על הבנה של איזון ונטרול הפחד. יש בזה הרבה פסיכולוגיה, אתה אומר לילדה: זהו, עכשיו את מוכנה, יאללה סעי".