הילד שלי ממש ביקש כלב. כבר שלוש שנים שהוא מדבר על זה כל הזמן ומבטיח שהוא יטפל בו. עכשיו בגלל כל המצב והאווירה הכללית במדינה ובבית, חשבתי שאולי זה רעיון טוב לאמץ כלב...

"אבל הבטחת שתרד איתו"

דבר ראשון אני רוצה להדגיש משהו חשוב: כשילד מבטיח שהוא יטפל בכלב הוא באמת מתכוון לזה, הוא לא משקר ולא עושה מניפולציות כדי שההורים יסכימו. הוא ממש חושב שהוא יצליח להיות אחראי על הכלב. העניין הוא שילד לא באמת יכול להבין את המשמעות העתידית של כלב כמו למשל: לקום מוקדם לאורך זמן, לחזור מהר מהמסגרת ולרדת איתו לטיול כשהוא עייף ולא מתחשק לו, את המשמעות של לאמץ כלב שיש סיכוי שיישאר איתו כ-14 שנה (ילד לא יכול להתחייב לכזאת תקופה) והוא מן הסתם לא מבין את המשמעות של פרידה עתידית מהכלב. ואתם בתור הורים? לא תרצו שהילד ירד לבד בלילה או יפסיד אירוע חברתי חשוב כדי לרדת עם הכלב. רק לשם ההסבר וסליחה מראש על ההשוואה אבל גם הורים לעתיד לא לגמרי יכולים להבין את המשמעות של לטפל בילד. לומדים את זה עם הזמן.

נכון שהתקופה במדינה עכשיו בלתי אפשרית לעיכול וכל דבר שעלול להכניס שמחה הביתה מבורך ולא סתם הכלבים עוזרים גם בטיפול רגשי, פיזי ועוד. אין על כלבים ובכל זאת, אם אתם שוקלים לאמץ כלב, ממליצה מאוד לקרא מה כדאי לקחת בחשבון. אל תגידו שלא אמרתי.  

מתי אתה מעדיף לרדת עם הכלב?

תעשו חלוקת תפקידים בבית של מי יורד עם הכלב ומתי כי כאמור - קחו בחשבון שהרבה פעמים אתם אלה שתרדו עם הכלב. אני תמיד ממליצה לתת לילדים עוד תפקידים מעבר לטיולים כמו למשל: לסרק, להאכיל, להחליף מים ואפילו סתם לשחק כדי שלכלב לא ישעמם.

תוכל לדעתך לוותר על הטיול הגדול?

חשוב לדבר עם הילדים על המשמעות של הצטרפות חיית מחמד למשפחה ולהתאים את המסר לפי הגיל. כדאי לכלול בשיחה את העניין שחיית מחמד היא כמו עוד ילד בבית שנדאג לו, השקעה ואפילו כסף כיוון שצריך לקנות אוכל, לקחת למרפאה וטרינרית ועוד. בנוסף, חשוב שהילדים ידעו שחיית מחמד דורשת המון תשומת לב מעבר לטיולים. היא לא יכולה להישאר הרבה לבד בבית כי היא תהיה עצובה ולפעמים אפילו נצטרך לוותר על טיול או אטרקציה כי לא יהיה לנו עם מי להשאיר אותה.

אני רק שאלה -לאמץ או לקנות?

תדברו עם הילדים על משמעות האימוץ לעומת קנייה ותחליטו ביחד מה מתאים לכם.

איזה שם נבחר?

תחשבו ביחד על שם לכלב ועל המשמעות שזה יהיה השם שילווה אותו

לאמץ עכשיו או לחכות כמה שבועות/חודשים?

אם אנחנו מתכננים חופשה משפחתית כדאי לחכות קצת כדי לא להשאיר אחר כך את חיית המחמד לבד הרבה זמן מצד שני, במידה ואנחנו בבית, חג ותקופות לא פשוטות כמו היום הן דווקא הזדמנות נהדרת לצעד הזה

גור או כלב בוגר?

יש הרבה כיף בגור, מצד שני זה הרבה יותר עבודה מבחינת אילוף וגם, את הכלבים הגדולים יותר פחות אנשים מאמצים אז אולי כדאי לאמץ אותם?

ילד עם כלב (צילום: shutterstock_Nina_Buday)
צילום: shutterstock_Nina_Buday

מה עם אומנה?

יש משהו נפלא בלשמש בית אומנה לכלבים. נותנים מענה לכלב שבאמת צריך ובהמשך הוא מגיע לאימוץ הילדים טועמים מה זה אומר לדאוג לכלב וגם המחויבות היא לא לאורך זמן. כמובן שגם פה יש חיסרון ומשהו שחשוב לקחת בחשבון: יש סיכוי טוב שהילדים יקשרו לכלב ויאלצו למסור אותו.

טיימינג

כמו כל שינוי גדול, חשוב לקחת בחשבון את הטיימינג. במידה ואתם מתכננים למשל לצאת כל המשפחה לטיול של חודש או אפילו לא בטוחים לגבי הישארותכם בארץ בזמן המורכב הזה, זה כנראה לא  הזמן לאמץ כלב ועוד מעט לחפש לו משפחה אחרת. יחד עם זאת, במידה ואתם  כן כרגע נמצאים בבית ומרגישים שאתם רוצים לעשות עבודה רגשית עם הילדים ולהכניס הביתה חיית מחמד שתכניס אופטימיות, תקווה ועוד משהו מרגש להתעסק בו, זה כנראה דווקא זמן מצוין לכך. אני מזכירה: אתם ההורים מחליטים לאמץ את הכלב ובסופו של דבר הוא באחריותכם. האם אתם מוכנים לזה?

יוסטון ווי האב א פרובלם

לסיכום אומר שלאמץ כלב זה כיף, ממלא, משמח, מורכב, מסורבל, מכניס שמחה וגם ריבים הביתה. בסופו שלדבר, חיית מחמד יכולה להיות תוספת מתוקה ומרגשת לבית שתתרום לבית לא פחות ממה שהבית תורם לה ויחד עם זאת, חשוב להביא חיה למקום שיכול ורוצה לאמץ אותה על כל מה שמשתמע מכך ובשביל זה צריך להבין בדיוק מה זה אומר והאם הזמן הספציפי הזה מתאים. לכל משפח יש את השיקולים שלה ואין פה משהו נכון או לא נכון, העיקר לקחת הכול בחשבון, לעשות תיאום ציפיות ולהבין שלפעמים צריך יהיה לחשב מסלול מחדש.

החלטתם שכרגע אתם לא יכולים לקחת כלב?

הסבירו לילדים את המורכבות של אימוץ כלב, תדברו על זה שאת ההחלטה הזאת תשקלו שוב בעוד כשנה ועד אז אולי תמצאו פתרון אחד כמו למשל לקחת אותם לחוג חיות או לאמץ חיה אחרת שקל יותר לטפל בה.

החלטתם שכן?

זה הולך להיות מסורבל וגם - להכניס הרבה אושר לחייכם ואושר זה אחד המצרכים בחשובים בתקופה הזאת. שיהיה במזל (ובהצלחה).

אם אתם אכן הולכים על זה, אנחנו ממש ממליצים לכם להיכנס למתחם "ישראל מאמצת" - בו תוכלו לבחור חבר מתוק לחיים, מבין עשרות כלבים וחתולים.

אגב, אם תאמצו כלב או חתול דרך המתחם תקבלו חבילת אימוץ מפנקת במתנה!