קרדית אבק הבית (צילום: Eraxion, Istock)
אכפת לך לסדר אחריך? קרדית אבק הבית | צילום: Eraxion, Istock

אם עד עכשיו ספגתם תלונות וצעקות כשהשארתם את המיטה שלכם מבולגנת בבוקר, מהיום תוכלו להצדיק את עצלותכם במניעים בריאותיים. מחקר בריטי חדש טוען שאף על פי שהמיטה המבולגנת צורמת לפדנטים שבינינו בעיניים, היא מסייעת במזעור אוכלוסיית הטפילים הזעירה שנקראת קרדית אבק הבית. היצורים הזעירים הללו גורמים ללא מעט תגובות אלרגיות ואסתמטיות בבני אדם, והחוקרים יצאו למשימה מדעית חשובה - לבדוק מהם התנאים המשפיעים על יכולת ההישרדות שלהם.

מיטה ממוצעת יכולה לשמש כבית לכמיליון וחצי מהיצורים הקטנטנים האלו, שאורכם פחות ממילימטר ותזונתם מתבססת על קשקשי עור מתים שנושרים מאתנו. בנוסף, הקרדית סופגת לחות למחייתה, והיא למעשה תלויה בלחות. בזמן השינה אנחנו שואפים בקלות את החומרים מעוררי האלרגיה שהקרדית מייצרת, ותנאי המיטה החמימים והלחים לא נותנים לה סיבה לנדודים.

גם חסכנו לסדר את המיטה, גם חסכנו 700 מיליון ליש"ט

החוקרים פנו ל-36 משפחות בריטיות, ששימשו כשפני ניסיון ותרמו את מיטותיהן למען המדע. בכל מיטה הוטמנו מרבצי קרדית. החוקרים עקבו אחרי שגרת ההתנהלות הביתית, ביצעו בה שינויים מזדמנים, ובאמצעות בקרה ממוחשבת בדקו כיצד היא משפיעה על אוכלוסיית הטפילים. המחקר כלל ניתוח של גורמים נוספים כמו חימום, אוורור ובידוד.

בסיכום המחקר, התגלה שסידור המיטה בבוקר תורם לשמירת הלחות במיטה ומיטיב עם הקרדית. לעומת זאת, אם משאירים את המיטה לא מסודרת במהלך היום, רמת הלחות שלה יורדת – דבר שגורם לקרדית להתייבש ובסופו של דבר למות.

לטענת מבצעי המחקר, תוצאותיו יכולות לצמצם באופן משמעותי את הסכומים העצומים שמושקעים מדי שנה בבריטניה במזעור נזקיהם הבריאותיים של היצורים הזעירים, סכום שנאמד בכ-700 מיליון ליש"ט. בנוסף, המחקר יוכל לסייע בתכנון בתים בריאותיים בעתיד ולהצביע על הסביבה שהכי חשופה לנזקיהם.

עם זאת, פרופסור וורדלואו מהאגודה הבריטית לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית מצנן את ההתלהבות. לטענתו, למרות שקרדית האבק משחקת תפקיד מכריע במקרים של אסתמה ואלרגיה, רוב הבתים בבריטניה עדיין יישארו לחים מספיק, ועל כן הוא מתקשה להאמין שפעולה פשוטה כמו אי סידור המיטה תשפיע על רמת הלחות הכללית של הבית. בלאגן עם המדענים האלה.

>> מצד שני, חדר מסודר טוב לנפש, אז תעשו את השיקולים שלכם
איך נשכנע את הילד לסדר את החדר?