זה אולי מפתיע, אבל לאנשים רבים קשה מאוד להיפרד מחפצים שאינם נחוצים להם כלל. למרות שלא תלבשו עוד לעולם את הבגדים מהחתונה, הילד כבר לא ינעל את נעליו מגיל שנה ודיסק הדי.וי.די של העונה הראשונה של הסופרנוס כבר לא נחוץ לכם מזמן, סביר שהמרחק בין כל החפצים הללו לפח האשפה עצום, ורובנו מתפקדים כאכסניה זולה למאות ואפילו אלפי חפצים שמיותרים לנו לגמרי, תופסים אבק ומקום ויש אומרים שאפילו מעכבים אותנו מלצעוד קדימה.

חדר מבולגן (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
התמונה מוכרת לכם? סימן שיש לכם ממה להיפטר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מחקר הראה לאחרונה שבבית בריטי ממוצע ישנם חפצים בשווי של כ-4,200 ליש"ט (25 אלף שקלים) אשר אינם נמצאים בשימוש. נקיון פסח האביבי הוא זמן נפלא להתחדשות ודילול עודפים מיותרים. אז איך עושים את זה? קבלו מדריך קצר:

1. המזווה

סביר שהמזווה שלכם, אולי כשרידי פוסט טראומה ממלחמת המפרץ, מכיל לא מעט צנצנות, קופסאות שימורים ומאכלים יבשים. כדאי לעבור על התכולה כולה, לוודא האם ישנם דברים שפג תוקפם, להשליך אותם, ואז להיות כנים ולראות אם אתם באמת מתכוונים לצרוך את כל שימורי השעועית  האלה בשלושת החודשים הקרובים. אם לא, העבירו אותם לארגון הצדקה החביב עליכם, ופנו מקום למזון חדש.

2. ספרים

אין מה לעשות, בעתיד הלא רחוק נצרוך כולנו את הטקסטים שלנו במכשירים אלקטרוניים יעודיים לכך. זה רק עניין של זמן עד שהמדיה המודפסת תצטמצם מאוד, וכדאי להשלים עם הגזירה, להביט בארון הספרים המתפקע, ולבחור רק את הספרים שיש להם משמעות רגשית עמוקה עבורכם. כל ספר אחר, סתם ספר, שחשבתם שאולי ילדיכם יהנו לקרוא יום אחד, אפשר למסור, למכור ברשת או לחנות יד שניה, כי הילדים, אם הם באמת יזדקקו לו, ידעו כבר מאיפה להוריד אותו.

3. די.וי.די

בזמן שספריות הדי.וי.די המסחריות מתפגרות בקצב, בהרבה בתים מתעקשים לשמור על ספריה כזאת, שתופסת הרבה מקום ואבק, בעיקר כי איש אינו משתמש בה. את כל המדיה שעל הדיסקים אפשר להוריד לגיבוי, אבל למעשה אין בכך צורך אמיתי. כיום הכל כבר נמצא ברשת או ב-VOD. כדאי ליהנות מהתקופה הקצרה בה עוד ניתן למכור סרטי די.וי.די לחנויות יד שניה, או ברשת, או לתרום אותם. גם את סרטי הילדים, שהילדים כבר לא רואים שנים, כדאי למסור ללא חרטות.

4. דיסקים

עוד מדיה גוועת שכדאי לומר לה שלום היא הקומפקט-דיסק. לרובנו ספריות עצומות של דיסקים, למרות שכיום ניתן לשמוע את כל השירים שבעולם ישירות ברשת בהקלקת עכבר. מכשיר הדיסק הפעיל ביותר נמצא כנראה ברכב, וגם שם זה רק עניין של זמן עד שיעלם, אז בינתיים ניתן להעביר את הקרם דה לה קרם לשם, ולמכור או לתרום את היתר.

5. תמונות

תמונות ישנות שמסתובבות מחוץ לאלבומים כדאי לסרוק ולזרוק. כך תוכלו גם לחלוק אותם עם החברים בפייסבוק, ולהדפיס כמה ומתי שתרצו. אותו הדבר תקף לגבי עבודות האמנות של הילדים.

6. בגדים

את הסקיני ג'ינס מלפני ההריון, ויתר הבגדים הצמודים של פעם כדאי למסור. גם אם תחזרו אי פעם למשקל ולגזרה ההיא, הנוכחות הלועגת שלהם בארון לא תזרז את ההגעה לשם, וכשתצליחו במשימה, סביר שתרוצו לקנות בגדים חדשים.
גם בבגדי הילדים שווה לעשות סדר. אם יש להם יותר מדי בגדים, סביר שתמיד יש להם משהו נקי ללבוש, ואתם עושים יותר כביסה. היפטרו מהעודפים, תרמו אותם למי שזקוק להם באמת. לגבי בגדים שכבר קטנים עליהם, אם אתם לא מתכננים עוד ילדים, באמת שאין טעם להצמד לסוודר של הילד מגיל חודשיים.

7. כלי מטבח

המשמעות של הרבה כלים מטבח זה יותר כלים בכיור לשטיפה בכל עת, כי תמיד יש מה לשלוף מהארון. הגיע הזמן למסור ולזרוק את כל מה שלא תואם את הסט, ואת כל השבורים והסדוקים.

8. ציוד ספורט

אם לא השתמשתם באופניים, בהליכון או בסטפר כבר שנה פלוס, כנראה שהגיע הזמן לומר שלום ולמכור אותם, או למסור למישהו שיוכל להוציא מהם את המקסימום.

9. ניירת

אחרי שתסיימו לארגן את הרי הניירת מומלץ לעבור לתשלום ברשת וקבלת משובים אלקטרוניים, שאין כל צורך להדפיס אותם. מהר מאוד תשמחו לגלות שיש שולחן מתחת להרי הנייר.

10. איפור

האמת העגומה היא שבכל תיק של מוצרי קוסמטיקה יש המון מוצרים שפג תוקפם, אך מכיוון שלא נגמרו, לא הושלכו לפח. איפור וקרמים שפג תוקפם מהווים סכנה בריאותית, והיפטרות מהם תתן צ'אנס להתחדש.

11. אלקטרוניקה

חלקנו עוד שומרים על המחשב הישן והמקרטע, על מכשיר ה-MP3, המצלמה הדיגיטלית הישנה, ועל עוד שלל מוצרי אלקטרוניקה שעברו מהעולם אך עוד מתפקדים. אפשר לנסות למכור אותם, או לתת אותם לצדקה, אבל אין טעם לשמור עליהם בבית.

12. ריהוט מיותר

עכשיו, כשהתפנה לכם כל כך הרבה מקום בבית, סביר שאתם לא באמת זקוקים לכל המדפים והארונות הללו. מיעוט של רהיטים יוצר תחושה פתוחה יותר, ומקל על נקיון הבית. אפשר למכור את הרהיטים המיותרים ברשת, או למסור אותם.

>> מנקים את הבית? קבלו 30 תרופות סבתא לניקוי מוצלח