הדיירים: זוג בשנות החמישים. האישה עובדת בכירה בבנק והבעל בכיר במשרד ממשלתי.

הדירה: דירת פנטהאוז ברמת גן. גודלה הוא כ-150 מ"ר, מלבד זאת בדירה יש מרפסת ששטחה 60 מ"ר לערך. מדובר בדירה חדשה לחלוטין שנרכשה מקבלן והם הדיירים הראשונים בה. תכנונה החל ברגע שנרכשה. שינינו את החלוקה המקורית של הקבלן וכעת היא כוללת סלון, מטבח ופינת אוכל בחלל פתוח אחד, חדר שינה, חדר ארונות, חדר אורחים, חדר כביסה גדול וחדר רחצה.

החזון: בני הזוג גרו שלושים שנה בדירה אחרת ברמת גן ותמיד חלמו על דירת פנטהאוז גדולה. כשהילדים גדלו והתחתנו, הגיע הזמן שלהם לממש את החלום. האישה רצתה דירה נקייה במראה, בסגנון מודרני, נעים וקל.
אני מאמינה שיש להתאים את החלל לאנשים שחיים בתוכו, לאנרגיה ולאישיות, לסגנון החיים ולהרגלים שלהם. בהקשר הזה, חשוב לציין כי מדובר בזוג מאוד אנרגטי ופעיל, ולכן החלטתי לבחור בגוונים שקטים: לבן, אפור חם ותכלת, וזאת כדי לאזן אותם.
קווים גיאומטריים פשוטים נבחרו לנגרות שתכננתי עבורם בהזמנה אישית ולקומפוזיציה הכללית, והם יוצרים הרמוניה כללית בחלל.

משך השיפוץ: השיפוץ עצמו נמשך כחודש, אולם רכישת הפריטים נעשתה בשלב מאוחר יותר. במהלך התכנון אחד הבנים התחתן ונולד נכדם הראשון, וההורים המסורים והמקסימים החליטו לעזור להם כלכלית, והפנו להם תקציבים שהיו מיועדים לדירה. לפיכך, המלצתי לתכנן את הפרויקט במספר שלבים.

בהתחלה, מיד כשהסתיים השיפוץ, הזוג עבר לדירה עם רוב התכולה הישנה שהייתה ברשותם. לאחר בחינת העלות-תועלת החלטתי להכניס  גם חדר שינה חדש וחדר כביסה לשלב זה כדי שיהיה להם נעים בבית.
שנתיים לאחר הכניסה לדירה הפעלתי את שלב ב' וריהטנו את יתר הבית: חדר הארונות, פינת האוכל, נגרות לחדר המגורים, ספות וכורסא, כיסאות בר, טקסטיל, כיסויי מיטה ואיבזור נוסף.
שנתיים לאחר מכן התחלנו את שלב ג': קירוי קל למרפסת הגדולה בפרגולה. בקרוב נרהט אותה ונכניס צמחייה. כך יצא שאני עובדת עם המשפחה כבר למעלה מחמש שנים.

 

סלון אחרי שיפוץ2 - גלית פנינה אבינועם2 (צילום: אסף הבר)
התאורה והריהוט יוצרים הפרדה בין האיזורים בחלל הציבורי | צילום: אסף הבר

הפרדה באמצעות תאורה

כל הקירות בבית הוזזו והותאמו לצרכי הדיירים, מלבד קירות הממ"ד כמובן. הסלון, המטבח ופינת האוכל נמצאים באותו חלל והחלוקה ביניהם נעשית על ידי ריהוט ותאורה בלבד. חדר השינה של ההורים הוגדל משמעותית, כמו גם חדר השירות שהפך לחדר כביסה וגיהוץ.

בנם של הדיירים חזר בתשובה, ולמרות שהוא לא מתגורר בבית אך מגיע להתארח המון, בתכנון המטבח שמתי דגש על הפרדה בין חלבי לבשרי במגירות ותוכנן כיור כפול ושני תנורים.

התאורה בחלל תוכננה כך שתתרום לאווירה הנקייה. התקרה הונמכה כדי להסתיר תשתיות מיזוג ולייצר תאורה נסתרת בכל היקף הדירה. במטבח הוספו גם גופי תאורה שקועים וכוסות שקופות ועדינות נתלו מעל הבר. מלבד זאת, זוג אהילים נתלו משני צידי הספה להדגשה עדינה.

הסלון: המשפחה רצתה איזור ישיבה נוח מול הטלוויזיה ואזור אחסון נוסף שיהיה נסתר לגמרי מהעין. לפי בקשה זו, תכננתי יחידת קיר שלמה עם מסך דק  שקוע, כאשר כל המכשירים נסתרים ועוברים מאחורי ובתוך היחידה מבלי שרואים אותם. כמו כן, משום שהם מארחים המון לארוחות ערב גדולות היה להם צורך בשטחי אחסון לכלי האירוח, להם תכננתי מקום רחב ביחידת הקיר.

במרכז הסלון הכנסנו שולחן ארוך, כאשר בפלטה העליונה שלו שיבצתי משטח מראה. באותה צורה תוכננו גם שולחנות הצד. בחרנו בספה בגוון אפור חם, עליה יש כריות בגוון תכלת. יש מין סטיגמה כזאת שהצבע הזה נועד רק לחדרי תינוקות וילדים, אך זה ממש לא נכון, כי הם מכניסים לכל חדר משהו רך מאוד ומתוק.

 

חדר רחצה אחרי שיפוץ - גלית פנינה אבינועם2 (צילום: אסף הבר)
הפסיפס הוורדרד יקר, שאר החומרים פשוטים. חדר הרחצה | צילום: אסף הבר

פינת האוכל: תוכננה כך שתוכל להיפתח לארבעה סועדים נוספים ולזוז בקלות החוצה אל המרפסת כאשר יש צורך. הגוונים שלה מתכתבים עם רהיטי הסלון. מולה יש ארון כלים גבוה לבן בסגנון קלאסי בו מאוחסנים כלי האירוח. הוא דומה מאוד מבחינה פונקציונאלית לארונות כאלו שאני מתכננת לבתי קפה – יש מקום למפיות, למלחיות, לצלחות, סכום וכו'.

הרמוניה זוגית בחדר השינה

המטבח: בשל המידות הרחבות של הבית היה אפשר לתכנן מטבח גדול עם פינת בר נוחה לארוחות קלות. כדי לצמצם בעלויות נקנו לבר הישיבה כיסאות עם רגלי ניקל מבריק ומושבים וכיסוי דמוי עור מנצנץ, כדי להקל על הניקוי שלהם. הגוונים במטבח מאוד רגועים ושקטים – זכוכית צבועה בלבן בארונות העליונים ופורמייקה אפורה מבריקה בתחתונים.

חדר השינה: כל פריטי הנגרות בחדר עשויים מאלון טבעי מולבן. גם כאן, הצבע של הקיר מאוד רגוע כדי לייצר את השקט הוויזואלי. את הגב של המיטה תכננתי בשיפוע כי בני הזוג מאוד אוהבים לקרוא, ויוצאים ממנו שקעים של טלפון וחשמל כדי למקסם את הנוחות שלהם. רציתי לגרום להם להרגיש בחדר כמו בבית מלון מפנק.

את כיסוי המיטה תכננתי יחד עם הווילון. אני מאמינה שחדר השינה אמור לאזן את בני הזוג. צריך לבדוק מי חזק יותר במערכת היחסים: אם זה הגבר אז רצוי להכניס גוונים נשיים יותר כמו ורוד וסגול; במקרה ההפוך, מומלץ להכניס גוונים כמו כחול, ניקל ואפור.
במקרה הזה הזוג היה מאוזן בהרמוניה מושלמת, כך שהלכתי על גוונים ניטרליים. הווילון שמעל המיטה מסמל את הפריחה שלהם וכיסוי המיטה מאזן את הצבעים הרגועים בחדר. מדובר בכיסוי שנארג עם שני חוטים: ירוק ואדום.

בעצתי, הם ויתרו על חדר רחצה אישי בחדר להם, מאחר ורק שניהם גרים בבית.

בבית קיים חדר שינה נוסף, הוא חדר האורחים המיועד לילדים שמגיעים בסופי השבוע. תוכננה בו ספה בצורת ר' שנפתחת למיטה זוגית ענקית ומפנקת במשיכה אחת.

 

מרפסת אחרי שיפוץ - גלית פנינה אבינועם2 (צילום: אסף הבר)
מקלחון גדול ומדרגת ישיבה בתוכו. חדר הרחצה | צילום: אסף הבר

חדר הרחצה: חדר מאוד נשי שעוצב בגוונים מאוד רכים. תמיד כשאני רוצה לעשות דבר כזה, אני שואלת את הבעל אם זה לא מפריע לו. במקרה הזה, לא רק שזה לא הפריע לו, הוא גם מאוד אהב את זה.
הדבר היחיד שיקר בחדר זה הפסיפס, מלבד זאת הארון עשוי פורמייקה פשוטה ומעליו אבן קיסר. האישה בחרה בכיור שעוצב בקווים אובליים והתאמנו לו מראה עגולה גדולה מאוד שלצידה מנורות הממקדות את המבט לכיור ולמראה. תכננתי מקלחון גדול עם מדרגה, שבעיניי זה אלמנט חובה.

דבר המעצבת: זכיתי להכיר זוג ששיתוף הפעולה והזוגיות שלהם היו נפלאים בדיוק כמו תהליך העבודה מולם. הם סמכו עליי בכל החלטה שקבלתי והתחושה של כל בעלי המקצוע שעבדו בבית מולם הייתה זהה לשלי. פשוט אנשים מיוחדים. נהניתי מאוד מהאינטראקציה ביניהם שהיתה מלאה בהומור ומחוייכת לגמרי, וגם מהנינוחות שאפפה את העבודה

טיפ: תכננו מקלחון מרווח ואם אפשר גם ספסל בתוכו; הכי נוח בעולם לשבת תוך כדי מקלחת ושהמים יזלגו עליך, וגם אם לא לשם כך, רק בשביל להניח עליו את השמפו והסבון.
דבר נוסף - אני ממליצה זה להכניס לפינת האוכל ארון כלי אירוח. הוא גם מאוד אסתטי ונכון בחלל, וגם מאוד פרקטי.

פריט אהוב: הכיור בחדר הרחצה. יש לו רדיוסים עמוקים ונשיים במיוחד.

פרגון לאנשי מקצוע: חברת "א.א. מראות" שעשו עבודה מצויינת ומדוייקת בתכנון המראות ועבודות הזכוכית בבית; חברת "סופר קרמיק" שעשתה את כל עבודות החיפוי והריצוף.

המעצבת: גלית פנינה אבינועם | אדריכלות ועיצוב פנים, טלפון: 054-7390919.

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו?כתבו לנו

במדור הקודם: אינדיאני ופרסי יושבים בסלון

לכל הבתים במדור