הדיירים:
זוג בשנות החמישים פלוס שיצאו לפנסיה מוקדמת. כדי לגור ליד הילדים הגדולים, הם עזבו וילה מושקעת בחיפה לטובת דירה בלב תל אביב.

הדירה והחזון: בני הזוג רכשו דירה קטנה בגודל של כ-65 מ"ר, בבניין ישן מתקופת קום המדינה ובמצב מוזנח, אבל הבינו שמדובר בפנינה בעלת פוטנציאל אדיר. מיקומה והנוף הנשקף ממנה שבו את ליבם: האפשרות להביט בכל רגע על עצי הפארק הירוקים וליהנות מהעיר התוססת. בדירה הישנה היו כוכים קטנים וצפופים, ומבנה של מסדרון שמוביל לאמבטיה, לחדר שינה ושירותי אורחים קטנים.

חלומם של בעלי הדירה היה לעצב בית אטרקטיבי, חם, מזמין ופונקציונאלי, מותאים לצרכים האישיים שלהם אבל גם מתאים לאירוח הילדים והחברים הרבים. המטרה בשיפוץ היתה ליצור עיצוב חם אבל מינימליסטי, תוך מחשבה על שילוב אוספים ופרטי ריהוט שכבר היו ברשותם. הדיירים הפקידו את הדירה בידיי מתוך אמונה שלמה, ואיפשרו לי חופש מוחלט בתיכנון ובעיצוב, עד הפרט האחרון.

משך השיפוץ: 3 חודשים.

עלות השיפוץ: קרוב ל-300 אלף שקלים, שכללו את הריסת הדירה כולה, בנייתה מחדש על כל פרטיה ורכישה של פרטי ריהוט חדשים.

האבן מתורבתת, השידה עתיקה

השיקולים שהנחו אותנו בשיפוץ היו הפקת המקסימום בשטח הנתון: זרימה נכונה, מעברים בין הפונקציות השונות בחלל, הארה, ואוורור ויצירת מקומות איכסון תוך הקפדה על שמירת מראה נקי.

במהלך השיפוץ נהרסו כל קירות הבית למעט העמודים, והדירה חולקה מחדש. המטבח הישן הפך לחדר עבודה ואירוח. בצמוד לו מוקמו שירותי האורחים. פינת האוכל והאמבטיה אוחדו והפכו לחדר שינה עם מקלחת צמודה, שממוקם במרכז הבית, הרחק מחזית הבניין, כדי שתהיה בו אווירה שקטה ורגועה. במקביל, הוספו שירותים חדשים לאורחים. חדר השינה הישן הפך למטבח מרווח שפתוח לסלון ומשקיף לפארק. גם בכניסה לבית נפתח חלון ענקי שמשקיף לנוף הירוק בפארק, מכניס את אווירת הטבע לדירה ומשווה לה מרחב ומראה מרווח.

כל החלונות הישנים הוחלפו בחדשים והרצפה חופתה באריחי גרניט פורצלן. בקירות ובתקרה בוצעו עבודות גבס, והותקנה מערכת מיזוג מרכזי ודלתות פנים חדשות. העיצוב החדש של הבית הוא בסגנון קלאסי ונקי, ויחד עם זאת חם ומזמין, זורם ונינוח. הצבעים השולטים בו הם שמנת, חום שוקולד ושילובים של זהב. התאורה החמה שקועה בעבודות הגבס ומדגישה את העיצוב.

חדר נוסף אחרי שיפוץ 1 - ענת שוהם (צילום: mako)
גוונים ירקרקים בחדר האירוח | צילום: mako

הסלון: הקיר המרכזי חופה באבן מתורבתת ושאר הקירות נצבעו בגוונים בהירים של שמנת אפרסקית. לאורך הקיר, שמתחיל מול דלת הכניסה ומסתיים בפתח המטבח, בוצעה עבודת גבס לפריטי העיצוב הרבים. הציורים מוסיפים צבע ושוברים את המראה השמנתי. הספה, הכורסאות ושולחן הנגרות נקנו ב"שון עיצובים". במזנון הכניסה שולבו אוספים שנצברו בנסיעות של הדיירים בעולם.

המטבח: המטבח, שהיה בעבר חדר השינה, תוכנן כך שינצל את הנוף שנשקף מהפארק. כמו בסלון, גם במטבח אין וילונות בחלונות, על מנת לאפשר חדירה של אור טבעי בכל שעות היום. המטבח עוצב בגוונים של ונגה ושמנת עם תוספות של פריטים באדום. ארונות המטבח עשויים מעץ והמשטח משיש קיסר.

חדר העבודה והאירוח: עוצב בגוונים שונים של ירקרק המשרים אווירה נעימה ורגועה. על הקירות נתלו תעודות הוקרה ופריטים בעלי ערך רגשי.

חדר השינה: החדר נבנה איפה שהיו בעבר חצי חדר ופינת אוכל. הוא הוגדל על חשבון שטחים אחרים, ולמעשה ביטל את המסדרון של הבית. לחדר צמודה מקלחת עם מקלחון, ארון עם כיור ושירותים. החדר חופה באריחי אבן  עם נגיעות של זהב וברונזה, ועוצב בסגנון מינימליסטי ופריטי ריהוט נמוכים.

מבט על הויטרינה אחרי שיפוץ 1 - ענת שוהם (צילום: mako)
פריט אהוב: שידה עתיקה | צילום: mako
פריט אהוב: השידה שמוקמה בכניסה לבית היא שידה שבעלת הבית רצתה לשמור, כיוון שהיא פריט שעבר בירושה. על ידי מיקום מתאים ותאורה מיוחדת, השידה קיבלה מקום של כבוד.

דבר המעצבת: כל פרויקט הינו הגשמת חלום של הלקוח. לאורך העבודה אני שואבת השראה מהלקוחות שלי ומלקטת רעיונות תוך כדי היכרות איתם. המטרה הסופית של כל פרויקט היא האושר שלהם בביתם החדש או המחודש - בית שמעניק שלוות נפש והנאה בכל יום. במקרה זה, אני יודעת שהצלחתי במשימה.

ענת שוהם היא אדריכלית בעלת סטודיו לעיצוב פנים ואדריכלותֻ

>> לכתבה הקודמת: פרובאנס במודיעין
לכל הבתים במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו