הדיירים: משפחה עם שלושה ילדים. האם אדריכלית והיא זו שעיצבה את הבית.

הדירה: דירת דופלקס בגג בניין בן שלוש קומות ברמת השרון. גודלה של הדירה הוא כ-200 מ"ר של שטח בנוי, גודלן הכולל של המרפסות בשתי הקומות הוא 120 מ"ר.  בקומה התחתונה ממוקמים שלושה חדרי שינה, חדר משפחה, סלון, מטבח ופינת אוכל. בקומה העליונה תוכננו חדר שינה נוסף ומרפסת נוספת. הבניין נבנה בשנות השבעים ומאז הדירה לא שופצה.

החזון: ליצור תחושת מרחב לצד תחושה של אינטימיות, משפחתיות וחמימות. רציתי להפוך את הנוף הנשקף מארבעת כיווני האוויר לחלק אינטגרלי מהדירה ובחרתי חומרים וצבעים שייתנו לבית תחושה כאילו היה שם תמיד, מעין סרט בשחור-לבן, ישן, דהוי כשהריהוט ופריטי האמנות נותנים לו את הצבעוניות.

משך השיפוץ: שמונה חודשים.

מרפסת אחרי שיפוץ3 - דנה אוברזון (צילום: שי אדם)
המרפסת מקיפה את כל החלל הציבורי | צילום: שי אדם

פסלים של אבא בסלון

לפני השיפוץ היו שתי דירות בקומה הזאת אותן חיברנו לאחת, ומעליה בנינו קומה נוספת. חיבור הדירות הביא לכך שיש כעת לדירה ארבעה כיווני אוויר והיא נהנית מנוף רחב ידיים הכולל את הים ממערב והשומרון ממזרח. מרפסות מקיפות את הבית מכל כיוון.
כל החללים חולקו מחדש ומכל חדר ישנה יציאה אינטימית למרפסת, כך גם ביציאה הציבורית של הסלון והמטבח. לפני השיפוץ לא השתמשו במרפסות וכעת הן הפכו לחלק אינטגרלי מהבית. הרעיון של "לחיות על הגגות" הרגיש נכון ומתאים.

הול אחרי שיפוץ2 - דנה אוברזון (צילום: שי אדם)
במסדרון תוכנן ארון קיר גדול | צילום: שי אדם

הסלון: עוצב בסגנון אקלקטי. הקיר המרכזי חופה בלבני סיליקאט שמכניסים חמימות לחלל, עליו נבנה מזנון שחור בסגנון מודרני ולצידו בר משקאות בצבע זהה. תחושת המרחב נוצרת הודות לחלונות הגדולים ששוטפים את הבית באור טבעי במשך רוב שעות היום ויוצרים אשליה של גובה. כמו כן, הפרגולות הממשיכות את קו התקרה כלפי חוץ, יוצרות תחושה של המשכיות ומגדילות בכך את החללים הפנימיים. הריהוט הגיע איתנו מהדירה הקודמת ובכל הבית פזורים פריטי אספנות ואמנות שעברו איתי מבית לבית. הם נלקחו בחשבון בתכנון כנקודות המיקוד בחלל. האוסף מורכב מפריטים ישנים שנאספו במהלך השנים ומפסלים של אבי, המספרים כל אחד סיפור ממקום ומזמן אחר.

חדר טלויזיה אחרי שיפוץ2 - דנה אוברזון (צילום: שי אדם)
חדר המשפחה עוצב כך שתהיה בו תחושה אינטימית וביתית | צילום: שי אדם

פינת האוכל: מורכבת משולחן אנגלי מעץ אלון וכיסאות שחורים. על הקיר הסמוך תלוי ציור גדול של שדות המחזק את הקשר לחוץ הבית. בתקרה תלויות מנורות ימאים עשויות פליז שמעניקים לבית נופך ייחודי ואישי המתחבר לשאיפה ליצור תחושה של פעם.

הול של החדרים אחרי שיפוץ - דנה אוברזון (צילום: שי אדם)
בתקרה נפתח חלון שמכניס אור טבעי לחלל המסדרון | צילום: שי אדם

שטיחי ריצוף במרפסות

המטבח: עוצב בגוונים של אפור שמשתלבים נהדר עם הרצפה. על האי יש פלטת שיש גדולה שנראית כאילו מתחברת לרצפה. גם כאן תלינו מנורת ימאים שמחברת באופן ויזואלי את המטבח לפינת האוכל.

המרפסות: בכל מרפסת יש שטיחי ריצוף צבעוניים שיובאו באופן אישי מטורקיה. אותם שטיחים מצויירים מתאימים לאקלים הים תיכוני, נותנים תחושה של בית "לבוש" ומעגנים את החלל. במרפסת שיוצאת מהסלון הכנסנו כורסאות ירוקות וספה סגולה שנקנו בשוק הפשפשים ועברו שיפוץ, ובמרפסת של קומת הגג יש ג'קוזי ומיטות שיזוף.

חדר הילדה הגדולה: עוצב בסגנון פרובאנס. יש לה שני כיווני אוויר ויציאה למרפסת אישית.

נישה בבית אחרי שיפוץ - דנה אוברזון (צילום: שי אדם)
פריטי האמנות מכניסים צבע לבית | צילום: שי אדם

חדר הרחצה המרכזי: הגוונים הבולטים הם בז' ושחור, הקירות מחופים באריחי אבן ומשטח השיש על הארון בגוון אפור.

חדר המשפחה: בחדר תוכננה ספה עמוקה בה אפשר לרבוץ בכיף ולצפות בטלוויזיה. המסך ממוקם בתוך יחידת נגרות שמכסה את הקיר כולו ומשמשת לאחסון. גם לחדר זה יש מרפסת אינטימית משלו.

טיפ: פתחו חלונות גדולים כדי להעמיק את תחושת המרחב בחלל.

פריט אהוב: הפסלים של אבי שפזורים בכל הבית.

פרגון לאיש מקצוע: הנגר אלי חדד מחולון, איש מקצוע מהשורה הראשונה, טלפון: 050-5208498.

צוות המתכננים: דנה אוברזון, אושיר אסבן, יזהר קדמי | דנה אוברזון אדריכלים.

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו?כתבו לנו

>> במדור הקודם: לנשים באמת יש טעם טוב יותר

לכל הבתים במדור