ממש לא משנה באיזה סגנון תבחרו לעצב את חדר השינה שלכם; כפרי או מודרני, רומנטי או עם שיק של איקאה - הכלל היחיד הוא שהחדר שבו אתם נרדמים בלילה ומתעוררים בבוקר, יהיה נעים למראה, מרגיע ומחבק.

 

שליטה במיטה

מיקום המיטה הוא למעשה פונקציה של שליטה. כדאי למקם את המיטה כך שבעודכם שוכבים בה תוכלו לראות את הדלת ואת מי שנכנס דרכה.
שתי האופציות האידיאליות למיקום המיטה – בקיר מול הדלת או בקיר האלכסוני לדלת. רצוי לא כדאי למקם את המיטה מתחת לחלון – כששוכבים במיטה נחמד ליהנות מפיסת שמיים.
אם יש בחדר חלון נוסף, ניתן לסגור את החלון שמאחורי המיטה ולהפוך אותו לנישה עם תמונה אהובה ותאורה. אם אין מקור אוורור נוסף בחדר, תלו וילון שייצור תחושה של אינטימיות וחמימות.
מיטה ללא גב יכולה לקבל בקלות משענת יצירתית מעשה ידכם: רכשו דיקט בגודל 40X40, חפו אותו בספוג ריפוד ובבד דקורטיבי, הדקו באקדח סיכות והצמידו אותו לקיר עם דבק חם או סיליקון. עכשיו רק נשאר לכם לבחור את הצד המועדף עליכם במיטה.

ליד כל אחד מצדדי המיטה שימו שידת לילה, שעליה אפשר להניח מנורה. אם אתם מעדיפים את המנורה שלכם על הקיר, אני ממליצה לתלות אותה בגובה 110 ס"מ.
את ארון הבגדים עדיף למקם מאחורי הדלת ולהשאיר מעבר של כ-90 ס"מ מסוף הארון למיטה. בצד שאין בו ארון אפשר להשאיר מינימום מעבר של 60 ס"מ עד הקיר.
הטלוויזיה בחדר השינה צריכה להיות כמובן מול המיטה, ובין אם תתלו אותה או תניחו על שידה – כדאי לכם לכוון לגובה 90 ס"מ. אני לא מחסידי הנישות לפלזמה, אבל אם בכל זאת זה הכיוון שלכם, קנו את הטלוויזיה מראש ובדקו את הגודל שלה בחנות. מניסיוני, המידות של היצרן לא תמיד תואמות את המציאות, אז לא להתעצל ולהוציא את המטר.

חדר ארונות פונקציונלי

אם אתם מפנטזים על יחידת הורים אינטימית שתכלול חדר ארונות, חדר רחצה ומיטה, הייתי הולכת על מעין סידור בית מלון: בצד אחד של החדר לתכנן את חדר הרחצה, ומולו להציב את ארון הבגדים. כשהמיטה נמצאת בחלל נקי, בלי דלתות מיותרות, ויש אפשרות לנוע בחדר בלי להפריע לבן או לבת הזוג.
חדר הארונות צריך להיות מרווח כדי שיהיה פונקציונלי. חשוב לזכור כי עומק תלייה הוא 60 ס"מ, והמעבר בין שני הצדדים צריך להיות כ-80 ס"מ. אם אין לכם מספיק מקום, ותרו על הפנטזיה של חדר ארונות ותעברו לארונות קיר.

החלוקה בארון בגדים או בחדר ארונות תתבצע כמעט באותו אופן: גובה מדפים אידיאלי הוא כ-35 ס"מ, שיאפשר לכם ליצור ערימת בגדים גבוהה יחסית בלי לחשוש שהיא תקרוס לכם. למגירות לבנים יספיק גובה של 20-40 ס"מ. אם יש לכם שמלות ארוכות או מעילים ארוכים תצטרכו גובה של לפחות 120 ס"מ, לעומת חצאיות, מכנסיים או חליפות שיסתפקו גם ב-100 ס"מ.
האורך המקסימלי של מוט תלייה יכול להגיע למטר, אבל מעבר לזה צריך להשתמש בהפרדה של פלטת עץ ולהתקין מוט נוסף. אני ממליצה בחום לבנות ארון נפרד לנעליים שיש בו פתחי אוורור. גם אם אתם שמים הכל בתוך אותו ארון בגדים, צרו מדפים נפרדים לנעליים וסגרו אותם בדלתות.

חדר ארונות בדרך כלל חשוך יחסית בגלל עומס הפריטים, לכן שווה להשקיע בתאורה חזקה, רצוי שורה של ספוטים שאותם ניתן לכוון לפי הצורך. גם אם אין חדר ארונות הקפידו על מנורות שקועות בתקרה או פס צבירה שניתן לכוון לכיוון הארון.
ויש גם "מפסק גבול" שמדליק את האור כבמטה קסם ברגע שפותחים את הארון. בקשו זאת מהחשמלאי בשלב התכנון והוא כבר ינחה אתכם לגבי גוף התאורה שאתם צריכים.

אם אתם מתכננים בית או רוכשים דירה חדשה, כדאי לכם להפוך את הממ"ד לחדר ארונות. כמובן שבהיעדר מקום האפשרות האופטימלית היא למקם את הארון בתוך נישה ייעודית בקיר. לטעמי כדאי להתאים את צבע הארון לגוון הקיר, כי ארון בגדים הוא חתיכת מפלצת גבוהה וענקית, שאפשר ורצוי לעדן.

ספא בית של חזי בנק
טיפוסים של מקלחת או אמבטיה? | יח``צ: יח"צ חזי בנק
יחידת הורים: מקלחת או אמבט?

שתי השאלות המרכזיות בעיצוב יחידת רחצה בתוך חדר השינה הן: מה אתם מעדיפים - מקלחת או אמבטיה, והאם יש מקום לשני כיורים.
אני מעדיפה לבנות קודם כל מקלחון מפנק להורים, ורק אם נשאר מקום – להוסיף אמבטיה. כדאי לוותר על אגנית; כך הריצוף של חדר הרחצה ימשיך לתוך המקלחון וייצור תחושה של חלל גדול יותר.
ברור שלא תמיד אפשר לתכנן את היחידה מראש ולא תמיד יש מספיק מקום; התחשבו בתנאי השטח ואל תציבו בחלל קטן פריטים מיותרים. אני למשל מאוד מחבבת ספסל ישיבה דקורטיבי – זה גם פרקטי וגם יפה, אבל כשאין מספיק מקום, זה הפריט הראשון שאוותר עליו.
באופן אישי אני מעדיפה מקלחון שבנוי מדלתות זכוכית, אבל אם אתם חייבים קירות, בנו אותם בגובה 120 ס"מ ומעליהם זכוכית עד גובה 200 ס"מ. אם המקלחון צמוד לאזור הכיורים בנו קיר נמוך, אחרת לא תוכלו לנקות את הזכוכית.

אמבט בהמשך המקלחון מחייב בניית קיר נמוך שייצור הפרדה ומעליו זכוכית. שווה לבקש ממתקין הזכוכיות חור למתלה או מתלה ארוך על גבי הדלת, לתליית מגבות.
את האסלה כדאי למקם באזור מוסתר מאחורי הדלת, או מאחורי ארון הכיור. בכל מקרה, הכלל אומר שכאשר פותחים את הדלת הדבר האחרון שצריך לבלוט לעין הוא האסלה.

חלום עם סגנון: מה תבחרו?

אז באיזה סגנון בחרתם? כל לוק דורש פריטים מסוג מסוים.
לסגנון נקי: מיטות מינימליסטיות, או אפילו שני מזרונים זה על זה. הקפידו לכסות את המזרון התחתון בבד (ליצירת חצאית למזרון התחתון).
בחרו בשידות סגורות שמכילות שתי מגירות, ללא מדפים ופיתוחים. הניחו שטיח בצבע ניטרלי ללא טקסטורות, והעדיפו וילונות רומיים.

לסגנון כפרי: מיטת עץ בצבע שמנת. אם אתם מזמינים אותה אצל נגר, התייעצו איתו לגבי פיתוחים ושיופים שיכולים להוסיף למיטה מראה מיושן ואותנטי.
בחרו שידות בעלי מדף פתוח ומגירה. על המדף הניחו את הספרים ועל גבי השידה הניחו מנורת צד עשויה מזכוכית עתיקה, אהיל מבד מחמם או שנדליר.
להשלמת המראה, תלו וילונות נשפכים עד הרצפה. אני ממליצה שיהיו בצבע מרגיע ובהיר כמו לבן, שמנת, חום או ירוק. אל תשכחו להוסיף שטיח אתני, למשל ממשפחת האפגאנים או הכילי.

שתי קטנות לשדרוג:
1. קולאז' תמונות: קנו מגוון של מסגרות עתיקות בחנות או הזמינו מחנות מסגרות, שימו בהן תמונות שלכם בצעירותם, של הוריכם ושל בני המשפחה, ותלו על הקיר מלא תמונות ממוסגרות של אהוביכם.

2. לאלגנטיים שביניכם: אם יש לכם אפשרות, בנו מאחורי המיטה נישה שחלקה התחתון מתחיל בגובה 1.20 מ' וחלקה העליון מסתיים ב-2.10 מ'. בעומק הנישה ניתן לתלות תמונה או להניח את ספרי הקריאה. ניתן להאיר את הנישה בגופי תאורה נתלים או מושקעים בקורה התחתונה של הנישה או בקורה העליונה.