א'-ג (מנוקד)

כשסבא אליהו היה קטן

ינץ לוי, הוצאת כנרת

נכון שהבחירה המתבקשת היא כביכול "עלילות דוד אריה" הסדרה המפורסמת של הסופר, אך מכיוון שמדובר בספרי חובה, סבא אליהו הוא הגדול מכולם.  הספר הראשון בסדרה החדשה, מתרחש בישראל של פעם, ולמרות הכל נדמה כי מדובר בסיפורי אגדה. ניצחון המוח על הכוח והרוע, עוני מחפיר שמוביל להצלחה, הומור משובח. בשתי מילים: ספר גאוני.

סדרת ספרי  "מקס"

דובי קייך, הוצאת זמורה ביתן

קשה לבחור איזה מהספרים יותר מבריק, "המעבדה של מקס" בו אנו נחשפים להמצאות שמקורן בישראל, "מכונת הזמן של מקס" בו הילדים יוצאים למסע בתקופות שונות בעולם, או "הטיול הגדול של מקס" שאיתו ניתן לטייל בכל העולם ולגלות עובדות מדהימות. מה שבטוח, הקומיקס והרעיונות המבריקים הופכים את הסדרה ללא פחות ממושלמת.

 

 סדרת "נשים קטנות גדולות"

 איסבל סנצ'ס ואגר, וליסבת קייזר, הוצאת צלטנר

סדרת ספרים שתיתן השראה לכל ילד וילדה. מדובר בסדרה מצליחה מאד בכל העולם על נשים דגולות שרצו להגשים חלום והיו מוכנות ללכת רחוק מאד על מנת להצליח.  אומנם הסיפורים לא קלים, כי חיי הנשים לא תמיד היו פשוטים אך הם נכתבו בצורה שמתאימה לילדים והאיורים מרהיבים. חובה בכל בית!

 אמיל והבלשים

 אריך קסטנר, הוצאת אחיאסף

קשה מאד לגרום לילדים לקרוא את הספרים הגדולים של פעם,  אך אמיל והבלשים מתעלה על כולם, כי מי לא רוצה לראות את הצדק נעשה ולתפוס את הגנב המרושע שגנב לאמיל את הכסף בנסיעה ברכבת ?  ספרי הרפתקאות רבים נכתבו והתפרסמו, אך אמיל עדיין נשאר הגדול מכולם בזכות התמימות, המעקבים המותחים וחבורת הילדים הבלתי נשכחת.

 סדרת ילדי בית העץ

רן כהן אהרונוב, הוצאת כנרת

שימו לרגע בצד את הדיסקים והשירים, את ההצגה ואת תוכנית הטלווזיה המצליחה, ילדי בית העץ זה מותג והספרים בסדרה מצליחים בזכות עצמם. סדרת ספרים אהובה שמוכיחה שניתן להעביר לילדים מסר של אהבה ודאגה לזולת ולטבע בלי לנסות להיות דידקטיים או מתחכמים.

ד'-ו (לא מנוקד)

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות

אלנה פאווילי, פרנצ'סקה קוואלנו, הוצאת כנפים

מחברות הספר הצליחו לגייס מיליון דולר בגיוס המונים על מנת להוציאו לאור ואכן מדובר בהצלחה מסחררת בארץ ובעולם. מאה אגדות על נשים גיבורות מכל מיני תחומים (פעילות חברתיות, סופרות, פוליטיקאיות, ספורטאיות, כוכבות רוק, מדעניות, מלכות, מרגלות, לוחמות חופש ועוד)  שפרצו דרך עבור נשים אחרות.  שישים מאיירות מכל העולם לקחו בו חלק ומדובר בספר נדיר שחייב להימצא בכל בית.

 סדרת כראמל

מאירה ברנע גולדברג, מאיירת, קרן מאי מטקלף הוצאת כנרת

תחילה נראה כי מדובר בעוד עיבוד לאגדה של החתול במגפיים, אך די מהר מבינים שמדובר בהרבה יותר מכך. שלושה ילדים מקבלים ירושה מדוד עשיר, האח הצעיר זוכה ב"כראמל" חתול חינני, שיודע לדבר, לקרוא מחשבות, להפוך לרואה ואינו נראה והכי חשוב – יודע להפוך אבנים לזהב. סדרת הספרים מלמדת את האחים והקוראים מהי חברות, הערך האמתי של משפחה ואמונה בעצמך והשיא בחלק השלישי "כראמל ונער החידות" שילוב של דמות נהדרת, על הספקטרום האוטיסטי מבלי להזכיר זאת בכלל, פשוט נפלא!

סדרת שליחות חשאית

 דנה אלעזר הלוי, הוצאת אחוזת בית

חבורת ילדים בחטיבה, מגויסת לעזרת המוסד למשימות מסוכנות ביותר, משימות מסובכות שבהן המבוגרים רק ימשכו תשומת לב ולכן לא יוכלו לבצע לעולם. כמו בכל חבורה גם כאן ישנם יחסים מורכבים של תככים, מזימות, אהבות, סודות, חברויות ובגידות.
הסדרה ממכרת וזכתה להיכנס לרשימה בזכות הקסם שבה:  גם ילדים שלא אוהבים לקרוא, יושבים מהופנטים מול הדפים ולא מסוגלים להפסיק.

 סדרת "דן"

 גיא עד, הוצאת זמורה ביתן

סדרה מעולה מהעולם האמיתי, בלי אגדות, פנטזיה ופעולה, למען אותם ילדים שרוצים לקרוא ספרים מציאותיים.
דן גר בבאר שבע במשפחה מלאה בסודות. בעזרת אביגיל חברתו לאט לאט הכל יתבהר. גיא עד יצרה עולם עדין מאוד של חברויות, סודות וגילויים, בין ילדים ובין מבוגרים. בקולה העדין והברור היא מתירה לגיבור שלה ולחבריו להתנהג על פי צו לבם ולא לפחד להיות מי שהם. העולם הספרותי שלה מתאר מגוון רחב של אנשים, דעות וגילאים, שהבסיס המשותף לכולם הוא הרגש האנושי, שלא באמת שונה מאדם לאדם, לא משנה מאין בא ומה גילו.

 סדרת הארי פוטר

 ג'יי קיי רולינג, הוצאת ידיעות אחרונות

לא באמת צריך להציג או להסביר למה, נכון ?
עולם הספרות לנוער מתחלק לשניים, לפני הארי פוטר ולאחריו. מיליוני אנשים המתינו יחד בתורים ארוכים בכל פעם כשיצא לאור חלק נוסף בסדרה, מיליוני אנשים יבבו יחד כשמתו גיבורים אהובים, מיליוני אנשים בארץ ועולם עדיין מסרבים להאמין שהכל נגמר... וסופרת אחת, בלתי נשכחת הפכה לאגדה.