שני תינוקות בפעוטון (צילום: barsik, Istock)
חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים? מתאים לנו | צילום: barsik, Istock
מרצ - לפעול להנהגת יום לימודים ארוך

חינוך
ליזום חקיקת חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים ועד לסיום בית ספר תיכון, והפסקת גביית תשלומי הורים במערכת החינוך הציבורית.
לפעול להנהגת יום לימודים ארוך, תוך אספקת ארוחת צהריים חמה לכל ילדי ישראל. להקטין את מספר התלמידים בכיתה, להקים ספריות להשאלת ספרים, לעודד סיוע לילדים עם לקויות למידה, לשפר את מוסדות החינוך מבחינה פיזית, לחזק את מעמד המורים ואת לימודי השפה העברית.
לפעול לחיזוק תנועות הנוער; תקצוב של תוכנית חירום לאיתור וטיפול בבני נוער שנשרו ממערכת החינוך, ושילוב ילדים עם מוגבלות בחינוך הרגיל בהתאם לרצון הוריהם.
תומכים בפיתוח מגוון רחב של שירותים קהילתיים - שירותי מניעה, פנאי, סיוע ותמיכה לילדים ובני נוער בכלל וילדים ובני נוער בסיכון בפרט, תוך מתן דגש מיוחד על מענה לצרכים של קבוצות מיעוט תרבותיות וילדים ובני נוער עולים.

רווחה וזכויות סוציאליות
לעודד מימון הוצאות לטיפול בילדים עד גיל שמונה למשפחות עובדות. תומכת בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס, הכרה בעבודה במשק בית לצורך זכויות סוציאליות וזכויות פנסיה.
דוגלת בהעדפה מתקנת בהקצבות למגזרים מוחלשים, בין השאר למשפחות חד הוריות ובהעלאת קצבאות הילדים. תומכת בהשבת הקצבאות למשפחות חד הוריות ועידוד יציאה לעבודה באמצעות תמריצים. תומכת בהתאמת תנאי העבודה במגזר הציבורי לבעלי משפחות, ובהרחבת מערכת מעונות היום לגיל הרך, כולל במקומות עבודה.
תומכת ביישום חוק יום לימודים ארוך כדי לאפשר לשני בני הזוג לצאת לעאה.

מעמד האישה
מתכוונת לפעול להכללת תרופות למחלות נשים ולמניעתן בסל הבריאות, ביטול הוועדות להפסקת הריון והבטחת זכות האישה לשליטה מלאה על גופה. קידום החקיקה בנושא תרומת ביציות להפריה חוץ גופית כדי למנוע מסחר בביציות.

נישואים וגירושים
• תומכת באפשרות לבחור בנישואים אזרחיים.

הישגים משמעותיים
• מרצ מקדמת הצעת חוק, שאושרה בקריאה ראשונה, הקובעת כי הוצאות טיפול בילדים יוכרו לטובת מתן זיכוי וניכוי במס הכנסה, במטרה להקל על המעמסה הכלכלית שמקורה בהוצאות הכרוכות בטיפול בילדים ויצירת תמריץ חיובי ליציאת אימהות לעבודה.
• קידמה חוק האוסר על סחר בבני אדם וקובע רף ענישה גבוה על העבירה. חוק שיאפשר למדינה לפעול באופן נחרץ ובלתי מתפשר נגד סוחרים בבני-אדם: בנשים לצורך עיסוק בזנות, במהגרי עבודה, בסוחרי איברים ובסוחרי תינוקות.

"צריך לעשות מדיניות של העדפה מתקנת ביחס לנשים, להנגיש את שוק העבודה לנשים, לפתח מערכת תומכת של מעונות יום מגיל שלושה חודשים כדי לאפשר לנשים לעשות קריירה בנוסף להיותן אימהות", אומרת ח"כ זהבה גלאון ממרצ. "אנחנו חיים בחברה שיש בה חסמים ובלמים שמונעים מנשים לפרוץ את תקרת הזכוכית. העובדה שיש רק נישואין וגירושין על פי הדין הדתי, כובלים נשים והופכות אותן לבנות ערובה בידי הגברים. מדינה מתוקנת צריכה לאפשר חלופות לנישואין. אם זה היה תלוי בי הייתי מעלה את קצבאות הילדים בשיעור אחיד מהילד הראשון. הפרויקט הבא שלי: זיכוי ממס הכנסה למטפלות כדי שנשים תוכלנה להשתלב בשוק העבודה".

כיתה בבית ספר יסודי (תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2)
תוכנית חירום לשיפור הישגי התלמידים? רשמנו לפנינו | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2
ליכוד - תוכנית חירום לשיפור מערכת החינוך

חינוך
נתניהו מצהיר כי בנה תוכנית חירום בתחום החינוך שעיקרה שיפור תוצאות והישגים, השבת הערכים לחינוך, סיוע לחלשים, שוויון הזדמנויות, ושדרוג מעמד המורה בישראל. התוכנית תכלול העלאת שכר המורים ומיון קפדני, והתמקדות תוכנית הלימודים בשבעה מקצועות חשובים – קריאה וכתיבה, חשבון, אנגלית, מדע, תנ"ך, היסטוריה וציונות ומחשבים.

מעמד האישה
המפלגה תפעל לקידום שוויון בשכר בין נשים וגברים, ופיתרון הנהגתי בסוגיית ההכרה בהוצאות הטיפולי בילדים בגיל הרך, על מנת לעודד נשים ליציאה לשוק העבודה. המפלגה תפעל להפסקת האלימות נגד הנשים, הוצאת נשים ממעגל הזנות ומיגור תופעת הסחר בנשים.

רווחה וזכויות סוציאליות
המפלגה תפעל להגדלת התקצוב למניעת פשע אלימות ועבריינות כגון טיפול בילדים ובני נוער בקבוצות סיכון ומניעת הידרדרותם לחיי פשע.
• עידוד תעסוקת נשים באמצעות פתיחת מעונות יום מסובסדים לילדי אמהות חד הוריות ומשפחות, שהכנסתן עד 7,000 שקל לחודש. או לחלופין, תפעל להעניק למשפחות אלה הטבות מס על העסקת מטפלת וצהרונים לילדים עד גיל תשע.

הישגים משמעותיים
על פי דוח קידום השוויון המגדרי בכנסת ה-17 של שדולת הנשים בישראל שיצא בחודש ינואר, נמצא כי ח"כ גדעון סער (ליכוד) הצליח להעביר הכי הרבה חוקים למען נשים, 12 במספר. בין השאר לקח חלק בחוק שהאריך את חופשת הלידה לנשים מ-12 שבועות ל-14 שבועות.
• תיקון חוק עבודת נשים (תשס"ח): איסור פיטורים במהלך טיפולי פוריות לקראת הילד הראשון או השני מאותו בן זוג. התאמת החקיקה למקרים של הקמת תא משפחתי חדש, ובפרט כאשר בזוגיות מאוחרת לא פעם יש אילוץ להיעזר בטיפולים.
תיקון חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד): הגדלת מספר ימי ההיעדרות שזכאי להם עובד שהוא הורה יחיד מ-12 ל-16 ולהעמיד אותם על כפל הימים להם זכאי הורה שיש לו בן זוג.

 ש"ס - הקצאה שיוויונית בין כל זרמי החינוך
תלמידות חוצות כביש (צילום: עודד קרני)
קידום החינוך וההסברה לתרבות הבטיחות בדרכים? נראה אתכם | צילום: עודד קרני

חינוך
לפעול להקפדה על הקצאה שוויונית של התקציבים לחינוך בין כל זרמי החינוך ובין הפריפריה והמרכז, הקטנת מספר התלמידים בכיתות, שיפור מעמד המורים והעלאת שכרם.
חינוך חינם מגיל הגן ועד לסיום הלימודים התיכוניים והישיבתיים. שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במסגרות חינוך רגילות, חידוש מפעל ההזנה בבתי הספר, במימון של ההורים.
תקדם את החינוך וההסברה לתרבות הבטיחות בדרכים במסגרות החינוכיות, החל מגיל גן ועד בגרות, כולל תכניות לכל המגזרים והזרמים בחברה הישראלית.

רווחה וזכויות סוציאליות
תומכת בשיקום קצבאות הילדים, ויישום והכרה בהוצאות של אמהות עובדות למעונות יום ולעזרה בבית לצרכי מס.
תומכת בסיוע לזוגות צעירים ומשפחות עם שלושה ילדים ומעלה ליצירת תנאי דיור הולמים, ועזרה בשכר דירה למשפחות חד הוריות ולמשפחות ברוכות ילדים.

מעמד האישה
• תפעל לעידוד והכוונת נשים לרכישת השכלה מקצועית ואקדמית, העדפה מתקפת במקומות עבודה ממשלתיים וציבוריים, והכרה בהוצאות הבית (מטפלת לילדים, מעון יום, צהרון ועזרה בניקיון הבית) של נשים עובדות לצורכי מיסוי.

הישגים משמעותיים
• בכנסת ה-17 עברה הצעת חוק שפוטרת את בתי הספר החרדים מהחובה ללמד את תוכנית הליבה של משרד החינוך (שכוללת אנגלית, מתמטיקה ואזרחות), ומסיר מהם את פיקוח משרד החינוך על הכשרת המורים, גודל הכיתות ותנאי הלימוד. משרד החינוך ימשיך לתקצב את המוסדות האלה למרות זאת.
עברה הצעת חוק סינון אתרים: סינון תכנים בלתי הולמים לקטינים באינטרנט. החוק מחייב את ספקית האינטרנט להציע למנויים אפשרות לקבל תוכנת סינון אתרים ללא תשלום נוסף, ומחייב את הספקיות להפעיל שירות סינון מקוון לכלל המנויים למעט אלה שביקשו שלא לקבל סינון. החוק עורר חילוקי דעות רבים בקרב הציבור.
יוני 2008 - הכנסת אישרה הצעת חוק הקובעת כי ספרי לימוד לא יוחלפו במשך חמש שנים מיום שנכנסו באופן רשמי למערכת החינוך, אלא אם התקיימו נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת.