ילדה מחזיקה בובה (צילום: istockphoto)
זה טבעי? | צילום: istockphoto

כרזה עליה מופיע צילום של ילדה קטנה מניקה את הבובה שלה ולידה הכיתוב: "זה טבעי - ילדים מחקים את האמהות שלהם", מעוררת זעם רב בעולם.
הפוסטר שנתלה במחלקת הילדים בבית החולים רוצ'דייל בלאנקשייר שבבריטניה, הוא חלק מקמפיין לעידוד הנקה ולהעלאת המודעות ליתרונות ההנקה מגיל צעיר.

בבית החולים זכתה הכרזה לתגובות גנאי רבות מצד מבקרים ואנשי צוות. הסיפור שהחל להתגלגל, תפס תאוצה ועורר מחלוקת קשה ודיונים רבים באתרי אינטרנט ובלוגים.

דברה ווינטר, בת 39, שביקרה בבית החולים את נכדה בן ה-9 שבועות אמרה: "זה לא נורמלי. ילדים אמנם מחקים את ההורים שלהם, אבל אף ילדה קטנה לא אמורה להניק את הבובות שלה. אמהות טריות הן אלו שצריכות להחליט אם הן מניקות את ילדיהן או לא, ושלא אמור להיות מופעל עליהן שום לחץ בעניין".

ג'יין אשוורת', אחות בצוות בית החולים, פקפקה במסר שמעבירה הכרזה: "זה נראה שהקרן שעומדת מאחורי הפרסום מעדיפה לקדם הנקה בכל מחיר מאשר לדאוג לתמיכה באמהות טריות. התמונה מאוד פוגעת. כולם יודעים שהכי טוב להניק, אבל זה נראה שהגזימו במקרה הזה".

בלוג פמיניסטי באוסטרליה היה בין הראשונים להפיץ את הסיפור ולמתוח ביקורת חריפה על התמונה. בבלוג נכתב כי "תמונה כזו משרתת פדופילים שעלולים להראותה לילדות ולומר להן שזה בסדר מה שהם עושים להן, כי זה מה שמבוגרים בכלל ואמהות בפרט עושות".

היו גם אמהות שהבינו את מטרת הכרזה. "זה לא סיפור גדול. כשבני היה בן שנתיים נולדה בתי, והוא העמיד פנים שהוא מניק את הדובון שלו בזמן שאני הנקתי את אחותו הקטנה", אמרה אם צעירה, שהעדיפה להישאר בעילום שם.

להעלות המודעות מגיל צעיר

מאחורי הפרסום עומדת קרן ששמה לה למטרה לקדם את ההנקה. מהקרן, שזכתה בפרסים על תרומתה לעידוד הנקה, נמסר כי בית החולים לא קיבל שום תלונה בעקבות פרסום הכרזה.

אמרה ואל פינגאן, האחראית על תזונת ילדים בקרן אמרה בתגובה שמטרת הקמפיין היא להעלות את המודעות להנקה מגיל צעיר: "רבים מהילדים לא מודעים כלל להנקה. במסגרת הקמפיין ערכנו לאחרונה תחרות שבמסגרתה ילדים צריכים לצייר חיה שהם חושבים שמניקה את צאצאיה. יש הרבה מיתוסים סביב הנקה ונשים רבות מגלות חוסר הבנה בתחום, גם בבואן ללדת".