מתי עובר מתחיל לשמוע, לראות ולהריח? כמה שעות בממוצע ישן תינוק ביממה, מתי מופיע החיוך הראשון ומה הוא בעצם מבין מכל השיחות שיש לנו איתו? הנה עובדות מעניינות על עוברים, תינוקות ופעוטות.

אבא מחזיק תינוק 3 (צילום: istockphoto)
כמה קטן, ככה משוכלל | צילום: istockphoto

העובר - מעדיף טעם מתוק ואוהב לישון

* הלב של העובר מתפתח סביב השבוע השמיני להריון וקצב פעימות הלב עומד על 120-160 בדקה, כפול מקצב הלב של אדם בוגר.

* בסביבות השבוע ה-15 להריון נשלמת התפתחות ניצני הטעם של העובר. מחקרים מראים שעוברים מעדיפים טעם מתוק על פני טעמים אחרים: בבדיקות אולטרה סאונד התגלה שאחרי שהאם לעתיד אוכלת משהו מתוק, העובר בולע את מי השפיר בקצב נמרץ.

* טביעות אצבעות מופיעות אצל עובר ברחם בין השבועות 12-15, עד אז הוא יכול לבצע את הפשע המושלם.

* חוש השמיעה מתפתח במהלך השבוע ה-24 להריון, אבל העובר מגיב לקול כבר סביב השבוע ה-16. מחקרים מוכיחים שהעובר מזהה את קולה של אמו, נרגע כשהיא שרה אליו או נרגז כשהיא כועסת (לא עליו, אלא על מישהו שהרגיז אותה בעבודה).

* החוש האחרון שמתפתח אצל העובר הוא חוש הראייה. סביב השבוע ה-28 מסוגל העובר לראות במעורפל, עדיין ללא יכולת מיקוד. גם כשייצא מבטן אמו ייקח זמן רב עד שהראייה תתמקד לחלוטין. לכן, בשלב הראשון התינוק רואה את מה שהוא צריך – אמא, אבא, שד או בקבוק.

* בערך בשבוע ה-28 העובר ברחם מתחיל להריח בדיוק את מה שאמא שלו מריחה מבחוץ. אם היא נמצאת במטבח שמטגנים בצל ושום, גם העובר זוכה למנה של ניחוחות.

* העובר ישן כ-90 אחוז משעות היממה, חלק מהזמן שינה עמוקה וחלק שינה קלה, תנומה אם תרצו. מחקרים אף הראו שעוברים חולמים ברחם.

 התינוק - מחייך לאמא ומבין 70 מילים

* כבר מלידה יכול התינוק לזהות את פניה של אמו, את הריח שלה ואת קולה. מחקרים שנערכו לתינוקות בני מספר שעות הוכיחו שתינוק יכול לחפש את אמו ולמצוא אותה בין מספר נשים.

* תינוק גם מסוגל להבחין בארבעת הטעמים - מתוק, מלוח מר וחמוץ - ממש מהלידה. וכפי שהוזכר קודם, התינוק מעדיף במובהק טעם מתוק.

* נדיר אבל קורה: אחד מכל 2,000 תינוקות נולד עם שן בפיו.

* בחודש הראשון לחייו, הרך הנולד ישן כשני שליש מהיממה. בגיל שישה חודשים תינוק ממוצע ישן כ-12 שעות מהיממה, במחזורים של 3-5 שעות בכל פעם. בהדרגה משך השינה מתקצר עד לשליש מהיממה (כשמונה שעות).

* ראשו של תינוק שזה עתה נולד מהווה כרבע ממשקלו. אם משקל ממוצע של תינוק נע סביב 3.250 ק"ג, אז ראשו לבד שוקל כ-800 גרם.

* החיוכים החברתיים הראשונים מופיעים בגיל 6 עד 8 שבועות בממוצע, לעתים גם לפני. התינוק עשוי לחייך למראה הפנים של האם, האב, אח, אחות או קרוב אחר שנמצא זמן רב סביבו. התינוק מקשר בין הפנים המוכרות להרגשה טובה.

* תינוק ממוצע מכפיל את משקל הלידה שלו עד גיל ארבעה חודשים ומשלש אותו עד יום הולדתו הראשון. מדי חודש מוסיף התינוק 2.5-3.8 ס"מ לגובהו בממוצע.

תינוק על משקל (צילום: Nikolay Suslov, Istock)
בתוך שנה התינוק ישלש את משקלו | צילום: Nikolay Suslov, Istock

* בגיל שבעה חודשים לערך מבשילה הראייה של התינוק: ראיית הצבע מלאה והוא רואה למרחק. תינוק עד גיל חצי שנה בערך רואה ככתמים כל מה שלא ממש קרוב אליו.

* חושבים שהתינוק לא מבין? תופתעו לשמוע שתינוקות מבינים את השפה הרבה לפני שהם מתחילים לדבר אותה. בערך בגיל שנה התינוק הממוצע מבין כ-70 מילים אבל מדבר רק כמה מילים בודדות.

* נדמה לכם שהילד גאון כי הוא משתמש בשתי הידיים באופן שווה? קשה לדעת אם התינוק יהיה שמאלי או ימני עד שיגיע לגיל שנתיים-שלוש. עד אז, התינוק משתמש בשתי הידיים בצורה שווה פחות או יותר.
בגילאי שנתיים עד שלוש, כ-85-90 אחוז מהילדים יהיו ימניים והשאר שמאליים. מה גורם לילד להיות שמאלי או ימני? הסוגיה עדיין לא פוענחה על ידי החוקרים.

>> תינוקות אפילו יודעים להבחין בין טוב לרע