תינוק חמוד
עכשיו הכפלים חמודים, אבל האם זה אומר שיגדל להיות שמן? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
כשתינוק נולד, וכולם באים להסניף את הריח המשכר שלו ולמשש את קפלי ירכיו המתוקים, הדבר האחרון שנראה הגיוני לעסוק בו הוא האם הוא עומד להיות שמן בעתיד. אך המציאות כיום, כשאחוזי השמנת היתר עולים ומטפסים ויוצרים מחלות כרוניות רבות, הנושא מכתיב תשומת לב מיוחדת לנושא כבר מיום הלידה. בהתאם לכך יצא צוות רפואי לפתח שאלון קצר, שלוקח כשתי דקות למלא אותו, המכיל בו פורמולה שמעניקה להורים אינדיקציה טובה לגבי סיכוייו של הרך הנולד להיות שמן בהגיעו לגיל 16, למען יראו וייראו.

מה זה משנה כמה אחים יש לו?

השאלון החדש, הקיים ברשת לשימוש של כל מי שמעוניין בכך, נעזר בשש שאלות על מנת להכריע את סיכויי ההשמנה. בין המשתנים שיש להכניס לנוסחה המתמטית: ה-BMI של שני ההורים (שקלול של משקל וגובה), מספר הנפשות בבית, משקל הלידה של התינוק, האם האם עישנה בהריון, וסוג עבודתה. המחשבון פותח באימפריאל קולג' אשר בלונדון, על ידי צוות חוקרים הטוענים כי המבדק הפשוט יכול לעזור להנחיל הרגלי תזונה ופעילות טובים כבר מגיל צעיר בילדים שנמצאים בקבוצת סיכון.

"כיום, בבריטניה סובלי 17 אחוזים מהבנים ו-15 אחוזים מהבנות בגיל שנתיים מהשמנת יתר", אומר החוקר הראשי פרופ' פיליפ פרוגל. "זהו הדור הראשון שעשוי למות בגיל צעיר מהדור שלפניו בגלל סיבות הכרוכות בהשמנת יתר. ברגע שילד צעיר נעשה שמן, קשה יהיה לו להוריד במשקל. משום כך המניעה היא האסטרטגיה הטובה ביותר, וכדאי להתחיל מוקדם ככל האפשר. לצערנו, רוב הקמפיינים שנעשו בנושא בעבר היו מאוד לא אפקטיביים, ואנו מקווים שאם ההורים יראו בעצמם את הסיכון, הם יקחו אחריות על המצב".

מחשבון השמנה
האם עישנת במהלך ההריון? המחשבון | צילום: צילום מסך

>> רוצים לחשב בעצמכם? לחצו כאן

צוות החוקרים, במהלך הכנת השאלון, לקח בחשבון מחקרים רבים ומשתנים הידועים כקשורים בהשמנת יתר, וצמצמו את הדברים לשש שאלות בסיסיות. המבדק כרגע, כך הם מאמינים, יציג תמונה מדוייקת למדי של אחוז הסיכון בו נמצא הילד. ה-BMI של שני ההורים נדרש מאחר שנמצא שילדים להורים שמנים נוטים יותר להשמנה ולומדים הרגלים רעים מהוריהם. מספר האנשים במשפחה נדרש מאחר שהורים לילד יחיד נמצאו כנוטים להאכלת יתר, כמו גם ילדים למשפחות חד הוריות. השאלה הרביעית עוסקת בסטטוס המקצועי של האם, האם היא מתמחה, עובדת זוטרה, בעלת מקצוע או יזמית ובוסית, השאלה החמישית בודקת את העישון בזמן ההיריון, כאשר ידוע כי ילדים לאמהות שעישנו נוטים יותר להשמנה, זאת למרות שמשקל הלידה שלהם לרוב נמוך יותר. בסעיף השישי מתבקש ההורה לכתוב את משקל הלידה של ילדו.

"תקשיבו לאותות התינוק"

לדברי החוקרים המחשבון החדש נבדק על המוני מתנסים מארה"ב, פינלנד ואיטליה, ונמצא כמדוייק למדי, והם מקווים להכניס אותו לכל המרפאות לבריאות התינוק בבריטניה, כמו טיפות חלב בישראל, שם יוכל הצוות להעניק להורים שילדיהם בסיכון גבוה להשמנת יתר מידע להתנהלות נכונה. כמו כן, החוקרים ממליצים להדגיש את חשיבות ההנקה, עוד דבר שיכול לעזור כנגד השמנת יתר בתינוקות, לא לאפשר לילדים מתחת לגיל שנתיים לצפות בטלוויזיה, ולהימנע ממשקאות ממותקים ומוגזים.

"בעקרון, בעיניי כל התערבות חיצונית כזאת, אם זה מחשבון כזה או הנחיות לכמה תינוק אמור לאכול בכל גיל, נוגדת את המנגנונים הטבעיים שתינוקות נולדים איתם", אומרת עדי אפרתי-רסולי, תזונאית תינוקות קלינית. "האמהות מנסות לכוון למה שאמרו להם, וזה יוצר חוסר קשב לצרכי התינוק. לתינוקות בריאים יש מנגנון שובע ורעב טבעי, והתערבות יכולה לשבש את המנגנון. הורים שמזינים לפי שעה או לפי כמויות בלי לחפש סימני רעב אצל התינוק משבשים את התקשורת סביב ההזנה. כדי למנוע השמנה כדאי לאפשר לתינוק להכיר את הצרכים שלו ולהשמיע את אותותיו. יקח מעט זמן ללמוד את הסימנים ואת התגובות של התינוק, אך זוהי השיטה הטובה ביותר".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר עשיתם לייק?

>> האם תינוק שמן צריך דיאטה?