אין תמונה
אז מה אם אין לשם חאליסי שום משמעות, הוא מגניב, לא?

"חאליסי, תפסיקי להציק לארִיָה! הלגו הזה שלה!", זה המשפט שיישמע בלא מעט גני ילדים אמריקאיים בקרוב. מופתעים? נשמע לכם הזוי? ובכן, מסתבר שמאות הורים אמריקאים שחוו מחסום יצירתי בבחירת שם לרך הנולד שלהם, שאבו השראה מתכניות טלוויזיה ומסרטים כמו משחקי הכס ודמדומים, והכניסו בשנה האחרונה לרשימת השמות לא פחות מ-8 שמות שקשורים אליהם.

זוכרים את איידן?

אחד השמות המפתיעים שהורים החליטו לאמץ הוא השם חאליסי, שמקורו בכוכבת הסדרה משחקי הכס. לפי אתר "סלון", נוספו לאומה האמריקנית בשנה האחרונה לא פחות מ-146 תינוקות בשם זה – שם שבשנה שעברה כלל לא היה קיים. יכול להיות שגם אתם הוקסמתם מהעוצמה של השם, ובעיקר מהדמות היפהפייה והחזקה ממשחקי הכס, אבל העניין בשם מחוויר כשמבינים שלמילה "חאליסי" אין כל משמעות באנגלית - שהרי היא חלק מהשפה הדורת'אקית שהומצאה על ידי מחבר סדרת הספרים, ג'ורג' ר.ר מרטין.

השם חאליסי אינו הנציג היחידי של "מחשקי הכס" ברשימת השמות הזו. למעשה, השם הזה יכול לקבל כמה עצות מ"ארִיָה", שמה של הצעירה בבנות סטארק בסדרה, שנמצא ברשימה כבר מ-2011, תאריך עליית העונה הראשונה של הסדרה. השם ארִיָה נכנס מיד למקום ה-711 ברשימת השמות הפופולריים לתינוקות ותוך שנה בלבד היא עשתה עלייה מדהימה במצעד, כך שב-2012 הגיעה למקום ה-413. די מרשים.

אבל משחקי הכס לא לבד, והורים מקבלים השראה משלל סדרות וסרטים, אחרת איך תסבירו את העובדה שבשנת 2009 היו השמות "איזבלה" ו"ג'ייקוב" בראש מצעד השמות הנפוצים לבנות ולבנים – בדיוק בתקופה בה שבלה וג'ייקוב, הכוכבים של סדרת "דמדומים" כבשו את אמריקה?

איזבלה וג'ייקוב הקטנים הם לא היחידים שקיבלו שמות של ערפדים, וברחבי ארצות הברית מסתובבים גם קולן, ג'ספר, אמט, אסם, אליס ורוז, שזכו לפופולאריות בגלל סדרת הסרטים והספרים והשאירו אותנו רק לקוות שלא יאמצו שום הרגלי שתיית דם חריגים.

זה בהחלט לא נגמר בכך. זוכרים את איידן, הבחור הטוב שקארי ברדשו זרקה לטובת רומן עם מיסטר ביג? ובכן, הדמות המתוקה שלו הפכה לאחד השמות הפופולריים בעשור האחרון. "איידן" הפך לטרנדי ב-2008, בהתאם לסדרה – וחזר ועלה בגדול אחרי שדמותו של איידן הופיעה בסרט "סקס והעיר הגדולה 2". למעשה, הוא היה כל כך פופולרי, עד שבשנה שעברה הוא כבש את ראש מצעד השמות לבנים (האם גם האמריקאים ראו את השידורים החוזרים?).

אין תמונה
אתם באמת רוצים אחד כזה בבית?

שם של לוחמת צדק יפהפייה, שם של ילדה אמיצה, גבר החלומות, כוכבי סיפור אהבה – הבחירות הללו של האמריקאים יכולות לקסום לכולנו, אבל מה תגידו על הורים שבוחרים לתת לילד שלהם את שמו של הרוצח הסדרתי האהוב עליהם? כן, זה בדיוק מה שקורה עם השם "דקסטר" שמאז עליית הסדרה ב-2006 עולה בדירוג עוד ועוד. ב-2008 הוא היה במקום ה-715 ברשימת השמות הפופולריים, אבל ב-2012 הוא כבר קפץ למקום ה-362.

לקינוח, כדי להתאושש מכמויות הדם שהשאיר אחריו השם “דקסטר”, נספר לכם על משהו מתוק באמת: בת הים הקטנה. אריאל הוא אולי שם ישראלי נפוץ כבר תקופה ארוכה, אבל הוא גם השם שעשה את אחת הקפיצות הכי מרשימות ברשימת השמות האמריקאית. כמה מרשימה? ובכן, הסרט יצא ב-1989 והשם נכנס למאה המובילים כבר ב-1990. לא רע בכלל!

אז בפעם הבאה בה אתם מתלבטים איך לקרוא לילד או הילדה שלכם, אולי תרצו לאמץ את השיטה האמריקנית ולשקול בין "אורי" ל"נועה" גם את שאולי, חפר או פילוס.

>> האמת שיש שמות מוזרים יותר מאלו: לרשימה המלאה