ילד צועק- משפטים מעצבנים של ילדים (צילום: Leigh Schindler, Istock)
יצאת לעבוד? אל תתפלאי שיצא לך ילד עצבני | צילום: Leigh Schindler, Istock

כל הורה טוב משתדל מאוד לא לדפוק את הילד שלו, וכל מומחה הורות נחשב מנסה למצוא את השיטה כיצד לעשות זאת.
בספר חדש שהתפרסם לאחרונה, פסיכולוג הילדים הקליני אוליבר ג'יימס מנסה גם הוא לפצח את הנוסחה. ג'יימס מעביר מסר חזק וברור להורים, ובמיוחד לאמהות, שלפיו עליהן להישאר בבית עם הילדים ולא להפקיד את חינוכם בידיו של מישהו אחר. בספר הוא ממשיך ומסביר כי ההורות, ולא הגנים של הילד, היא שמעצבת את אופיו. "ההיסטוריה הפרטית שלי גרמה לי להבין שהעובדה שנחשבתי לילד רע", אומר ג'יימס, "לא הייתה תלויה בי, אלא באופן שבו הוריי גידלו אותי".

"ילדים שהולכים לגן - יותר אגרסיביים"

ג'יימס הוציא לפני מספר שנים מדריך הישרדות לחיי משפחה בשם "הם דופקים אותך". גם לספר ההמשך יש שם לא פחות פרובוקטיבי: "איך לא לדפוק אותם". בספר החדש ג'יימס טוען שפעוטות חייבים להיות בסביבת הוריהם כל הזמן, ורק כך יגדלו להיות בני אדם טובים ומחונכים.

לפי עיתון ה"טלגרף" הבריטי שסקר את הספר החדש, ג'יימס מדגיש כי אמהות שיוצאות לעבודה ומשאירות את ילדיהם בגן, חייבות לקחת בחשבון שילדים שגדלו כך הם לרוב פחות ממושמעים ויותר אגרסיביים. ג'יימס מסביר כי הוא אינו מתנגד לאמהות עובדות; הוא רק מנסה להבהיר את ההשלכות של הבחירות שאמהות מבצעות, מתוך רצון להפוך את חייהן לקלים יותר.

בטורו בעיתון ה"גרדיאן" ("משפחה תחת מיקרוסקופ") פרסם ג'יימס לאחרונה טור דעה נחרץ בו הוא קורא להורים להימנע מלשים ילדים מתחת לגיל שלוש במעון יום, במידת האפשר. ג'יימס מסייג את דבריו ואומר שאמא מדוכאת אינה צריכה להישאר בכוח בבית, אך בהחלט ממליץ על האופציה הזו לאמהות שיכולות לעשות זאת מבחינה פיננסית ורגשית. תוך סקירה של מספר מחקרים שהשוו בין ילדים ששהו במעון לבין ילדים שנשארו עם אמא בבית, הוא מסכם שאין סיבה להוציא את הילד למסגרות טיפול מחוץ לבית, אם ניתן למצוא אלטרנטיבה אחרת.

"תינוק לא צריך שגרה קפדנית"

"העובדות מראות באופן ודאי", הוא אומר, "כי מרבית ההורים מעדיפים טיפול של קרוב משפחה, בכל הנוגע לילדים מתחת לגיל שלוש. אם אינכם יכולים להרשות את זה לעצמכם, האופציה הטובה ביותר היא מטפל או מטפלת שיטפלו בילד אחד נוסף, מבוגר יותר מילדכם, ומתחת לגיל שלוש".

ג'יימס מנסה גם לתת עצות לנשים שרוצות לשמור על הקריירה שלהן, לצד גידול הילדים. בספר, שלצורך כתיבתו ראיין מספר רב של אמהות, הוא מחלק את האמהות לשלושה טיפוסים: המחבקת, המארגנת והגמישה. הוא מצביע על היתרונות והחסרונות של כל אחד מהטיפוסים, ומה נדרש מכל אחד על מנת לשלב בחוכמה בין האמביציה האישית, הקריירה וניהול חיי המשפחה.

אין תמונה
עטיפת הספר

ג'יימס אינו מאמין בשיטות חינוך נוקשות מאוד: "יש עדויות רבות לכך ששגרה קפדנית מדי מביאה תינוקות לחוסר בטחון, רגזנות וחוסר מנוחה". לטענתו, אמנם תינוקות שמניחים להם לבכות ללא מענה מצליחים לסגל שגרת שינה רציפה, אבל התינוקות שצרכיהם נענו, הם אלו שגדלים להיות ילדים ובוגרים בטוחים, רגועים ופרודוקטיביים.

>> איך מראיינים מטפלת?
ואיך בוחרים מסגרת לילד?

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד:
שלחו את המילה "מבזק" למספר 5000 ותתחילו להתעדכן