מדי שלישי בערב מתכנסים המוני בית ישראל לשידור לייב של ג'ניפר "הלבנה" איסקוב באינסטגרם. בשיער אדום בוהק, ריסים ארוכים ומסולסלים ושפתיים משוחות אודם אדום היא מעבירה את לשונה על שיניה, לוודא שלא נמרח. היא מסדרת את הניידים המונחים מולה בציפורניים סגולות ארוכות. "תחסום אותה, זה שמאלנים. זה של השמאלנים", פותחת איסקוב את הלייב בהנחיה לעוזר שלה. "אנחנו לא אוהבים שמאלנים", היא ממלמלת לעצמה, "אנחנו גם לא נותנים שירות לשמאלנים". 

בסרטון ששמו "המפץ הגדול" פונה אל איסקוב לייעוץ עוקבת שלה, המשתפת שהיא מתמודדת נפש. איסקוב סותרת אותה ומסבירה שלא מדובר במחלה נפשית גנטית, אלא בבחירה; העוקבת מקבלת את דבריה, אבל מציינת שהיא מאמינה במדע. "חכי רגע עם המדע שלך! באלוהים את מאמינה?", קוטעת אותה איסקוב בכעס. "לעתים", עונה העוקבת. "תחסום אותה, נשמה!", מצווה איסקוב על העוזר, "את והמדע שלך. תקשיבו לי טוב, כל המדעניסטים פה: כל אלה שמאמינים שמישהו הפליץ ונהיה העולם, אל תבואו אליי, אני אין לי כוחות אליכם!", היא צועקת. "אני עוזרת לאנשים שמאמינים באלוהים!". היא מטיפה למצלמה, מנופפת בציפורניה הסגולות בכעס. "כל השאר שילכו ידחפו אצבע לת*ת... המפץ הגדול, כפרה..."

 

@halevana1 המפץ הגדול... #פתיחהמדוייקתבקלפים ♬ צליל מקורי - "הלבנה" ג'ניפר איסקוב

 

לא מדובר בזמרת, שחקנית, מנטורית או מטאור טיקטוק מז'אנר פופולרי אחר; איסקוב היא כוכבת רשת שהכינוי שלה הוא "המכשפה הלבנה" ושהיא ועדת עוקביה מאמינים כי היא בעלת יכולות חיזוי, הסרת עין הרע, הסרת כישוף וייעוץ והכוונה לחיים. אם לא יצא לכם לראות אותה באחד ממופעי הכריזמה המהפנטים אונליין, ייתכן שנתקלתם בחיקוי שלה ב"ארץ נהדרת"; עם עמוד פייסבוק המונה למעלה מ-85 אלף עוקבים ועמוד אינסטגרם שבו 25.5 אלף עוקבים אדוקים, היא אולי הנציגה הבולטת ביותר של המתקשרות המשפיעניות – אבל היא ממש לא היחידה. איסקוב סירבה להתראיין לכתבה לאחר שביררה מי יהיו המרואיינות הנוספות.

להזהיר את עם ישראל

בתקופה האחרונה צוברות המתקשרות המשפיעניות תאוצה ברשת. הן נותנות תחזיות ביטחוניות, מדיניות וכלכליות לישראל, וקהל העוקבים האדוק שלהן מאמין שהן קיבלו מתת אל. כמו בכל אמונה, מי שמאמין – מאמין, ומי שלא – כנראה לא ישתכנע; המתקשרות המשפיעניות, מבחינתן, יכולות לספק קבלות המוכיחות שכל הנבואות שלהן התגשמו, ובזהירות הן רומזות שאפילו במשרד ראש הממשלה כורים אוזן למה שיש להן לומר. כל אחת מהן מביאה איתה סגנון שונה ועולמות תוכן אחרים, אבל הן מחזיקות במספר מאפיינים משותפים, שאולי מסבירים באופן כלשהו את הפופולריות הגוברת שלהן: כולן מאמינות אדוקות באלוהים, בעלות זיקה עמוקה ליהדות ונוטות ימינה מבחינה פוליטית, גם אם בחלק האחרון הן לא תמיד מודות.

הלבנה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הלבנה - ג'ניפר איסקוב)
ג'ניפר "הלבנה" איסקוב | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של הלבנה - ג'ניפר איסקוב

כל אחת מהמתקשרות המשפיעניות מביאה איתה סגנון שונה, אבל הן מחזיקות במספר מאפיינים משותפים, שאולי מסבירים את הפופולריות הגוברת שלהן: כולן מאמינות באלוהים, בעלות זיקה ליהדות ונוטות ימינה מבחינה פוליטית, גם אם בחלק האחרון הן לא תמיד מודות

אביה של עינת אביה חזן, מתקשרת הנעזרת בפסוקי תהילים, נפטר כשהייתה בת 6, ומאז השתנו חייה. "לקחתי את זה מאוד קשה. מאז התחלתי לראות אותו ולראות דברים קורים", היא מספרת. "בשנות ה-90 ראיתי רעידת אדמה שהגיעה לעוצמה 6.4. אמרתי לאמא שלי שהבתים יזוזו, והיא אמרה, 'את ילדה בת 7, מה קשור עכשיו?'. כשהייתי בת 16 ולא למדתי לבחינות הבגרות, כי ידעתי את התשובות לבד, והיא הבינה".

חזן בת 39 מבאר שבע, ולעמוד הפייסבוק שלה כ-50 אלף עוקבים. "אני לא מתקשרת מכוח חיצוני, אני לא צריכה קלף או לפתוח משהו כדי לקבל מסר. אני רואה דברים ויזואלית, כאילו הם כאן", היא מסבירה. "פעם אחת המורה למתמטיקה קראה לי 'אפס' ואמרה, 'את לא תעברי את בחינת הבגרות'. הלכתי ללוח עם גיר, כתבתי לה את המשוואה ואת התשובה, ואמרתי לה, 'זאת השאלה שתהיה בבחינת הבגרות'. ראיתי את זה. ובאמת עם השאלה הזו עברתי את הבחינה".

 

 

את פותחת בתהילים. למה הכוונה?
"אני רק מקבלת אישור למה שראיתי. אני פותחת בתהילים ובזוהר הקדוש. אני כל כך מחוברת לאמונה ולדת, שמבחינתי יש על מה לסמוך כי זה קודש. אני פותחת פסוק או פרק והם מאשרים לי שמה שראיתי נכון".

לפני שהייתה לאושיית רשת עבדה חזן במשטרה כמתמללת חקירות, ולאחר מכן עבדה במזכירות המשפטית. היא בעלת זיקה לעולם המשפט וניהלה בעבר משרד עורכי דין, אך לא מעוניינת לעבוד במערכת המשפט מאחר שבעיניה היא רקובה. לאחרונה התקבלה לתואר שני במדעי המדינה ויחסים בין-לאומיים. "כל התחזיות שלי מדיניות וביטחוניות. שם אני חזקה", היא מבהירה. אחת התחזיות המשמעותיות שלה הייתה קשורה למציאת האסיר שנמלט, זכריא זביידי. "גורמים במשטרה נעזרו בי מאוד בפרשת הבריחה מכלא גלבוע. אמרתי להם איפה האסירים נמצאים. אמרתי להם, 'את זביידי אתם תמצאו בהפיכת אבן', איפה הם מצאו אותו? מתחת לאבן, במנהרה". עוד תחזית משמעותית מבחינתה הייתה של חיסול בכיר חמאס סאלח אל-עארורי בתחילת ינואר, חיסול שחזתה ופרסמה בעמוד הפייסבוק שלה ביולי.

מאז ומעולם קיבלה לקוחות באופן פרטי, ובארבע–חמש השנים האחרונות התרחשה הנסיקה שלה ברשת, לאחר שהחלה להשתמש בה כדי לתת תחזיות. "קיבלתי מהרב שלי אור ירוק להתחיל להזהיר את עם ישראל, לשפוך את האמת. עד אז הייתי בהסתרה, לא פרסמתי בשום מקום. פשוט בגלל הפלונטר שנכנסנו אליו במדינה, כבר ארבע שנים שאנחנו בסחרור". 

עינת אביה חזן (צילום: אבישג סהר)
עינת אביה חזן | צילום: אבישג סהר

"לצערי הרב והמר, בארבע השנים הללו לא חזיתי דבר אחד טוב למדינת ישראל. אני משלמת על זה בבריאות שלי. אני לא יודעת איך אני מצליחה לישון, אני לא רגועה, אני יודעת שכל רגע הולך לקרות משהו"

עינת אביה חזן, מתקשרת 

"ראיתי מחבלים בתוך בתים"

לדבריה של חזן, כבר לפני שנתיים חזתה את הטבח של 7 באוקטובר. "כשעשיתי תחזית למדינת ישראל על 2023 יצאו המון סודות, המון בגידות מתוכנו. זה מה שיצא, ואני אף פעם לא טועה". גם ברצף הקלטות ארוך שפרסמה ב-12 בספטמבר, מספר ימים לפני ראש השנה, היא חוזה, לדבריה, את מתקפת הפתע הקשה על ישראל. "יש כאן את יום הדין, זהו, נגמר, והשטן שיצא כאן... דברים יקרו בראש השנה, אני מבקשת להיזהר ולהישמר. אני הייתי מציעה לכולם לשבת בבית. לראות איך שישי עובר, איך שבת עובר ואז לתכנן מסלול, כי פה הולכת להיות הפתעה מאוד גדולה. אין מה להיבהל, אי אפשר לברוח מזה יותר. אין ברירה [...] תקשיבו, אני לא רוצה להלחיץ, אני כל הזמן רואה מול העיניים שלי אישה, שני ילדים קטנים בורחים, והאישה נרצחת. זו פשוט תמונה שרצה לי מול העיניים, יכול להיות דווקא על רקע אלימות במשפחה, דווקא בראש השנה, כי רואים פה אלימות מאוד גדולה. אני מבקשת מכולכם לנסות להעביר את החג בשקט. אני שומעת צעקות של אישה שמנסה לברוח עם הילדים שלה".

אבל התזמונים שלך לא היו מדויקים, בהקלטה את מדברת על ראש השנה.
"אין אצלי ממד של זמן. 'ימים קרובים' אצלי זה גם יכול להיות שעות קרובות, ויכול להיות גם בחודש הקרוב".

מי זו האישה שראית עם הילדים?
"ראיתי את משפחת ביבס. ראיתי מחבלים בתוך בתים, אישה עם שני ילדים קטנים, בורחת, ולא ידעתי מי הם. לא ידעתי מי הם, אבל זה התיישב אחר כך".

את יודעת איפה החטופים נמצאים?
"החטופים ממולכדים, הם מפוזרים וממלכדים גם את חיילי צה"ל. בכל פעם שהחיילים מתקרבים לאיזושהי מנהרה או מקום שהחטופים נמצאים בו, יש מוקשים. גם סינוואר יחוסל בימים הקרובים. אני רואה כדור לראש".

הצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו (צילום: לע"מ)
בנימין נתניהו | צילום: לע"מ

"אני לא מכירה את ביבי, אבל אני רואה את ההשגחה שיש לו. הקב"ה בחר בו, וזו לא הפעם הראשונה. השנה ה' שם אותו במבחן. למרות המורכבות בעם, הוא שליח"

עדן הודיה כהן, "המצפן"

את ממש נביאת זעם.
"לצערי הרב והמר, בארבע השנים הללו לא חזיתי דבר אחד טוב למדינת ישראל. קשה לי לראות את הדברים האלה. אני משלמת על זה בבריאות שלי. אני לא יודעת איך אני מצליחה לישון, השינה שלי טרופה, אני לא רגועה, אני יודעת שבכל רגע הולך לקרות משהו".

קרה לך שטעית פעם?
"כן. קרה לי שטעיתי, בהרצי הלוי. הייתי בטוחה שהוא יהיה טוב למדינת ישראל, אבל הוא הרמטכ"ל הכי כושל, וזה לא מדעותיי הפוליטיות".

לראש הממשלה, לטענתה, אחריות למחדל – אבל הוא לא נושא באשמה. "אני מאמינה שנתניהו עוקב אחריי בדרך כזו או אחרת", היא מודה. "הרבה פעמים כתבתי תחזיות וכיוונתי אליו. לפני חיסול אל-עארורי אמרתי, 'זה השבוע שלך לחסל את אל-עארורי', ובאותו השבוע הוא חוסל. איזו מקריות? תוך חמישה ימים, בום".

מעניין, את אומרת שהוא קורא?
"אני בטוחה שהוא קורא".

תמיד טוב לדעת מראש שמשהו עומד לקרות

חזן עצמה טוענת שהתזמונים בתחזיות שלה נזילים, אבל הלקוחות שלה תופסים את הדברים אחרת. "לפני שלוש שנים הייתה תקופה של פיגועים על בסיס יום-יומי", אומרת מאי באבו חכמון, בת 30 מכפר יונה. "התחלתי לעקוב אחרי עינת, וראיתי תאריכים מדויקים שבהם היא סימנה שיכול להיות משהו ביטחוני. הייתי מופתעת שמישהי חוזה תאריכים וזה באמת קורה". חכמון עצמה הגיעה אל חזן לייעוץ בנוגע לקריירה שלה ושל בעלה, ולדבריה כל מה שחזתה חזן התגשם במועדים שציינה.

עדן הודיה כהן (צילום: יוסי גנון)
עדן הודיה כהן | צילום: יוסי גנון

"אני אדם מאוד לחוץ וחרדתי, ועוזר לי לעקוב אחרי התחזיות של עינת כי אני יודעת מראש שמשהו הולך לקרות. רוב האנשים קמו ב-7 באוקטובר ולא ידעו מאיפה זה בא. אני לא שיערתי שיהיה משהו כזה, אבל באתי מוכנה"

מאי באבו חכמון

יש לך נטייה לדברים האלה? פנית בעבר למתקשרים?
"אני מזל שור, אני לא נוטה להאמין לדברים. אבל כשהתחלתי לעקוב באופן שוטף ראיתי שיש פה משהו רציני. אני אדם שחוקר דברים, אני לא אראה פוסט ואאמין ישר. הצלבתי תאריכים לראות אם משהו התרחש, ו-99.9% ממה שהיא כתבה קרה. מאז אני עוקבת אדוקה שלה".

איך התחזיות עוזרות לך? 
"אני בדרך כלל בן אדם מאוד לחוץ וחרדתי, ועוזר לי לעקוב אחרי התחזיות של עינת כי אני יודעת מראש שמשהו הולך לקרות. רוב האנשים קמו ב-7 באוקטובר ולא ידעו מאיפה זה בא. אני לא שיערתי שזה יהיה משהו כזה, אבל באתי כאילו מוכנה".

גם מיכל אדרי, בת 52 מקריית שמונה, מעידה על עצמה שהיא חרדתית. "אני כבר במצב שאני אומרת שאני לא יודעת אם בכלל אפשר לצאת מהבית", היא אומרת. אל חזן נחשפה לראשונה דרך פייסבוק. "כל מה שהיא אמרה קורה! זה משהו הזוי. יש בה משהו, יש בה רוח, אני לא יודעת להסביר את זה".

אדרי מגדירה עצמה אישה מאמינה שהגיעה לייעוץ אצל חזן בעקבות מעשה פלילי שבו הואשם בן משפחתה, וסחפה אחריה לאט-לאט את כל סביבתה הקרובה. "לא הייתי בקריית שמונה ארבעה חודשים", היא מספרת. "רציתי לחזור הביתה להביא לעצמי דברים, ואמרתי לעינת שאני נוסעת. היא אמרה לי, 'עכשיו את נוסעת, בעשר בבוקר', ובאמת יצאתי בבוקר. חזרתי לחיפה בארבע אחר הצהריים, ואיך שחזרתי היו טילים בקריית שמונה. עינת מדברת הרבה על הירח האדום, היא מתכוונת לאזעקות. היא אומרת לנו בטלגרם שנסתמות לה האוזניים". 

קרה שהיא טעתה?
"מבחינתי – לא. אין, אין, אין תחליף לעינת אביה. אני בטוחה שכל המתקשרות האחרות מסתכלות בקיר שלה ומעתיקות ממנה".

"בתקופות של חוסר ודאות ושינויים רבים, שזה תכלס כל הזמן בעולם שאנחנו חיים בו כרגע, ובמיוחד כאן בארץ, אנחנו נמשכים מאוד למי שכן יש לו ודאות", מסבירה ד"ר כרמל ווייסמן, חוקרת תרבות דיגיטלית מאוניברסיטת תל אביב. "כשאת מבולבלת זה מאוד מפתה לצפות במישהי שיודעת, שבטוחה בעצמה, ומבטיחה גם לך, לאו דווקא שיהיה טוב – אבל שיקרה משהו מסוים. הרי חוסר הידיעה קשה יותר מחדשות רעות לפעמים".

 

"בתקופות של חוסר ודאות אנחנו נמשכים למי שיש לו וודאות. זה מפתה לצפות במישהי שיודעת, שבטוחה בעצמה, ומבטיחה גם לך, לאו דווקא שיהיה טוב – אבל שיקרה משהו מסוים. חוסר הידיעה קשה יותר מחדשות רעות לפעמים"

ד"ר כרמל ווייסמן, חוקרת תרבות דיגיטלית מאוניברסיטת ת"א

 

לדבריה של ווייסמן, התקופה הנוכחית זכתה לכינוי "העידן הפוסט-חילוני" מחוקרי תרבות. "אנחנו חיות בעולם שמעמיד פני חילוני ורציונלי, ככה מתייחסות אלינו מערכות החינוך והתקשורת, אבל בפועל רוב בני האדם מאמינים במערכת או בישות על-אנושית כלשהי, וגם אם לא במסגרת דת מוסדרת, אלה עדיין מסגרת אמונית, קהילה, סמלים וערכים להיאחז בהם. אנשים מחפשים משמעות. למערכות שלא מבינות את זה יהיה קשה מאד להישאר רלוונטיות, וזה אולי החלל שנוצר ושמתמלא בין השאר גם על ידי משפיעניות רוחניות ומיסטיקה ברשת".

האינטרנט, מסבירה ווייסמן, הוא ערוץ שבו יכולים האנשים לצרוך רוח ודת באופן אלטרנטיבי ונגיש. "בעוד שמוסדות דתיים יוצרים מעט ריחוק ממך, צריך לבוא אליהם, יש היררכיות וחוקים – באינטרנט זה 'עשה לך רב'. יש לך מתקשרת בכיס, אם את צריכה משהו עכשיו. זו אינדיבידואליזציה מוחלטת של הפרקטיקה הדתית, 'דת לפי דרישה'. מהבחינה הזו, דת, רוחניות או מיסטיקה הן אותו הדבר. היכן שדתות רשמיות מהססות להשתמש באינטרנט, משפיעני דת אינדיבידואליים ממלאים את החלל וצוברים מאמינים". 

האם יש הסבר לעליית משפיעניות הרשת שחוזות את העתיד דווקא בישראל?
"זו תופעה בין-לאומית, אבל אולי בישראל יש קצת יותר חוסר ודאות, מלחמה ורוחניות דתית המיוחסת למקום, שהן נסיבות שמעלות את הפופולריות הזו".

"לביבי יש השגחה פרטית"

"זה בחר בי. וככל שרציתי לצאת מזה, זה נהיה גרוע יותר ואינטנסיבי", מספרת עדן הודיה כהן, "המצפן", בת 36 מעכו שחשבון האינסטגרם שלה מונה למעלה מ-55 אלף עוקבים. כהן היא מתקשרת שנותנת תחזיות נומרולוגיות למזלות, ובנוסף בכל יום שלישי בערב היא מעלה שידור לייב ובו היא נותנת תחזיות ביטחוניות-מדיניות לישראל. ליכולות של עצמה היא נחשפה בגיל 19, אך כמעט עשור מאז גילתה אותן המשיכה לעבוד בשירות לקוחות של חברת אינסטלציה. אחרי שחלמה חלום נבואי על חברה, יצרה איתה קשר וחשפה לפניה את יכולותיה כדי לעזור לה, החלה החברה להפנות אל כהן לקוחות נוספים לחיזוי, ולדבריה, בתוך חודשים ספורים היומן שלה היה מלא.

עדן הודיה כהן (צילום: יוסי גנון)
עדן הודיה כהן | צילום: יוסי גנון

"אמרתי לפני שנה וחצי שלטראמפ יהיה כתב אישום. בום, לטראמפ היה כתב אישום. אמרתי, 'יהיו חסדי השמיים עם טראמפ', זאת אומרת, טראמפ יצא מזה. גם אמרתי שטראמפ יעלה עוד פעם לנשיאות. זה תקשור טהור"

עדן הודיה כהן

 

עיקר הלקוחות שלה – נשים במעגל הזוגיות והפוריות. "מצאתי את עצמי מאוד מעצימה לבנות את הביטחון העצמי. יש לי יכולת להיכנס לבן אדם, להקשיב לקול שלו, להרגיש אותו עד הסוף – ואני יודעת לבנות לו תוכנית איך הוא צריך לעבוד, מה הוא צריך לעשות, אילו דרכים הוא צריך ליצור לעצמו בשביל להשיג את המטרות שלו. מי שבאה מביטחון אפס, אני גורמת לה לצמוח בכלום זמן".
היכולות שלה, מסבירה כהן, כוללות נוסף על יכולת התקשור גם כישורים ארציים יותר, כמו אינטליגנציה רגשית גבוהה ויכולת ניווט. "אני סוג של מנטורית כזו פרטית. זה שילוב של היכולות יחד, ומי שאומרת לך שזה לא – משקרת".

אבל את כן חוזה עתידות. את לא רק מנטורית.
"יש לי יכולות תקשור שאני פשוט רואה את הדברים. בום! זה עולה לי, זה תקשור מדיום, ואז אני כותבת את זה מהר בפוסט כדי שלא אשכח".

אילו דברים חזית, לדוגמה?
"אמרתי לפני שנה וחצי שלטראמפ יהיה כתב אישום. בום, לטראמפ היה כתב אישום. אמרתי, 'יהיו חסדי השמיים עם טראמפ', זאת אומרת, טראמפ ייצא מזה. גם אמרתי שטראמפ יעלה עוד פעם לנשיאות. זה תקשור טהור". 

לפני כשנתיים התחילה לתת תחזיות ביטחוניות על סמך תחושות ותקשור. העוקבים לא איחרו לבוא. "אני מדברת המון על המצב הביטחוני. יש מיליון סיטואציות ומקרים שראיתי והכל היה בול. אמרתי שנמצא חטופים בעצמנו, ומצאנו בעצמנו. ציינתי עסקת חטופים שיושבת על פעימות ושעליה נשלם מחיר – ואנחנו משלמים מחיר. אמרתי שתהיה מגפה בעזה, הייתה מגפה. אגב, אני כמעט לא רואה חדשות. אין לי זמן לזה, וגם כל מה שאני רואה בתקשורת זו ביקורת".

מהפרסומים שלך עולה שאת מאוד מתנגדת לתקשורת הישראלית ומאוד תומכת בנתניהו. יש לך זהות פוליטית מובהקת?
"אני לא ימנית ולא שמאלנית, אני אמונית. אני לא מכירה את ביבי, אבל אני רואה את ההשגחה שיש לו. הקב"ה בחר בו, וזו לא הפעם הראשונה. מי שמדבר על ביבי או על עם ישראל, ישלם מחיר. שימו לב מה קורה למדינות עוינות שמנסות לעשות לנו רע – אם זה מחלות, אם זה מגפות, אם זה רעידות אדמה, אם זה סופות, אם זה בניינים שהולכים לקרוס, אם זה תחלואה מטורפת – זה דברים שהם לא רגילים, שקורים לך בטיימינג כזה שאומר שיש לנו השגחה פרטית מלמעלה".

יחיא סינוואר (צילום: מתוך "על הכוונת", קשת 12)
יחיא סינוואר | צילום: מתוך "על הכוונת", קשת 12

"החטופים ממולכדים, הם מפוזרים וממלכדים גם את חיילי צה"ל. בכל פעם שהחיילים מתקרבים לאיזושהי מנהרה או מקום שהחטופים נמצאים בו, יש מוקשים. גם סינוואר יחוסל בימים הקרובים. אני רואה כדור לראש".

עינת אביה חזן

אם יש השגחה פרטית, איך כל כך הרבה יהודים נרצחו ב-7 באוקטובר? 
"הייתה בגידה מתוך העם במטרה להפיל את הממשלה".

כשכהן נשאלת על מקור הבגידה, היא עונה תשובה כמעט קונספירטיבית, המערבת גורמי ביטחון ומוסדות מדינה. על שאלת האחריות של נתניהו היא משיבה כי "השנה ה' שם אותו במבחן. למרות המורכבות בעם, הוא שליח. זה לא מבטל את הטעויות בדרך, כל אדם בקריירה עושה טעויות. זה להראות לעם ולעולם חלק מדרך, שיבינו שאנו קורבן, וכך גם היינו לאורך שנים. נעשו גם טעויות מכוונות מאת ה'".

את רואה איפה נמצאים החטופים? 
"אני לא מכירה את מצרים, אני לא יודעת לומר, 'נלך ככה או ככה וככה', זה לא כזה. אני כן רואה שחלק מהחטופים לא בעזה, הוציאו אותם עם המשאיות ההומניטריות בסיוע חיצוני של כמה מדינות עוינות. אני חושבת שחלקם במצרים, חלקם בקטאר".

למה לא נעזרים בך במערכת הביטחון? 
"אני מניחה שזה מגיע לדרגים הגבוהים, הם פשוט בוחרים מה לקחת ומה לא לקחת. אבל יש לי גם חמאסניקים שמסתכלים בלייב שלי, אז אני מפחדת על זה".

נשאר לנו רק להתפלל

"אין אחת שלא עוקבת אחרי התחזיות של עדן", אומרת יסכה (שם בדוי), בת 35 מעכו. "המון אנשים ממש פותחים ערב חבר'ה, מתארגנים ומחכים ללייבים שלה, כי יש לה תחזית מדויקת. היא אומרת מה הולך לקרות ומעודדת להתחבר לאמונה, כי זה מה שבעצם יעזור לנו".

יסכה מגדירה עצמה אדם מאמין. "אני מאמינה שעדן היא אישה מאוד רוחנית ושבורא עולם נתן לה לראות דברים נסתרים מאיתנו, ולנו לקבל ממנה סוג של הכוונה. אני לא נוהגת ללכת למתקשרים, אבל היא משהו אחר. היא גם עובדת עם קלפי מאסטר, שבניגוד לקלפי טארוט לא נוגדים את הדת". 

מה עוד מייחד את עדן ממתקשרים אחרים?
"היא מדויקת בצורה מופלאה. ברמה שעוברים כמה שעות, יום, יומיים – וזה קורה. כל מה שהיא אמרה לגבי המלחמה, הכל קרה בצורה מטורפת. זה עוזר לי, כי אני מאמינה שבכוחה של תפילה לשנות הכל, אז נשאר לנו רק להתפלל ולקוות לטוב. אני מאמינה שזה עושה ניסים מעל לטבע. עדן גם נורא מחזקת, היא מדברת המון דברי אמונה, דברי חיזוק". 

עינת אביה חזן (צילום: אבישג סהר)
עינת אביה חזן | צילום: אבישג סהר

"אפשר להאמין בזה, אפשר שלא להאמין בזה, אבל בסופו של דבר עדן אומרת דברים שקורים, וזה מדהים", אומרת גם גיתית (שם בדוי), עורכת דין ולקוחה נוספת של כהן. "אני צופה בלייבים שלה, ולפעמים זה מלחיץ מדי אבל זה קורה, ואז את אומרת, 'בוא'נה, יש פה משהו'. אני לא משנה את אורחות החיים שלי בגלל זה, אבל אני כן שמה לב, ואם, למשל, היא אומרת להיזהר מפיגוע בירושלים – אני נזהרת".

אז עוקבת אחרי החדשות ורואה אם היא צודקת או טועה?
"היא לא אלוהים. אף מתקשרת היא לא אלוהים. אי אפשר להגיד שהיא חוזה את העתיד ועכשיו ביבי צריך להתייעץ איתה, זה לא ברמה הזאת, אבל כן, לפעמים הדברים נכונים, ולפעמים גם הדברים קורים כי צפוי שהם יקרו. ברמה האישית כשהיא באה ואמרה לי משהו שאין סיכוי שהיא יכלה לדעת, אני נפלתי מהרגליים. זה היה משהו ממש אישי, לא הייתה לה דרך לדעת, וזו לא הייתה הפעם הראשונה שזה קרה".

תני דוגמה.
"שלושה חודשים לפני המלחמה היא אמרה שהבחירות לרשויות המקומיות יידחו. אמרתי לה, 'אין מצב, עדן', והיא אמרה לי, 'אני לא רואה שהן קורות'. היא לא חזתה שהן יידחו בגלל המלחמה, אלא רק שיידחו".

איך את מסבירה את ההצלחה שלה?
"כשאת נמצאת במשבר, יש אנשים שהולכים לפסיכולוג, יש אנשים שהולכים לרבנים, ויש אנשים שהולכים למתקשרות. אני יכולה להגיד שהרבה אנשים אינטליגנטיים מאוד, אני יודעת אפילו על שרה וחברי כנסת, מתייעצים איתה בשוטף".