קייט וג'רי מקאן לא רצו לטוס לחופשה הזאת. נסיעה לפורטוגל עם שלושת ילדיהם הקטנים נראתה כמו טרטור רציני, משימה כמעט בלתי אפשרית. רק אחרי שכנועים רבים הסכימו השניים, רופאים ממחוז לסטרשיר באנגליה, להצטרף לשבעת חבריהם בחופשה בכפר הפורטוגלי פראיה דה לוז. כשהגיעו ב-28 באפריל 2007 לווילה מספר 5A במתחם הנופש אושן קלאב, הרגישו בני הזוג מקאן שלא טעו – זו תהיה חוויה נהדרת בשביל הילדים. במיוחד עבור מדלן הבכורה, שמלאו לה אז כמעט ארבע שנים.

את בוקר ה-3 במאי, יום לפני החזרה המתוכננת של המקאנים לאנגליה, בילתה מדלן בחוף הים ובבריכה. כששבה עם הוריה לווילה ישבה בחיק אמה והאזינה לסיפורים. היא אכלה חטיפים, שיחקה בטבעת הנישואים של קייט, ולקראת ערב שכבה לישון. אחרי שלבשה את פיג'מת פו הדב הוורודה שלה האזינה מדלן לעוד סיפור אחד, ובשבע בערב נרדמה במיטתה. אחיה התאומים שון ואמלי, בני השנתיים, ישנו לצדה בעריסות.

כמו בכל אחד מימי החופשה, בני הזוג מקאן התכוננו לצאת לארוחה עם חבריהם במסעדת הטאפאס הסמוכה, מרחק עשרות מטרים מדירה 5A. הם נעלמו את הדלת הראשית של הווילה, אבל לא את דלת ההזזה שבמרפסת, שאליה מוביל גרם מדרגות הפונה לרחוב. המקאנים, כמו חבריהם לחופשה, ויתרו על בייביסיטר. הם סיכמו ביניהם כי בכל חצי שעה ייצא אחד מהם לבדוק שהכל בסדר עם הילדים.

ב-21:05, קצת לפני שהוגשו המנות הראשונות, יצא ג'רי לסיבוב ראשון. בראיון לתוכנית התחקירים האוסטרלית "סאנדיי נייט", ששודר השבוע, סיפר ג'רי שפתח את דלת החדר וניצל את הרגע השקט כדי להביט בילדיו בסיפוק. מדלן נולדה כתוצאה מטיפולי הפרייה, אחרי שנים שבהם בני הזוג ניסו לשווא להביא ילדים לעולם. "זה היה רגע שבו הרגשתי כל כך בר מזל להסתכל כך על שלושת הילדים שלי. יצאנו לחופשה נהדרת והם כל כך נהנו. הקדשתי כמה רגעים להביט על מדלן, היא הייתה כל כך יפה. זאת הייתה הפעם האחרונה שראיתי אותה".

ההורים (צילום: Sakchai Lalit | AP)
הסכימו לצאת לחופשה רק אחרי שכנועים. קייט וג'רי מקאן | צילום: Sakchai Lalit | AP

ב-21:15 קמה מהשולחן במסעדה ג'יין טאנר ויצאה לראות את ילדיה. בדרכה חלפה על פני וילה 5A. מאוחר יותר היא תספר שראתה אדם חוצה את הכביש, ובידיו ילדה הלובשת פיג'מה המזכירה את זו הוורודה של מדלן. באותו רגע היא לא ייחסה לכך חשיבות. ב-21:30 יצא מת'יו אולפילד, חבר אחר במה שכונתה אחר כך "שביעיית הטאפאס", לבדוק את מצב בתו בדירה 5B, והתנדב לעבור גם אצל המקאנים. כשנכנס הבחין שדלת חדר הילדים פתוחה, אבל לא שמע קולות מתוך החדר ולא הציץ פנימה.

הסיבוב הבא, קרוב לשעה 22:00, היה של קייט מקאן. לקח לה כחצי דקה לצאת מהמסעדה, לחלוף על פני הבריכה של מתחם הנופש ולהגיע לבית הפינתי, 5A. היא טיפסה במדרגות אל המרפסת וכשהתקרבה לדלת חדר הילדים חשה משב רוח. כשנכנסה ראתה שהחלון והתריס פתוחים, ואז הבחינה שמדלן לא נמצאת במיטתה. קייט התבוננה דרך החלון, מקווה שאולי בתה יצאה החוצה, אבל לא ראתה שם דבר. היא רצה למסעדה, כששניים מילדיה עדיין שוכבים בחדר, וצעקה: "מדלן נעלמה! מישהו לקח אותה!".

כיווני החקירה: שודדים, צוענים ומרוקאים עשירים

כמעט עשר שנים חלפו מאז יום היעלמותה של מדלן מקאן. תמונותיה פורסמו בתוכניות הבוקר בבריטניה יום אחרי ההיעלמות, ובמהרה נחשף העולם כולו לילדה הבלונדינית עם הפרצוף העגול והשיניים הקטנות. פרסום התמונות ההן היה האות לשטף בלתי נגמר של דיווחים, שמועות, תיאוריות קונספירציה, טענות מעורפלות וגרסאות הזויות יותר ופחות לפרשה, שנמשך עד היום.

פחות משבועיים לאחר מכן עצרה משטרת פורטוגל חשוד ראשון, איש נדל"ן בשם רוברט מוראט. זה קרה בזכות טיפ מעיתונאי מקומי, שטען כי מוראט פנה אליו עם שאלות לגבי המקרה. הבית של החשוד היה סמוך לדירה 5A, והאיש שראתה ג'יין טאנר צעד בכיוונו. אלא שבסקוטלנד יארד הגיעו למסקנה שלא הוא החוטף, והוא שוחרר. במרוצת השנים קיבל מוראט 600 אלף פאונד בתביעות נגד עיתונים בריטיים, שפרסמו יותר מ-100 ידיעות הקושרות את שמו בפרשת מקאן. האיש שראתה טאנר התגלה שנים מאוחר יותר כתייר שהחזיר את בתו הישנה ממועדון הילדים של אושן קלאב.

הבר בו סעדו ההורים Ocean Club (צילום: יחסי ציבור)
ההורים ישבו במסעדה ובדקו בתורנות שהילדים בסדר. מתחם הנופש אושן קלאב | צילום: יחסי ציבור

קצה חוט אחר קשר למקרה את ריימונד יולט, פדופיל מורשע שהתגורר ליד מתחם הנופש. זוג תיירים בריטים דיווח שיולט סיפר להם, לפני היעלמות מדלן, שחבורת צוענים הציעה לו למכור את אחד מששת ילדיו באחד מאותם ימים של מאי 2007, וחשדו בקשר בין הדברים. זוג אחר, מרי ומרטין סמית', דיווחו כי ראו בליל ההיעלמות גבר ש"לא נראה כמו תייר" פוסע בפינת הרחוב שבו ניצבה דירה 5A. לדבריהם, הגבר המסתורי הלך לכיוון חוף הים כשבידיו ילד או ילדה. זהותו מעולם לא פוענחה. והיה גם את אוקלידס מונטיירו, עובד לשעבר באושן קלאב, שאיכון הטלפון הסלולרי העיד על הימצאו באזור כשמדלן נעלמה. ב-2009 הוא נהרג בתאונת טרקטור, וחמש שנים מאוחר יותר הוסר שמו מרשימת החשודים.

ב-2011 הצטרפה לחקירה המשטרה הבריטית בעידודה של תרזה מיי - אז שרת הפנים של בריטניה וכיום ראש הממשלה. מאז ועד 2015 ניסו לאתר את הילדה 29 בלשי סקוטלנד יארד במשרה מלאה, במה שכונה "מבצע גריינג'". הם לקחו 1,338 תצהירים, אספו 1,027 ממצאים וחקרו 60 מעורבים אפשריים ו-650 מורשעים לשעבר בעבירות מין. בין היתר בדקו אנשי היארד קשר לכנופיה שחבריה דפקו על דלתות בפראיה דל לוז ואספו כספי צדקה עבור מטרות מפוברקות. ילדה מקומית העידה שראתה בליל האירוע אדם בוחן את הווילה של המקאנים מכל כיווניה, והיו גם שני גברים צעירים שנצפו בווילה סמוכה בימים שבהם היא הייתה אמורה להיות ריקה. אף אחד מכיווני החקירה האלה לא הבשיל.

צוות החקירה של היארד צומצם משמעותית עם השנים, אך חזר לעבוד בכוח גדול בסוף השנה שעברה. הבלשים בדקו אפשרות שארבעה חשודים, שנעצרו ונחקרו במשך חצי שנה, חטפו או רצחו את מדלן במהלך ניסיון שוד שהסתבך. אחד מהם, חוזה קרלוס דה סילבה בן ה-35, עבד באושן קלאב בליל ההיעלמות. השבוע פורסם כי כל הארבעה קיבלו הודעה שלפיה חקירתם הסתיימה ללא ממצאים משמעותיים. במקביל הודיעה המשטרה הבריטית כי חקירת פרשת מדלן מקאן תסתיים רשמית בסוף השנה הנוכחית.

מי שעוררו תקוות מחודשות לפתרון התעלומה היו אנשי "סאנדיי נייט", שהבטיחו בשבועות האחרונים להאיר כיוונים חדשים בחקירה. בפועל, הסקופ שלהם היה מעורפל למדי: בתוכנית שהוקדשה לפרשה השבוע השבוע פורסם כי השוטרים מחפשים אחר עובד באושן קלאב שלדעתם מחזיק בראיית הזהב. אלא ששמו של העובד לא ידוע, ואפילו לא ברור אם מדובר בגבר או אישה. עוד פורסם בתוכנית כי בשנים שקדמו למקרה התרחשו כמה מקרי פריצה לבתים של תיירים בריטים באתר הנופש, ואף תקיפות מיניות של ילדות צעירות בגילה של מדלן. עובדת לשעבר באושן קלאב סיפרה לאחרונה לתקשורת הבריטית כי עוד לפני היעלמות הילדה הורתה הנהלת המתחם לנשים בצוות לא להסתובב לבד מחוצה לו, וחילקה להן "משרוקיות אונס". "זה לא היה נראה לי כמו מקום טוב לחופשה משפחתית", היא אמרה.

מדלן (צילום: יחסי ציבור)
אם היא בחיים, כיום היא כבר נערה. מדלן מקאן כשנעלמה (באדום) וכפי שהיא אמורה להיראות היום (בכחול) | צילום: יחסי ציבור

לצד המשטרה והתקשורת ניסו גם אזרחים מכל רחבי העולם לאתר את מדלן. בעשרת הימים הראשונים דיווחו שישה אנשים שראו אותה בפורטוגל, ובסרטון ממצלמת אבטחה נראתה ילדה שדומה לה לצד שני גברים ואישה בתחנת דלק. באותם ימים הגיעו דיווחים גם מספרד הסמוכה, וגם ממרוקו. על פי אחד התרחישים שהציגו החוקרים נלקחה מדלן למדינה האפריקאית בידי כנופיית סוחרי ילדים, כדי להימכר למשפחה עשירה. בהמשך נבדקו עדויות מבלגיה, הולנד, ניו זילנד, ברזיל, בוסניה, שוודיה, הודו, אלג'יריה, אוסטרליה ואפילו ישראל. בסך הכל נבדקו 8,685 דיווחים של עדי ראייה מ-101 מדינות. ככל הידוע לנו, אף אחד מהם לא קידם את החקירה.

אתר הנופש: המקום המושלם להעלים בו גופה

מבצע החיפושים הענקי הזה עשוי היה להימנע אילו היו מתייחסים יותר ברצינות להיעדרותה של מדלן בזמן אמת. פול לוקמן היה אחד העיתונאים הראשונים שהגיעו לאושן קלאב אחרי שאנשי מתחם הנופש דיווחו למשטרה על ההיעלמות. "בהתחלה חיפשו ילדה שקמה והלכה. זה מה שכולם חשבו שקרה, אף אחד לא העלה בדעתו משהו חמור יותר", הוא שחזר. מנהל אושן קלאב שלח 60 מעובדיו להצטרף לחיפושים ברחובות הקטנים של פראיה דה לוז, ורק כשאלה התבקשו להציץ לתוך פחים הם הבינו שמשהו רציני מתרחש.

משטרת פורטוגל הצטרפה למחפשים רק שעה וחצי אחרי שקייט מקאן יצאה מחדר הילדים. עד שהגיעו, כבר היה קשה מאוד להבין מה קרה בדירה 5A. "החקירה המשטרתית הייתה פגומה מהרגע הראשון", אומר לוקמן, "במקום לסגור את הדירה, עשרות אנשים נכנסו ויצאו ממנה. הם חיבלו באיכות הראיות והרמזים שהיו בחדר של מדלן". שוטרים בריטים שחברו מאוחר יותר לחקירה סיפרו כי החדר היה זירת הפשע הכי פחות שמורה שראו אי פעם.

בכך לא תמו המחדלים. אחת ממצלמות המעקב שהותקנו במתחם הנופש לא עבדה, והשנייה לא העלתה דבר בעל משמעות. המשטרה הפורטגולית הציבה מחסומי דרכים יותר משש שעות לאחר שההיעלמות התגלתה, וההודעה על החיפושים הגיעה לשומרי הגבולות הפורטוגליים רק אחרי 24 שעות. "אחד השוטרים אמר לי שאם מישהו לקח את מדלן, הוא היה צריך רק שעה אחת כדי להגיע לספרד", מציין לוקמן.

מודעת היעדרות (צילום: Sakchai Lalit | AP)
המשטרה הגיבה באיחור שהיה אולי קריטי. כרוזים שפוזרו בפורטוגל עם תמונתה של מקאן | צילום: Sakchai Lalit | AP

גם אילו השוטרים היו עושים הכל כמו שצריך, תנאי השטח היו נגדם במובהק. פראיה דה לוז, "חוף האור", הוא כפר שתיירים בריטים הפכו לאתר תיירות מבוקש כבר בשנות ה-60. חלקם קנו נכסים בסביבה, וכיום פועלים בו אפילו עיתונים באנגלית. הבריטים מגיעים לאזור בזכות מזג האוויר הנעים, המטבח העשיר, הצוקים המרשימים והאפשרות ליהנות מכל אלה בתקציב נמוך. פראיה דה לוז נמכר כגן עדן לתיירים. חוקרי מקרי רצח נהנים ממנו פחות.

פרופסור דייב ברקליי, מומחה לזיהוי פלילי שנשלח מטעם ה-BBC לבחון את זירת הפשע, אמר ש"האזור שמדלן נעלמה בו הוא המקום המושלם להעלמת גופה". רק כ-3,000 תושבים גרים בקביעות בפראיה דה לוז, בבתים שממוקמים בין 22 קילומטר של שממה, צמחייה סבוכה, ומאות בארות עתיקות שאינן בשימוש. "כמעט בלתי אפשרי למצוא שם גופה בלי מידע ספציפי", מסביר קולין סאטון, לשעבר בלש בסקוטלנד יארד, "יש בכפר אזורים שאנשים כלל לא מגיעים אליהם".

החוקר הפרובוקטיבי: ההורים בדו את החטיפה

ואם שרשרת המחדלים המשטרתית לא הספיקה, היחס להוריה של מדלן שבר את כל השיאים. כחודשיים לאחר ההיעלמות נשלחו שני כלבים משטרתיים לרחרח את זירת היעלמותה של הילדה, האחד מאומן לזהות שיירי דם אנושי והשני מתורגל בגילוי גופות. הכלבים גילו עדויות בחדרה של מדלן וברכב השכור של בני הזוג מקאן. כלבי הרחרוח נחשבים לכלי חקירה מפוקפק למדי, אבל לפורטוגלים זה הספיק. המשטרה המקומית הפנתה אצבע מאשימה לקייט וג'רי, שזומנו חזרה למדינה כדי לעבור תשאול.

גונסאלו אמארל, מתאם החקירה מהצד הפורטוגלי, הוביל קו שלפיו בני הזוג מקאן העלימו את גופתה של מדלן לאחר שנהרגה בתאונה. מלבד הממצאים שהביאו הכלבים, הפורטוגלים טענו גם לסתירה בעדויות של ג'רי מקאן: תחילה הוא אמר שהוא ואשתו נכנסו לדירה דרך הדלת לאחר ההיעלמות, ומאוחר יותר טען שהם נכנסו דרך המרפסת. הפורטוגלים סברו ש"שביעיית הטאפאס" עזרה למשפחה בהחבאת גופתה של מדלן, ושעדות הראייה של ג'יין טאנר הייתה שקרית.

החקירה נגד ההורים נסגרה שנה לאחר פתיחתה. אמארל, שהוזז מתפקידו באוקטובר 2007 כי טען שהמשטרה הבריטית מגנה על ההורים, דבק בגרסתו עד היום. בשבוע שבו בני הזוג יצאו מרשימת החשודים פורסם ספרו "האמת והשקר", שבו חזר על הטענה שלא אירעה חטיפה ושהמקאנים אחראים למות בתם. בראיון ל"סאנדי נייט" השבוע הוא לא הכחיש שלדעתו מעורבת בהסתרה גם סוכנות הביון הבריטית, ה-MI6.

Praia_da_Luz_beach (צילום: יחסי ציבור)
גן עדן לתיירים, אבל גם לפושעים. פראיה דה קרוז | צילום: יחסי ציבור

הקרב בין אמארל לבני הזוג מקאן עבר בינתיים מחדר החקירות לבית המשפט. השניים הגישו נגדו תביעה בעקבות פרסום הספר, והשופטים בפורטוגל הורו להסיר אותו מהמדפים וגזרו על אמארל פיצויים של כחצי מיליון יורו. הוא ערער לערכאה גבוהה יותר שהפכה את ההחלטה, וציינה שחקירת הזוג מקאן הופסקה רק בגלל מחסור בראיות. ההורים פנו לבית המשפט העליון, אך זה הותיר את הפסיקה על כנה. אמארל הבטיח להוציא ספר שני, והמקאנים הבטיחו לתבוע אותו שוב.

טוויטר: הטרולים עדיין רודפים את המשפחה

גם עשר שנים אחרי תחילתה הצהובונים הבריטים לא מרפים מפרשת מדלן מקאן. בחודשים הראשונים הם פרסמו מדי יום ידיעות על ההתקדמות הזוחלת בפיצוח המקרה, תוך שיתוף פעולה עם קייט וג'רי. זה היה שידוך מתבקש בין שני רופאים מהמעמד הבינוני שחייהם נהרסו ערב אחד, לצהובונים שזיהו סיפור סנסציוני מהסוג שבריטניה לא חוותה מאז מות הנסיכה דיאנה. אלא שהיחסים האלה החזיקו מעמד רק עד הרגע שבו ההורים הפכו לחשודים.

בעוד המשטרה הבריטית שותקת, בניסיון לא לפגוע בשיתוף הפעולה עם מקבילתה הפורטוגלית, התקשורת באנגליה חגגה. "מה שהופיע ביום שני בעיתון בפורטוגל והיה שגוי לגמרי, נכתב מחדש בשלישי בדיילי מייל וברביעי פורסם שוב בתקשורת בפורטוגל, תוך שהם מייחסים את הפרסום ל'עיתון המכובד דיילי מייל'. זה היה גלגל של טירוף", סיפר קלרנס מיטשל, שייצג את בני הזוג מקאן בתקשורת בעשר השנים האחרונות. חלק מהעיתונים נאלצו לפצות את בני הזוג, "הדיילי סטאר" ו"הדיילי אקספרס" פרסמו בפניהם התנצלות. "החיים שלנו הפכו לאופרת סבון כדי שעיתונים ירוויחו כסף, הם מציבים 'סיפורים' לפני האמת'", כתב בזעם ל"גרדיאן" ג'רי מקאן.

ולא רק התקשורת הממוסדת רדפה את בני הזוג. הרשת החברתית טוויטר, שהוקמה שנה לפני היעלמותה של מדלן, נהפכה למקום המפגש המועדף על הטוענים שקייט וג'רי אשמים בהיעלמות בתם. גם בשנים האחרונות, כשהצהובונים החלו להרפות מעט מהפרשה, מפורסמים מדי שעה יותר ממאה ציוצים עם התגית McCann#. רבים מהם מייחסים להוריה של מדלן את רציחתה, העלמת גופתה - או לפחות הפקרות פושעת.

מדלן (צילום: Splashnews)
הצהובונים לא הניחו לפרשה במשך שנים, ונאלצו להתנצל ולפצות את ההורים | צילום: Splashnews

קייט מקאן מואשמת בכך שלא בכתה בשידור כשהתראיינה על הפרשה, המשיכה להתאפר ושמרה על משקלה. לדבריה, היא שמרה על איפוק על פי המלצת המשטרה. זה לא שינה את דעתם של 17 אלף איש, שחתמו על עצומה אינטרנטית הקוראת לרשויות הרווחה של לסטרשיר לחקור אם ההורים הזניחו את מדלן בחדרה. כמה מהצייצנים האלה, שתומכי המשפחה הגדירו כטרולים, אף איימו לפגוע במקאנים ולחטוף את ילדיהם האחרים.

אולי איש לא יודע אם מדלן מקאן עדיין בחיים, אבל ספיחי הפרשה גבו קורבן אחד לפחות. לפני שלוש שנים הגיע כתב של רשת סקיי לביתה של ברנדה ליילנד, שכתבה בשם בדוי אלפי ציוצים ארסיים נגד בני הזוג מקאן. שבוע לאחר מכן, אחרי שתמונתה פורסמה בעיתונים תחת הכותרת "פרצופו של טרול", שאפה ליילנד מנת יתר של הליום והתאבדה. גלגל הטירוף סביב הילדה הנעדרת ממשיך לנוע, אבל התעלומה עצמה עדיין נראית רחוקה מפתרון. כלומר, אלא אם הדמות האלמונית מאושן קלאב תאותר ותפתח את הפה.