אם שהשאירה את בנה בן ה-18 לגווע ברעב, בבית המשפחה שהיה עמוס באוכל, שוחררה אחרי פחות משנתיים בכלא. ג'ורדן ברלינג, בן ה-18, היה כל כך רזה במותו, עד שהזכיר אסיר במחנה ריכוז ממלחמת העולם השנייה. הוא מת במיטתו מתת תזונה בשנת 2016.

אמו, דון קרנסטון, בת ה-45, הורשעה בהריגה ונשלחה לכלא למשך ארבע שנים, לאחר דיון בבית המשפט בלידס ביולי 2018. השופט פסק שג'ורדן נפטר מדלקת ריאות חריפה בתוך בית הזוועות.

ג'ורדן נמצא כשהוא היה מכוסה בפצעים במיטה, לובש חיתול מלוכלך ומשקלו היה 38 קילו בלבד. המתבגר היה כל כך חלש ותשוש, עד שלא הגיב לטיפול של החובשים. למרות סבלו הרב, המשפחה לא הייתה ענייה, ובבית היו לא פחות משלושה מקררים.

יחד עם האם, גם סבתו של ג'ורדן, דניס קרנסטון, בת 70, קיבלה עונש מאסר של שלוש שנים, וכן אחותו בת ה-25, אביגיל ברלינג, קיבלה עונש מאסר של 18 חודשים, לאחר שנמצאה אשמה בגרימת מותו של בן ה-18.

הסבתא והאחות נכנסו גם לכלא (צילום: twitter)
הסבתא והאחות נכנסו גם לכלא | צילום: twitter

השופט ספנסר אמר לשלוש הנשים כי אי אפשר לקלוט שהן גרמו לג'ורדן למות בביתו בעיר לידס, בחיק משפחתו. הוא השווה את התמונות של המתבגר לתמונות של קורבנות במחנות ההשמדה הנאציים. לדבריו, "חשוב להדגיש כי לא מדובר במשק בית עני, וכולכן הצלחתן לחיות חיים רגילים למדי מחוץ לבית". השופט ציין כי לכל הנשים בבית היו טלפונים ניידים, מחשבים ניידים, טאבלטים וציוד יקר נוסף. האם טענה מצדה כי היא סובלת מבעיות נפשיות ומתמודדת עם התאבדות אביה. ילדותה תוארה כ"לא מתפקדת".

במהלך המשפט, שנמשך חמישה שבועות, תואר היקף ההזנחה שבה חי ג'ורדן, שנמשכה מספר שבועות והביאה בסופו של דבר למותו הטרגי. הפרמדיקית ברידג'ט שפרד, שהגיעה לטפל בו, טענה כי האיש הגוסס היה מאוד חיוור כשניסתה לטפל בו לראשונה ב-30 ביוני 2016, יום מותו. עצמותיו היו בולטות ונראה כי הוא לא אכל כבר כמה שבועות.

ג'ורדן מת מרעב עקב הזנחה, אמו תשוחרר (צילום: twitter)
ג'ורדן מת מרעב עקב הזנחה, אמו תשוחרר | צילום: twitter

עדים טענו כי האם לא נראתה מוטרדת כשהחובשים ניסו להחיות את בנה, והיא נשארה לשבת בכורסה. האם אף נשמעה אומרת למשטרה שהיא מרוצה מההתדרדרות במצבו הרפואי של בנה, שכן היא לא תצטרך ללכת לעבודה באותו יום.

השוטר בן מקנמרה, שהגיע לבית המשפחה שעות ספורות לאחר מותו של המתבגר, טען כי הדבר הראשון שהאם שאלה אותו היה כמה תעלה הלוויה. לדבריו, "הופתעתי מחוסר הרגש של כולם". 

שירותי הרווחה התערבו במקרה עוד בשנת 2001, כאשר מבקר בבית המשפחה חש שסטיבן ברלינג ודון קרנסטון "נאבקים" וזקוקים לתמיכה בנושא ההורות.

בדו"ח של בית הספר היסודי שבו למד ג'ורדן נקבע כי צרכיו הבסיסיים הוזנחו, היו לו שיניים שחורות וכישורי שפה מועטים. הוא הפסיק לבוא לבית הספר ביוזמת אמו, כשהיה רק בן 12. הוא מעולם לא למד בתיכון או בקולג', לא ניגש לבחינות ולא היה כשיר לחיים. הוא לא נחשף לחינוך או לשירותים חברתיים כשחי בביתו.

כעת האם יוצאת לחופשי, לאחר שמאסרה התקצר ביותר משנתיים, בעקבות התערבות של משרד הבריאות הבריטי בפרשה. גורם סיפר לעיתון ה-Sun: "זה מחליא אותי שאחרי שהיא נמצאה אשמה, היא חוזרת לרחובות. לא היה לה גרם של חרטה על מה שקרה או על איך שג'ורדן סיים את חייו".

האם כעת גרה באכסנייה בצפון-מערב אנגליה. לפי דובר משרד הבריאות, המקום הזה מאפשר להם לעקוב אחר אסירים משוחררים, מה שמקטין את האפשרות שהם יחזרו לפשוע.