אזהרה: הכתבה מכילה תוכן שעשוי להיות קשה לצפייה

מגמה מדאיגה באתר יוטיוב שם מתברר שעולים מדי יום סרטונים בהם נראים קופים צעירים מדרום-מזרח אסיה עוברים מסכת התעללות אכזרית – והכל בעבור צפיות ובצע כסף. פעילי זכויות בעלי חיים זועמים על הנהלת האתר לשיתוף סרטונים, שלטענתם לא עושים מספיק בשביל לעצור את התופעה הנוראית.

בדיקה של ארגונים כמו PETA ו-Action for Primates העלתה שאותם סרטוני התעללות זמינים לכל משתמש ואפילו נמצאים במרחק של שורות חיפוש אחת או האשטגים מסוימים. חלקם אפילו הספיקו לגרוף מאות אלפי צפיות. בסרטון שעלה לערוץ היוטיוב More Monkey Tales Too, אפשר לראות כיצד אישה מתעללת בגור של קופי מקוק, מכה אותו ומנסה לאמן אותו להתנהג כמו בן אדם.

"זה הצד האפל של אנשים ששומרים קופים בתור חיות מחמד", כתבה עורכת הסרטון. "הבעלים משיגים גורים צעירים אחרי שאימם נרצחה בטבע. גור כמו שרואים בסרטון הזה אפשר לקנות ב-20 דולר בלבד". העורכת הוסיפה שתופעת ההתעללות בקופים ביוטיוב החמירה בשנה האחרונה, לאחר שרבים הבינו שניתן להתפרנס מזה ביוטיוב.

 

גור קופים (צילום: More Monkey Tales Too, יוטיוב)
"חל איסור להעלות לאתר תוכן ובו תיעוד של אלימות – וזה כולל התעללות בבעלי חיים" | צילום: More Monkey Tales Too, יוטיוב

מפעילי אותם ערוצים ביוטיוב יכולים לקבל תשלום בעבור כמות הצפיות שהסרטונים שלהם גורפים. למרות זאת, רבים מהם בוחרים לפרסם את פרטי חשבון ה-Paypal שלהם בשורות התיאור, כך שצופים יוכלו לשלוח להם תרומות עבור התוכן האכזרי – שגם אינו חוקי ברוב המדינות.

רשויות מדינת אינדונזיה עצרו לאחרונה את ריאן מרדיאנסיה לאחר שהתברר שהיא מחזיקה בביתה שלושה קופים בניגוד לחוק ומתעללת בהם. אתר החדשות Wartakota Tribune דיווח שהחשודה תיעדה את עצמה מפוצצת חזיזים בסמוך לבעלי החיים, מתיזה עליהם מים בלחץ גבוה ומורחת להם רטבים חריפים או דבק על האוכל. חמור מזה, הגיעו למשטרה גם עדויות לפיהן החשודה כפתה על הקופים להילחם זה בזה בעבור ממתקים והזמינה ילדים קטנים להכות אותם.

שרה קייט, ממייסדי הארגון Action for Primates, התייחסה למעצר החשודה באינדונזיה ואמרה: "שלושת הקופים האלה עונו והתיעוד של הסבל שלהם עלה ליוטיוב. אנחנו מאוד מרוצים מהתנהלות המשטרה. אסור לנו לסבול התנהגות כזאת או לעודד אותה. חשוב להדגיש שהזדעזענו לא רק מהסרטון, אלא גם התגובות אליו – רבות מהן ממשתמשים שדרשו שיעשו לקופים אפילו דברים אכזריים יותר".

 

גור קופים (צילום: More Monkey Tales Too, יוטיוב)
קשה לצפייה: אדם מאיים על קוף עם צבת | צילום: More Monkey Tales Too, יוטיוב

בארגון זכויות בע"ח PETA ביקרו את ההתנהלות באתר יוטיוב, שם לטענתם לא עושים מספיק בשביל לסגור את הערוצים האלו. "על פי תנאי השימוש של האתר, הערוצים האלה אמורים להיות כבר סגורים", נמסר בהודעה לתקשורת. "אף על פי כן, הסרטונים המזעזעים האלה ממשיכים לגרוף צפיות בגלל הטיפול הלוקה של האתר". בינתיים, בהודעה שנמסרה מהאתר נטען כי הם מגלים אפס סבלנות כלפי סרטוני התעללות בבעלי חיים.

מדוברות יוטיוב נמסר: "חל איסור להעלות לאתר תוכן ובו תיעוד של אלימות – וזה כולל התעללות בבעלי חיים. במידה ונקבל דיווח על סרטון שהתוכן שלו מפר את תנאי השימוש שלנו, הוא יוסר מהאתר לאלתר ולאחר בדיקה שלנו הערוץ גם יימחק".