הכינוי "רוצח סדרתי" מכיל בתוכו סוג של תחכום ואינטיליגנציה בילט אין - מדובר באנשים שהצליחו לרצוח שוב ושוב מבלי להיתפס, לתמרן בין עדי ראיה ועדויות פיזיות בשטח, ולהתל בכוחות המשטרה שבולשים בעקבותיהם. אלא שלכולם נקודות חולשה וגם רוצחים סדרתיים עושים טעויות, אם כי במקרה שלהם מדובר ברגע גורלי במיוחד שככל הנראה יביא ללכידתם. הנה חמישה רוצחים סדרתיים אכזריים, מתוחכמים ומפחידים - שנתפסו רק בשל טעות קטנטנה.

דניס ריידר

בין השנים 1974 ל-1991, הרוצח הסדרתי דניס ריידר (שכינה את עצמו BTK, ראשי תיבות של לקשור, לענות, לרצוח) פעל בחופשיות. הוא רצח עשרה אנשים בקנזס ואף שלח למשטרת וויצ'יטה מכתבים אנונימיים המפרטים את הפשעים הנתעבים שלו. אלא שריידר החליט לעלות מדרגה ולשלוח למשטרה דיסק קשיח עם מכתב מתגרה נוסף מתוך מחשבה שלא יוכלו לאתר אותו, ובשנת 2005 המצוד הגיע לסיומו – "הדיסק שהוא שלח פיצח את הקייס", אמר בלש המשטרה קן לנדוור. "אם הוא היה פשוט מפסיק לרצוח ושומר על השקט, בחיים לא היינו מחברים את הנקודות". השוטרים פשוט איתרו את מקור הדיסק והגיעו לכנסייה בה כיהן כנשיא.

לואיס גרביטו

באופן רשמי, 138 ילדים ונערים נרצחו על ידי לואיס גרביטו, אנס ורוצח סדרתי קולומביאני, אם כי יש הסבורים שהמספר מתקרב יותר ל-400. גרביטו היה מפתה ילדים בגילי 6-16 ומבטיח להם עבודות מוזרות בתמורה לכסף או מתנות קטנות, ואז מענה ורוצח אותם.

בשנת 1997 נתגלה אתר קבורה ובו גופות של עשרות ילדים שנעלמו. בלי קשר לכך, שנתיים לאחר מכן נכלא גרביטו באשמת ניסיון אונס. בעקבות בדיקת עיניים שעבר התגלה כי הוא סובל ממחלת עיניים נדירה אשר מצריכה משקפיים מיוחדים – משקפיים שהם בדיוק כמו אלה שנמצאו באתר הקבורה. המשקפיים קשרו את גרביטו לגופות, ולאחזר סדרת בדיקות שאישרה הכל המשטרה פיצחה את אחד התיקים המזעזעים שידעה המדינה.

ישראל קיז

הרוצח הסדרתי ישראל קיז רצח לפחות שלושה אנשים, אם כי רבים מאמינים שמדובר יותר בשמונה ומעלה כיוון שהוא נדד בין וושינגטון, ניו יורק, ניו ג'רזי ואלסקה ונהג לרצוח אדם בכל מדינה אליה טס -דבר שעשה לעתים תכופות.

אחת הקורבנות הייתה סמנת'ה קונינג בת ה-18, שנחטפה מבית הקפה בו עבדה כמלצרית, ונרצחה יום לאחר מכן. קיז צילם את הגופה שלה לצד עיתון שיצא ארבעה ימים לפני כן כדי לגרום למשפחתה להאמין שהיא עדיין בחיים ולדרוש מהם כופר של 30 אלף דולר שיופקדו לכרטיס האשראי שלו. אלא שכשקיז ניגש לכספומט למשוך את הכספים, הוא אותר במצלמות האבטחה של הכספומט ונעצר. אז המשטרה עדיין לא ידעה עם מי יש לה עסק, אבל למרות הטעות המטופשת שלו, מהר מאוד התברר שמה שיש להם בידיים הוא יותר מרוצח.

קיז הודה ברציחתם של שני אנשים נוספים והציע לגלות למשטרה את מיקום גופותיהם תמורת סיגר. כאשר החוקרים עקבו אחר עברו ועל הנסיעות שעשה, הם הבינו שבכל נקודה בה היה, קורבנות נעלמו ונרצחו וככל הנראה הוא הקשר היחיד אליהן. אבל לפני שהספיק להיות מואשם בבית המשפט ולגלות עוד פרטים, קיז תלה את עצמו במעצר וחתך את זרועותיו, כך שהיקף הרציחות שלו לא ידוע עד היום.

דייויד ברקוביץ

בשנת 1976 הטיל דייויד ברקוביץ, שנהג לכנות את עצמו "בנו של סם", אימה ברחובות ניו יורק לאחר שרצח שמונה אנשים שונים באמצעות אקדח בעל קליע של 0.44 מ"מ. ברקוביץ אף התגרה במשטרת ניו יורק ושלח לה מכתבים אנונימיים.

בשנת 1977 רצח ברקוביץ זוג בשנות ה-20 לחייהם בברוקלין.  הוא נצפה על ידי עדת ראייה ב-2 וחצי לפנות בוקר כשהוא נושא עמו "אובייקט שחור" בידו, כפי שתיארה בהמשך לשוטרים, והולך לכיוון הרכב שלו אשר היא ראתה שחנה במקום אסור ליד עמדת כיבוי אש. זמן קצר לפני כן, גילה פקח חנייה רכב שאינו חונה כחוק באזור, הרכב של ברקוביץ, ונתן לו דוח. עדת הראייה נבהלה ממה שיש לברקוביץ ביד ולאחר שהרגישה שהוא בודק אותה ביסודיות, היא רצה משם מהר לדירתה. לפתע היא שמעה מספר יריות שנורו לכיוונה.

4 ימים לאחר מכן היא התלוננה במשטרה על מה שקרה. בגלל שאמרה איפה הרכב היה, בלשי המשטרה ידעו שאותו רכב קיבל דוח חניה. אלה הצליחו לאתר את בעל הרכב במהירות, מה שהוביל אותם לעצור את ברקוביץ. "אני מניח שזה סוף הסיפור", אמר ברקוביץ בזמן שהוכנס לניידת. והוא צדק.

אנדריי צ'יקטילו

הרוצח הסדרתי הגדול ביותר בתולדות ברית המועצות, שכונה גם הקצב מרוסטוב, הואשם בתקיפה, רצח והשחית גופותיהם של 56 נשים וילדים בין השנים 1978 ל-1990. במסגרת מאמצי הלכידה שלו נפרשו יותר מ-360 שוטרים סובייטים וסוכנים סמויים בתחנות הרכבת ברוסטוב אובלסט, על מנת לחקור אנשים שנראים חשודים. צ'יקטילו בעצמו התנדב במאמצי החיפושים אחר "הרוצח" והפסיק במשך שנה על מנת לא לעורר יותר מדי תשומת לב.

בנובמבר 1990, צ'יקטילו, שחזר לפעול, רצח אישה ביער ויצא משם כדי לנקות את הדם שהיה עליו. הוא פספס נקודה קטנה של דם על הלחי שלו, אשר תפסה את תשומת לבו של סוכן שניגש אליו כחלק מההוראה לדבר עם כל אדם הנראה חשוד אפילו במעט. הסוכן לקח את פרטיו וכאשר התגלתה הגופה ה-36 שלו ביער, השוטרים חזרו אחורה לראות מי תועד ליד המקום וכשראו את שמו הוא נעצר. הוא הודה בסוף ברציחות והוצא להורג בירייה בודדת על פשעיו.