תמונת גופותיהם המחובקות של אוסקר אלברטו מרטינז ובתו הפעוטה ולריה, ממשיכה לזעזע את העולם ולגרור תגובות מצד חברים, בני משפחה, שכנים - וכעת אפילו מהאפיפיור.

רמירז ניסה להגר רגלית לארה"ב יחד עם אשתו ובתו. ככל הנראה, רמירז שחה קודם עם בתו והעביר אותה לגדה האמריקאית שם השאיר אותה כדי לחזור לקחת את אשתו. התינוקת, כך דווח, נילחצה וניסתה לחזור לאביה ובשלב זה שניהם נקלעו לזרם חזק בנהר הריו גרנדה בגבול מקסיקו-ארה"ב, ונסחפו איתו. מותם ותמונות הזוועה של גופותיהם עוררו הדים בכל העולם, וכעת גם האפיפיור מגיב לראשונה.

"בצער רב, האב הקדוש ראה את התמונות של האב והתינוקת שלו שטבעו בנהר הריו גרנדה", נאמר בהצהרה מטעמו של האפיפיור. "האפיפיור עצוב מאוד מהמוות שלהם ומתפלל עבורם ועבור כל המהגרים שאיבדו את חייהם בניסיון לברוח ממלחמה וסבל". חברים של משפחת רמירז דגישים כי האפיפיור ממעט להגיב בנושאים הנתפסים פוליטיים ולכן בטוחים כי המקרה זעזע אותו קשות ומטרתו להעלות מודעות למציאות הזו. 

מוות המהגרים
סוף טרגי. משפחת מרטינז | צילום: פייסבוק, MSNBC

"מעולם לא חשבנו שזה יקרה", אמרה מרתה ארגואטה, שכנה של המשפחה. "אולי הם היו צריכים להישאר, אבל אף אחד לא יודע את זה כשהוא עוזב". ארגואטה סיפרה כי ראתה את המשפחה בכל יום וכי אוסקר תמיד היה צמוד לבתו ולריה, כאשר לרוב הוא לקח אותה איתו למכולת השכונתית.

"הרגשתי ממש רע כששמעתי", אמר חבר הילדות של אוסקר, מויזס גומז. "הוא היה חבר שלי כל חיי, זה כואב. והבת שלו הייתה כל כך קטנה".

רמירז רצה להגיע לארה"ב כדי לבקש מקלט עבור משפחתו, אך הבין שידרשו מספר שבועות מבחינה בירוקרטית עד שיוכלו להגיש את הבקשה, לכן הוא ואשתו החליטו לחצות את גדת הנהר לארה"ב.

בינתיים בארה"ב התגובות למקרה קשות, כאשר חלק ממגישי החדשות - כמו בשידור של MSNBC שדיווחו על המקרה, נשברו ודמעו. לדבריהם, מדובר במקרה מביש ומחפיר משום שהמשפחה ניסתה לנהוג כחוק אך רק בשל בירוקרטיה מיותרת שהאטה אותם הם נלחצו, לא קיבלו עזרה לה הזדקקו ואיבדו את חייהם בצורה הכי טרגית שיש. פרשני אולפן אמריקאים אומרים שמדובר ב"משבר מהגרים" חמור ומאשימים בכך את ממשל טראמפ.