תפנית יוצאת דופן בפרשת הרוצחת ליסה מונטגומרי: בניגוד לכל הציפיות, שופט מחוזי הורה לדחות את הוצאתה להורג של האסירה האמריקאית לאחר שקבע כי שירות בתי הסוהר הפרו את החוק כשקבעו להוציא לפועל את גזר דינה ב-12 בינואר.

על פי הכרעת הדין של השופט רנדולף מוס, שירות בתי הסוהר פעלו בניגוד לחוק כיוון שלא נתנו לעורכי דינה של האסירה מספיק זמן לדרוש חנינה. משמעות ההכרעה היא שהוצאתה להורג של מונטגומרי תיקבע רק לאחר ה-1 בינואר ולמעשה, תצא לפועל רק אחרי שהנשיא הנבחר ג'ו ביידן ייכנס לבית הלבן.

צוות ההגנה של מונטגומרי רואים בחיוב את השתלשלות האירועים מכיוון שביידן מוכר בתור מתנגד של עונשי מוות בארה"ב. כעת, בני משפחתה של הרוצחת מקווים שהנשיא הנבחר יאשר את בקשתם להמיר את עונשה של מונטגומרי ממוות למאסר עולם.

מונטגומרי, כיום בת 52, זעזעה מדינה שלמה לפני 16 שנה, כשהייתה מעורבת ברצח המחריד של אישה ממדינת מיזורי. ב-16 בדצמבר, 2004, מונטגומרי נכנסה לביתה של בובי ג'ו סטינט אחרי שהתחזתה לאישה אחרת. היא חנקה למוות את הקורבן, שהייתה אז בחודש השמיני להריונה הראשון, ואז עקרה את התינוקת שלה מן מהרחם. כנגד כל הסיכויים, התינוקת שרדה את הרצח המזוויע.

הרוצחת נתפסה כשהתינוקת עדיין ברשותה וזו מעמידה פנים שהיא אמה. היא הורשעה במעשיה ובאפריל 2008, נגזר עליה עונש מוות. במידה וגזר הדין יתממש, זו תהיה הפעם הראשונה שאישה תוצא להורג בארה"ב ב-70 שנים האחרונות.

פרשת ליסה מונטגומרי עלתה לכותרות בחודשים האחרונים לאחר שבני משפחתה חשפו את הרקע הנפשי שלה – שכלל לא עלה בזמן המשפט שלה. דיאן מטינגלי, אחותה של הרוצחת, סיפרה בריאיון לכלי התקשורת בבריטניה שליסה חוותה התעללות מאז שנולדה. לא מגיע לאחותי למות", סיפרה. "עונש מוות נועד לגרועים שבגרועים ואחותי אינה חלק מהם. אחותי היא אישה שבורה – השבורה מבין כל השבורים".

קלי הנרי, עורכת דינה של מונטגומרי, הוסיפה כי הרוצחת הייתה קורבן של התעללות מינית, זנות ואונס מאז שהייתה ילדה. כמו כן, היא אובחנה בזמן מאסרה כמתמודדת עם הפרעה דו-קוטבית והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD).

"ליסה מביעה חרטה עמוקה על מה שעשתה", אמרה הנרי במסיבת עיתונאים. "החיים שלה יצאו משליטה כשכל זה קרה. היא אישה שחוותה עינויים קשים מלידה ושרדה אונס קבוצתי. טראומה כזו גורמת למוח שלך לאבד כל קשר למציאות".