מכל התרחישים המלחיצים כשנכנסים למעלית, הכי מדאיג אותנו שייכנס מישהו שאנחנו מכירים, אבל רק בקושי, ונצטרך להנהן אליו כזה ואז להסתכל מסביב כמו דבילים עד הקומה שלנו. אבל במקום השני הצמוד יש את הסרט שהכבל ייקרע והמעלית תיפול כשאנחנו בתוכה.

בטי לו אוליבר חוותה את סיוט המעלית השני הכי גרוע שלנו. המעלית שלה לא סתם נפלה אלא צנחה 75 קומות במורד גורד שחקים, ומה שבאמת מטורף שזה שבטי שרדה כדי לספר על זה. לפחות היא בחרה את המקום המושלם: אחד הבניינים המפורסמים העולם, האמפייר סטייט בילדינג בניו יורק.


את לא מבינה איזה נפילה 

זה קרה ב-28 ביולי 1945. בטי עבדה כמפקחת באחת המעליות של האמפייר סטייט כשתרחיש אימים אחר התממש: מטוס התנגש בבניין. זה היה מפציץ מסוג B-25 מיטשל שנקלע לתנאי ראות קשים, לא פיגוע כמו זה שעובר לכולנו בראש כשאנחנו מחברים מטוסים ובניינים גבוהים, אבל התוצאה הייתה קשה: 14 הרוגים, מתוכם שלושה שאיישו את המטוס ו-11 שעבדו בבניין.


בטי לו אוליבר הייתה אמורה להיכנס לסטטיסטיקה בשתי הזדמנויות שונות. כשהמטוס פגע בבניין היא נזרקה החוצה מהמעלית בקומה ה-79 מעוצמת ההדף וספגה פגיעה רב-מערכתית – כוויות חמורות ושברים באגן, בגב ובצוואר. לא ברור איך היא שרדה את החלק הזה, אבל זה היה רק הסלט שלפני העיקרית.

כדי לפנות את בטי מהבניין, כוחות ההצלה החליטו להשתמש במעלית אחרת. הם לא ידעו שהכבלים נפגעו כתוצאה מפגיעת המטוס – מה שסידר לבטי דייט שני עם המוות, אבל בעצם גם הציל את חייה.

"בדיוק התחלתי לרדת למטה מהקומה ה-80 כשפתאום נשמע מעליי רעש נורא וחתיכה ענקית של ציוד מכאני חדרה פנימה דרך תקרת המעלית", שחזרה בטי באוזני עיתונאים לאחר שהתאוששה מהטראומה.


בדיעבד התברר שכבלי המעלית נחתכו ונגרם נזק למערכת בלמי החירום. הבלמים היו אמורים לעצור אוטומטית את המעלית באזור הקומה ה-35, אלא ששם לא הייתה לצוותי החירום כל גישה אליה – וזה לבדו היה הורג את בטי, משום שאש ניצתה בתוך המעלית ברגע שהחלה ליפול. בגלל הכשל בבלמים צנחה המעלית בנפילה חופשית עד המרתף, אלא שהכבלים שניתקו צנחו למטה עוד קודם ושימשו כקפיץ שהאט את הנפילה. משערים גם שהאוויר שנדחס במהירות אל תחתית פיר המעלית שימש כמעצור נוסף (מה לא ברור פה, הרי כל ילד שאי פעם ירק כדור נייר דרך עט מכיר את ההתנגדות שמייצר אוויר דחוס).

טוב, זה השיא 

ספר השיאים של גינס מכיר עד היום בבטי לו אוליבר כאדם ששרד את נפילת המעלית הארוכה ביותר – 75 קומות וקצת יותר מ-300 מטר. חמישה חודשים לאחר שנכנסה לספר השיאים בדרך הכי מלחיצה שיש, היא כבר חזרה לאמפייר סטייט בילדינג ואפילו עלתה במעלית לקומה העליונה. המפקחת שמילאה זמנית את מקומה שיבחה את אומץ הלב שלה, כי זה היה יותר מנומס מלשאול אם היא פסיכית.

בשנת 1999 מתה בטי בגיל 75. היא מעולם לא נפלה שוב מגובה 300 מטר. ואם הסיפור שלה לא מספיק מטורלל בשבילכם, אז תציצו ברשימה הבאה.