"הותירו אחריהם אסון אקולוגי גדול": בעקבות הבצורת הקשה באירופה, נהר הדנובה בסרביה ירד למפלס הנמוך ביותר שלו זה כמעט מאה שנה. בעקבות המצב, נחשפו עשרות ספינות מלחמה נאציות שטבעו במהלך מלחמת העולם השנייה ליד העיירה פראחובו. כלי השיט שנמצאו עמוסים בחומרי נפץ ותחמושת – ומהווים סכנה לשיט באזור זה בנהר.

הבצורת של השנה, שנובעת על פי מדענים כתוצאה מההתחממות הגלובלית, חשפה יותר מ-20 ספינות בקטע של הדנובה במזרח סרביה, שרבים מהם עדיין מכילים טונות של תחמושת וחומרי נפץ. "המשט הגרמני הותיר אחריו אסון אקולוגי גדול שמאיים עלינו, אנשי פראחובו", אמר ולימיר טראג'ילוביץ', בן 74, פנסיונר מפראחובו שכתב ספר על הספינות הגרמניות.

המפלס בנהר דנובה ירד וספינות מלחמה נאציות נחשפו (צילום: רויטרס)
המפלס בנהר דנובה ירד ועשרות ספינות מלחמה נאציות נחשפו | צילום: רויטרס

גם עובדים בתעשיית הדיג המקומית נמצאים בסיכון, כולל אלו מרומניה ששוכנת ממש מעבר לנהר. חודשים של בצורת וטמפרטורות גבוהות גרמו לתנועת נהרות בעורקים חיוניים בחלקים אחרים של אירופה, כולל גרמניה, איטליה וצרפת. בסרביה, השלטונות נקטו בחפירות כדי לשמור על נתיבי ניווט על הדנובה פתוחים.

התופעה החריגה בדנובה מגיעה על רקע שורת אירועים דומים באירופה בתקופה האחרונה. כך לדוגמה, בשבוע האחרון ירד מפלס מי נהר הריין בגרמניה לשפל חריג, באופן שלדעת רבים עשוי להפוך אזורים שונים בנהר לקשים למעבר כלי שיט. בעקבות זאת, מתגבר החשש להמשך תעבורת השיט המסחרי בנהר - והדבר מביא כבר כעת לעלייה במחירי הסחורות ביבשת, ומשפיע בצורה ניכרת על מחיריהם של מוצרים רבים.