לפני תשע שנים גנבים נכנסו לחצר הבית של משפחת איטח במושב שעל ברמת הגולן, והפכו את חייהם לאחר שגנבו את הכלבה לוקה מסוג בורדר קולי כבת שנתיים. "לוקה היא כלבה מאוד ידידותית ונאמנה לבעליה שמעולם לא ברחה מהבית. כל בני המשפחה היינו מחוברים אליה מאוד", סיפר זוהר איטח, בעל הכלבה. "באחד הימים, מישהו פתח את השער ופשוט גנב אותה ונעלם".

בני המשפחה ערכו חיפושים ממושכים אחר לוקה בישובים וכפרים באזור ואף פרסמו פוסטים בפייסבוק, אבל היא נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה. "במשך חצי שנה חיפשנו, הפכנו כל אבן באזור אבל כלום. כבר לצערי איבדנו תקווה שאי פעם נמצא את לוקה. השלמנו עם זה. זה היה קשה מאוד עבורנו כי הייתה חלק בלתי נפרד מהמשפחה", אמר איטח.

השנים עברו ואין זכר ללוקה. המשפחה הייתה בטוחה שאין שום סיכוי למצוא אותה שוב. אלא שלפני כמה ימים, איטח קיבל טלפון מהווטרינר גיל שביט מיסוד המעלה, שטיפל בעבר בלוקה והחדיר לצווארה שבב, ובפיו בשורה דרמטית: "תשמע זוהר, אתה לא מאמין למה שאני מספר לך", אמר שביט לאיטח, "שני חבר'ה מצאו את לוקה".

איטח היה המום וביקש משביט לחזור שוב על דבריו כדי להיות בטוח שהבין את מה שאמר. "הייתי בהלם לגמרי. אנחנו כבר השלמנו עם זה שלא נראה יותר את לוקה ואז הווטרינר שטיפל בה בעבר סיפר שמצאו אותה. הזוי, אין לי מילה אחרת להגדיר את זה".

מתברר ששני צעירים שהגיעו לעבוד בקיבוץ חבקוק, ליד טבריה, הבחינו בכלבה מוזנחת ועייפה, התקרבו אליה, נתנו לה אוכל ומים והביאו אותה לווטרינרית באזור. הווטרינרית בדקה את השבב על צווארה של הכלבה והתברר שהוא נעשה על ידי הווטרינר זוהר שביט. היא התקשרה לעדכן אותו ואז שביט התקשר לעדכן את איטח שלוקה נמצאה.

"זה אחד הדברים הכי מרגשים שקרו לי בחיים. לא להאמין שמצאו את לוקה אחרי תשע שנים. אמרתי לו שאני בא מיד לקחת אותה", אמר איטח בהתרגשות.

ההערכה היא שגנבי כלבים, העוסקים בהרבעת גזעי כלבים יקרים, גנבו את לוקה, השתמשו בה להבאת גורים לעולם, וכשהתבגרה - זרקו אותה בשולי הדרך ליד קיבוץ חבקוק.

המפגש בין לוקה לאיטח היה מרגש מאוד. "היא הייתה קצת מלוכלכת. החבר'ה שמצאו אותה דאגו לה מאוד וכל הכבוד להם שהתעקשו להפוך עולמות לאתר את הבעלים. אני ואשתי עשינו לה מקלחת ועכשיו היא אצלנו בבית עם כלב אחר שיש לנו ואנחנו מאושרים", מספר איטח.

לדבריו, מציאתה של לוקה היא נס. "כנראה שמישהו שם למעלה רצה שהכלבה הטובה הזו תסיים את חייה מאושרת בחיק המשפחה שגידלה אותה מגיל קטן מאוד. כל בני המשפחה התרגשו ממציאתה של לוקה והם ייפגשו איתה בימים הקרובים", אמר איטח.