טקסס. יום שישי ה-13. יוני, 1980. זאת הייתה שעת ערב מאוחרת בעיירה וויילי כשהטלפון בביתו של ריצ'ארד פרקר צלצל. בצד השני היה אלן גור, השכן שלו, שבאותו זמן היה בנסיעת עבודה למדינת מינסוטה. לטענתו, הוא ניסה ליצור קשר עם אשתו, בטי, מספר פעמים באותו יום וזו לא ענתה. באותו זמן, היא שהתה לבדה בבית עם בת'אני, התינוקת שלהם שנולדה כמה חודשים קודם לכן. בתם הבוגרת הייתה אצל חברה. אלן, מודאג שמשהו קרה לרעייתו, ביקש מפרקר לבדוק שהכל בסדר. הוא הסכים.

פרקר הגיע לבית משפחת גור עם חברו, לסטר גיילור, בשעה 23:00 בלילה. "אני נכנסתי ראשון", סיפר גיילור לתוכנית החדשות Dallas Morning News. "הלכנו במורד המסדרון והפעלנו את כל האורות. ראשה של התינוקת פתאום התרומם מהעריסה והיא התחילה לבכות מיד. חשבתי לעצמי שהיא הייתה שם כמעט כל היום, בלי אוכל ובלי כלום". פרקר הביא את התינוקת לאשתו לפני שהשניים מצאו שובל של דם שהוביל אל חדר השירות של הבית. אז, הם מצאו את בטי.

 

קנדי מונטגומרי (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
בטי גור | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"הו לא! היא התאבדה!", צעק פרקר כשראה את גופתה של בטי גור שרועה בשלולית הדם של עצמה. במקום שבו היה אמור להיות ראשה נותרה עיסה מבחילה של רקמות בשר, עור, עצמות ושיער – תוצאה כביכול של התאבדות עם רובה ציד. אף על פי כן, לא לקח לבלשים הרבה זמן להבין שבטי לא שמה קץ לחייה, אלא נרצחה באכזריות.

הרוצחת המסתורית הכירה את בטי

חוקרים ראשונים שהגיעו לזירה מיהרו למצוא בחדר את כלי הרצח: גרזן שהיה מלא בדם של הקורבן. מעבר לזה, מומחים הצליחו לאתר בחדר טביעת אצבע על אחד מכתמי הדם של בטי שניתזו על קירות, טביעת כפכף ושערות בפתח הניקוז של האמבטיה. בלשים ציינו שטביעת הכפכף הייתה קטנה יחסית, מה שמעיד כביכול שהרוצח הוא בעצם רוצחת – אישה או נערה. על פי הממצאים בזירה, הרוצחת המסתורית הכירה את בטי.

ד"ר אירווין סטון, מומחה לרפואה משפטית מדאלאס, קבע בדו"ח הנתיחה לאחר המוות שבטי מתה כתוצאה מ-41 מכות גרזן ברחבי גופה. "28 מהמכות פגעו בראש או בפרצוף שלה", ציין בשיחה עם אתר האינטרנט Oxygen. "היא ספגה סדרת מכות לידיה, רגליה, פלג גופה העליון, פניה וראשה. אבל יותר ממחצית המכות כוונו לאזור הפנים שלה".

חוקרים גרסו שהרצח אירע במהלך שעות הבוקר של יום שישי. הם הגיעו למסקנה הזו אחרי שמצאו קפה שרוף במכשיר הפרקולטור של האם ל-2. כמו כן, הם העריכו שהרוצחת ניסתה לנקות את הזירה לפני שהבינה שזה בלתי אפשרי וניגשה לחדר האמבטיה כדי להתקלח – מה שמסביר את השיער שנמצא בפתח הניקוז. למרות זאת, בלשים עדיין היו אובדי עצות באשר לזהות הרוצחת.

 

קנדי מונטגומרי (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
קנדי מונטגומרי, חברתה הטובה של הקורבן | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

חלפו מספר ימים לפני שנרשמה התקדמות בחקירה. ילדה בת 5 סיפרה לבלשים שבאותו יום היא הלכה בסביבות השעה 11:00 לביתם של משפחת גור בבוקר כדי לשאול אם אפשר לשחק עם בתם הבכורה – אליסה. היא דפקה בדלת, אבל לא הייתה תשובה. למרות זאת, היא כן ראתה את קנדיס "קָנדי" מונטגומרי, חברה של בני הזוג, יוצאת מהבית. עד מהרה, היא זומנה לתחנת המשטרה לתשאול.

קנדי ציינה בפני החוקרים שאליסה ישנה יחד עם בתה באותו לילה, ובאותו בוקר הלכה לביתה של בטי כדי להביא את בגד הים שלה. לאחר מכן, היא הלכה לכנסייה, שם נהגה ללמד ילדים שיעורי תורה במהלך חופשת הקיץ. היא שוחררה חזרה לביתה, ומאוחר יותר, בלשים החליטו לזמן את אלן לתשאול בתחנה.

אלן גור הודה בפני חוקרים שמערכת היחסים שלו עם בטי הייתה במשבר, אחרי שאשתו חשבה שנכנסה שוב להיריון. לטענתו, הם רבו לפני טיסתו למינסוטה, אבל לחוקרים לא הייתה שום סיבה לחשוד בו – שכן היה לו אליבי מוצק וגם הממצאים בזירה הצביעו על כך שרעייתו נרצחה על ידי אישה. הוא שוחרר לביתו, אך יצר קשר עם חוקרים שוב ביום שלמחרת וחשף פיסת מידע מעניינת מאוד.

 

קנדי מונטגומרי (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
קנדי מונטגומרי הרגה את בטי גור" | צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"הוא התקשר ואמר שהוא חייב להתוודות על משהו", סיפר סטיבן דפיבו, חוקר במשרד השריף של מחוז קולין. "הוא אמר ששנה קודם לכן, הוא וקנדי מונטגומרי ניהלו רומן". אלן אמר שמערכת היחסים הייתה הרעיון של קנדי, אישה נשואה בעצמה. לטענתו, היא הציעה את הרעיון באופן אגבי לחלוטין אחרי משחק כדורעף של הכנסייה המתודיסטית אליה הם הלכו. אלן הוסיף ששניהם היו מאוד מתוסכלים מחיי הסקס שלהם, אך לא רצו להתגרש. על כן, הם החליטו כן לנהל רומן אחד עם השנייה, אבל בתנאי אחד: שהם יפסיקו אותו ברגע שיתחילו לפתח רגשות אחד לשנייה.

השניים תכננו את הרומן שלהם בקפידה וקיימו מפגשים אינטימיים רק פעם בשבועיים – לרוב אחרי ארוחת פיקניק. אלן בסופו של דבר היה זה שהפסיק את הרומן בסמוך ללידתה של בתו הקטנה, אחרי שהוא ורעייתו החליטו לתקן את בעיות הזוגיות שלהם. כמה חודשים לאחר מכן, גופתה של בטי נמצאה בחדר השירות של ביתה.

זמן קצר אחרי הווידוי של אלן, קנדי זומנה לתחנת המשטרה בשנית – והפעם לחקירה. בשלב הזה, כל מה שהיא הסכימה לומר לבלשים היה ש"לה ולרצח אין שום קשר". חוקרים אז ביקשו ממנה לעבור בדיקת פוליגרף, אך היא סירבה. למרות זאת, חוקרים הצליחו להתאים את טביעת האצבע שלה לזו שנמצאה בזירת הפשע. ב-27 ביוני, 1980, קנדי מונטגומרי נעצרה בחשד לרצח של בטי גור.

ההגנה של קנדי מונטגומרי

אוקטובר, 1980. משפט הרצח מתחיל והסנגור רוברט אודשן מדהים את הנוכחים באולם הדיונים כשהוא חושף שמרשתו לא טוענת שאיבדה את שפיותה לאופן זמני. "קנדי מונטגומרי הרגה את בטי גור", ציין הסנגור, "אבל זה היה מתוך הגנה עצמית".

כשקנדי נקראה אל דוכן העדים, היא תיארה איך הגיעה לביתה של בטי בבוקר של יום שישי ה-13 וזו התעמתה איתה לגבי הרומן שלה עם בעלה. לטענתה, בטי התנפלה עליה עם גרזן, הניפה אותו לעברה ואפילו חתכה את אחת הבהונות שלה. השתיים נאבקו על הגרזן עד שקנדי, לדבריה, הצליחה להדוף את בטי לרצפה ולהשתלט על כלי הנשק. למרות זאת, בטי המשיכה לתקוף אותה, ובשלב הזה, לא הייתה לה ברירה אלא לתקוף אותה בחזרה.

התביעה מנגד תקפה את טענת ההגנה עצמית והצביעה על כך שכמות המכות שבטי ספגה באותו בוקר הספיקו בשביל להרוג אותה מספר פעמים. בינתיים, אודשן הזמין את הפסיכולוג ד"ר פרד פייסו להעיד מטעם ההגנה שייתכן כי תקיפתה של בטי אירעה בעקבות טריגר טראומת ילדות של קנדי.

הפסיכולוג תיאר כיצד ערך לקנדי טיפול בהיפנוזה ובמהלכו, היא תיארה מקרה בילדותה שבו הותקפה על ידי אמה – שנהגה להשתיק אותה וללחוש לה "שששש...". בזמן אותו טיפול, קנדי תיארה כיצד בטי זעמה עליה אחרי שהתגלה לה על הרומן בינה ובין בעלה. קנדי ניסתה להסביר את עצמה, אבל בטי השתיקה אותה ולחשה "שששש...". אותה לחישה אז עוררה את זעמה של קנדי.

הנאשמת אפילו לא התכחשה למעשיה בבית המשפט ובשלב מסוים אמרה: "הרבצתי לה. הרבצתי לה. הרבצתי לה". שמונה ימים אחרי שהמשפט החל, חבר המושבעים שהורכב מ-9 נשים ו-3 גברים ניגשו לקבוע האם היא אשמה במעשיה. הם התדיינו במשך 4 שעות לפני שהגיעו להכרעה. ב-30 באוקטובר, 1980, בית המשפט בטקסס קבע שקנדיס "קנדי" מונטגומרי פעלה מתוך הגנה עצמית וזיכה אותה מכל אשמה.

"אנשים באולם לא האמינו למשמע אוזנם", סיפר דפיבו. "הם היו המומים שזיכו אותה. כשקנדי יצאה החוצה, המונים עמדו שם וצעקו לעברה 'רוצחת! רוצחת!'". בוב פומרוי, אביה של בטי, התייחס בזמנו להכרעה ואמר: "ככל שזה נוגע לי, הצדק ייעשה. קנדי צריכה לחיות עכשיו עם מה שעשתה... לא הייתי אומר שאני מרוצה מהפסיקה. מצד שני, אנחנו לא יודעים מה באמת קרה ואנחנו גם לעולם לא נדע".


בעקבות הזיכוי של קנדי, היא ובעלה עזבו את ויילי, טקסס, ועברו להתגורר במדינת ג'ורג'יה. זמן קצר לאחר מכן, השניים התגרשו והיא חזרה להשתמש בשם הנעורים שלה. כיום, היא עדיין מתגוררת בג'ורג'יה, שם היא עובדת בתור מטפלת זוגית.

10 שנים אחרי שהרצח של בטי גור טלטלה את תושבי ארה"ב, רשת CBS הפיקה סרט טלוויזיה עלילתי על הפרשה בכיכובם של בריאן דנהי וברברה הרשי. לפני כחודש, חברת הסטרימינג Hulu הציגה עיבוד נוסף לפרשה במיני סדרה ששמה "Candy", בכיכובה של השחקנית ג'סיקה ביל. מאוחר יותר השנה, צפוי לצאת עיבוד נוסף לפרשה במיני סדרה של HBO Max ושמה "Love and Death" – בכיכובה של השחקנית אליזבת' אולסון.