כל רמ"ח אברינו חשוב מאין כמוהו. אך כיצד מתמודדים עם מצב בו בשל מחלה או פציעה מאבדים איבר? הסיפורים שלפניכם מעוררים השראה, שכן מדובר באנשים ששורדים את חיי היום-יום ללא איברים חשובים בגופם.

הנערה ללא הוגינה (צילום: dailymail.co.uk)
"כל מה שדמיינתי לעצמי בתור עתיד מת ברגע" | צילום: dailymail.co.uk

סקס? לא בא בחשבון

ג'קי בק מדרום-מזרח אנגליה לא תוכל לעולם לקיים יחסי מין או ללדת. זה לקח לה 17 שנים, אך לבסוף היא גילתה שהיא נולדה ללא איברי רבייה. "בשלב מסוים בו עדיין לא קיבלתי מחזור, התחלתי להרגיש שונה ומוזרה", היא מתוודה, ומסבירה כי מעולם לא ניסתה לקיים יחסי מין. 

בדיקה אקראית העלתה כי בק סובלת מתסמונת נדירה בשם MRKH, מצב המאובחן באחת מתוך 5,000 נשים. יש לה שחלות, אבל אין לה נרתיק, צוואר רחם ורחם. מבחוץ, הכל נראה תקין, כמו פות רגיל - מה שעלול להטעות. "לא האמנתי למה שאני שומעת, הייתי בטוחה שהרופא טועה. כשכבר הפנמתי, הבנתי שכל דבר שדמיינתי לעצמי בתור עתיד מת ברגע אחד". כעת, בגיל 19, היא מצויה בסדרה של טיפולי פוריות. 

בק מנסה להביט על הסיטואציה בעיניים אופטימיות ועדיין מאמינה שתפגוש את הגבר הנכון: "אני טיפוס מאוד רומנטי, ורואה את הבעיה שלי כסוג של מבחן אופי עבור הגבר שאהיה איתו".

אין תמונה
"מושלם כמו שהוא"

נושם מהפה

1 ל-197 מליון לידות נולד תינוק בלי אף. אלי הוא תינוק כזה. הוא נולד ב-4 במרץ באלבמה, ארה"ב, והתחיל בלידתו לנשום באופן טבעי דרך הפה, הוא נלקח לטיפול נמרץ מיד כשמצבו התגלה. 5 ימים לאחר מכן הרופאים ביצעו ניתוח בקנה הנשימה שלו, ומאז "הוא תינוק הרבה יותר מאושר", כך על פי ברנדי, אמא שלו.

ברנדי חייבת לפקוח 7 עיניים על בנה. בגלל מצבו הנדיר, הוא לא עושה רעש כשהוא בוכה ולכן היא צריכה להיות צמודה אליו 24/7. מצבו הבריאותי עלול לגרום לבעיות נשימה ואכילה, ואף להוות סכנת חיים. עם זאת, ישנם מקרים רבים בהם תינוקות שנולדו ללא אף הצליחו לגדול ולהתפתח כראוי.

בינתיים, ברנדי סיפרה שהיא ואביו של אלי, טרוי, החליטו שלא לעשות כל ניתוח פלסטי עד שהוא יגדל ויחליט בעצמו אם לעבור ניתוח. הוריו מסרו: "הוא מושלם כמו שהוא".

אין תחת
"פעם כעסתי על המצב, אבל התחלתי לצחוק על זה"

הכל תחת שליטה

אינסטלטור הוא כבר לא יהיה - האיש שחי בלי חריץ. TBone, הבעלים של האחוריים המיוחדים, הסביר כי הוא פיתח ציסטות חמורות ומנתח פלסטי נאלץ לסגור את המרווח בין לחיי הישבן שלו לאחר כמה ניתוחים.

טי-בון מצא תמיכה ברשת. אנשים רבים הודו כי גם הם סבלו מציסטות באזור עצם הזנב. כך הרשתות החברתיות, שיכולות להיות מקום אכזרי עבור אנשים השונים מהחברה, הפכו למקום מפלט עבור טי-בון.

"פעם כעסתי על המצב, אבל התחלתי לצחוק על זה, כי הבנתי שזה מה שעושה אותי מי שאני", הוא כתב. "מוטב שכבר אצחק על זה, נכון?". 

בלי ידיים (צילום: Barcroft)
"בדיוק כמו כל ילד אחר" | צילום: Barcroft

בעזרת הרגליים

עבור לינדה באנון, 35, עבודות פשוטות כמו בישול ארוחת ערב, נקיונות והחלפת מצעים המיטה, הם אתגר כמעט בלתי אפשרי. לינדה נולדה ללא ידיים - תוצאה של מצב תורשתי נדיר הנקרא תסמונת הולט-אורם, אשר משפיע על צמיחת העצם ויכול לגרום לבעיות לב. בכל זאת, לינדה מקיימת אורח חיים נורמלי, איך? היא משתמשת ברגליה במקום בידיה.

האמא העבירה את הגישה החיובית לבנה בן ה-9, טימי, שנולד עם אותו המצב. כמוה, הוא שוחה, לוקח שיעורי טאקוונדו ומשחק במשחקי וידאו, כמו כל נער בגילו. לינדה, שלימדה את עצמה לאכול בסכו"ם, לשים איפור ואפילו לתפור בעזרת רגליה, אמרה: "טימי הוא בדיוק כמו כל ילד אחר, הוא עושה את שיעורי הבית שלו, משחק בלגו ומנקה חדרו, הכל באמצעות רגליו".

לינדה מתכננת להפוך לנואמת מוטיבציה, כדי לעזור לאחרים להתמודד עם מוגבלויות דומות. "אני רוצה להעלות את המודעות למוגבלות שלי ולהראות שאפשר לחיות חיים מלאים", היא מספרת, "אין שום סיבה שלטימי לא יתאפשר להתחתן ולהקים משפחה. כל עוד הוא שמח זה מה שחשוב".

מסורס מבחירה

בלי פין (צילום: ג'ים קוק)
"אדם ממוצע יחשוב שאני לא שפוי" | צילום: ג'ים קוק

הוא מכנה את עצמו גלדינג (Gelding  = סוס מסורס), מאז החלטתו לחתוך את הפין ואת האשכים, ולהפוך ל"נולו" (nullo), אדם שהסיר את איבר מינו. "אדם ממוצע יחשוב שאני לא שפוי", כך גלדינג. בתור אנשים ממוצעים אנחנו יכולים להעיד כי יש מידה של צדק בדבריו. "הפסיכולוג שלי קיים איתי כמה שיחות ארוכות ולא מעט מבחני אישיות", הוא סיפר, "הוא הגיע למסקנה כי אהיה אדם 'שלם' יותר אחרי שאסיר את הפין שלי. זה הספיק כדי לשכנע את האורולוג לבצע את הניתוח".

התמונה המלאה (לא בעבודה) ב-gawker 

להיות חסר פין זה לא עניין של מה בכך. "אני חייב לשבת כדי להשתין", מתאר גלדינג את החסרונות בהיותו נולו, "כמו כן, לפעמים אני מקבל דלקות בדרכי השתן. אז אני חייב להיות מאוד זהיר ולשמור על האזור נקי". ללא איבר מין וללא חשק מיני, גלדינג מרגיש כי ירד עול מכתפיו, "מצב הרוח שלי השתפר באופן דרמטי מאז שהפכתי לנולו. אני לא מתגעגע". אנחנו לא שופטים.

רומני חצי ראש (צילום: Caters News Agency)
יותר מזל משכל | צילום: Caters News Agency

חצי ראש

אחרי שאתה נופל מבניין, מאבד חתיכה מהראש ונשאר בחיים - הביטוי "יותר מזל משכל" נשמע אירוני, אך הוא בהחלט מתאים. פועל בניין בשם אלביס רומיאו לינגוראר, 24, עבד באתר הריסה בצפון-מערב רומניה. במהלך העבודה, נפל מאחד הפיגומים שהיה בגובה כ-2 מטרים וניפץ את ראשו. גולגולתו של אלביס נפגעה בצדה השמאלי. בכדי להציל את חייו, הרופאים נאלצו להסיר חתיכה מעצם הגולגולת.

אלביס לא הבין את היקף פציעותיו עד שהסיר את התחבושות מראשו כעבור שבועיים. בלי הצד השמאלי של גולגולתו, מוחו של אלביס מוגן על ידי שכבה דקה של עור. כלומר, המכה הקלה ביותר בראשו יכולה להיות קטלנית.

כדי להחליף את החלק החסר של הגולגולת שלו בתותב, הוא ייאלץ לעבור ניתוח בעלות של כ-5,200 שקלים, שהוא אינו יכול להרשות לעצמו. אלביס מקווה שאנשים ישמעו על מצבו ויעזרו לו.