אתמול (ג') לקראת שעת הצהריים, ארתור (אבי) ארבוב נחרד לשמוע ממשרדו שבדרום תל אביב צעקות שהגיעו מכיוון החניון. בעודו ממהר לראות מה קרה, הוא נדהם לראות דרך החלון נתין זר משתולל על גג מכוניתו, צועק לכל עבר והורס את רכבו.

"הייתי באמצע העבודה, שמענו צעקות, הסתכלתי דרך החלון וראיתי שבן אדם קופץ על הרכב שלי. ראיתי שהוא היה באטרף", סיפר ארבוב. "הבן אדם מתפרע, משתולל. שאלתי אותו למה עשית את זה, אבל הוא דיבר לעצמו. הוא היה באטרף. לא התקרבתי אליו כי לא ידעתי מה הוא יכול לעשות, אני אבא לשלושה ילדים".

בתיעוד המקרה ניתן לראות שהאיש קופץ שוב ושוב על גג המכונית, עד שהוא עובר בקפיצה לשמשה הקדמית, שובר אותה ונוחת בתוך הרכב - וגם אז הוא המשיך להשתולל. מחשש שייפגע בעצמו, ארבוב שמר על מרחק ותיעד את כל המקרה במכשיר הנייד, 10 דקות של צילום. "תוך רבע שעה הוא הרס את כל הרכב", סיפר. במקביל, ארבוב ועדים נוספים לתקרית התקשרו למשטרה וביקשו שיגיעו במהירות למקום - אך אלה לא מיהרו לבוא.

"כעסתי, את לא מבינה כמה כעסתי עליהם. שעה שלמה חיכינו למשטרה. ואם זה היה מחבל? אם בן אדם היה נפגע? רק אז היה קורה משהו? אני לא מבין. לא ביקשתי להגיע לשדרות, זה תל אביב", אמר ארבוב, כשהוא עוד נסער מהאירוע.


שפי פז, פעילה חברתית שבשנים האחרונות ידועה כאחת ממובילות המאבק נגד ההסתננות מאפריקה וההגירה הבלתי חוקית בדרום תל אביב, פרסמה את תיעוד האירוע בטוויטר. "כשראיתי את הסרטון אפילו לא הופתעתי", סיפרה. "מסתובבים לנו בשכונה כל כך הרבה מסתננים מופרעים, שתויים או מסוממים, ויש כל כך הרבה מקרי ונדליזם ואירועים הזויים, שזה רק עוד אחד מהם. מכיוון שלא אני צילמתי ולא נכחתי שם, אולי הפעם יסכימו להאמין לנו. האיש מוכר בשכונה. הוא מתגורר במבנה נטוש ומציק לעוברים ושבים. רק ביום ראשון דיווחנו עליו שוב למשטרה. ושימו לב בבקשה לבעל הרכב שפוחד להתערב. הוא צודק. אם הוא ירים יד על מסתנן הוא ייעצר. זה הנוהל פה. המשטרה מדכאת את ההתנגדות ביד קשה מחשש להתפרצויות אלימות".

ארבוב מספר כי ככל הידוע לו, האיש נמצא מאתמול במעצר - אך בינתיים אין מי שייתן דין וחשבון על הנזק הרב שנגרם לו. "אני לא יודע עדיין עם מי לדבר ומה לעשות. למה אני צריך לספוג אות זה? למה אין ארגון שלוקח אחריות על זה? מילא אם עשיתי לו משהו רע, אבל לא. אין לי מלים. כולם בשוק. אין לי מושג מה לעשות עכשיו. מי ישלם על כל הנזק שנגרם לי? אני כבר יומיים לא עובד, אני בריצות עם המכונית, שלחתי את הרכב למוסך. אני פשוט לא יודע למי לפנות, עוגמת הנפש הזו... אני נפגע ויש לי הוצאות. הוא לא אזרח, אז אני לא יכול לתבוע אותו, אז את מי אני תובע? למה בן אדם שהוא אזרח, שלא עשה לאף אחד שום דבר רע, צריך להיפגע על כלום ואין מישהו שייתן מענה לזה?".

גם אשתו של ארבוב הייתה המומה לשמוע על התקרית. "בעלי פשוט התאפק, כולם שואלים למה לא עשיתם משהו, אבל הוא לא רצה, הוא אמר 'אני לא יודע מה עובר לו בראש'. אנחנו בהלם, כל מי שראה היה בהלם". אשתו מספרת שהמשפחה נפגעה פעמיים, גם מהתקרית עצמה וגם מאזלת היד של המשטרה וחוסר המענה לבעיה. "הם התקשרו מיליון פעמים למשטרה, הם חיכו שעה. הוא עמד שם בשמש וחיכה לראות שלא יברח. אני רוצה שיראו מה קורה במדינה שלנו, זה פשוט אזור של מלא סודנים, ואם לא יעשו משהו זה ימשיך לקרות. אני לא יודעת מה קורה הלאה".

בינתיים ארבוב אינו יודע מה יעשה מכאן ומי יפצה אותו על עוגמת הנפש וההוצאות הכרוכות בנזק הרכוש, אבל לאחר שהיה עד לתקרית המבהילה שלא ידע איך היא תסתיים, הוא מסכם: "טוב שזה נגמר ככה ולא יותר גרוע, אני מודה לאלוהים על זה".

גורמים במשטרה טוענים כי מדובר בבן אדם שאינו בריא בנפשו. הוא נעצר, הובא בפני שופט שלום והוחלט להאריך את מעצרו עד מחר. ממשטרת מרחב יפתח נמסר בתגובה: "בהמשך לסרטון המופץ ברשתות המדיה השונות, נציין כי מייד עם קבלת הדיווח עצרו השוטרים את החשוד בשנות ה-30 לחייו לחקירה בתחנת המשטרה, אשר בסיומה נכלא. הבוקר נעתר בית המשפט לבקשת המשטרה והאריך את מעצרו של החשוד עד מחר (ה')".