תמונות ראשונות ממבצע חילוץ נועז של ילד קטן מידי פדופיל אכזרי שפורסמו לאחרונה, נותנות הצצה אל תנאי המחייה בהם הוחזק במשך 52 ימים. המבצע יצא לפועל בכפר מקריקה, כמה מאות ק"מ מערבית למוסקבה, לאחר שכוחות המשטרה קיבלו דיווחים על מקום המחבוא מידי האינטרפול.

בסדרת סרטונים שצולמו על ידי סוכנים שהשתתפו במבצע, אפשר לראות את רגע הפריצה לבית שבו דמיטרי קופילוב (26) כלא את החטוף בן ה-7. גורמים המעורים בפרטי הפרשה סיפרו שהילד נמצא "שטוף מוח" וישב על הספה לצד החוטף. הוא אפילו העיר לשוטרים על כך ששברו את חלונות הבית בלי שום הצדקה. למרות זאת, הוא התעשת ברגע שראה את הוריו ואפילו בכה בזמן שאלו חיבקו אותו בחוזקה.

הילד נראה לאחרונה רק בחודש ספטמבר, אחרי שסיים את הלימודים ועשה את דרכו בחזרה לביתו בכפר גורקי. פרשת היעלמותו נחקרה על ידי רשויות האכיפה המקומיות במשך שבועות, אך ללא התקדמות. בהיעדר פריצת דרך משמעותית בחקירה, הסברה הרווחת הייתה שהילד נרצח וגופתו הוחבאה. למרות זאת, הוריו לא איבדו תקווה.

פריצת הדרך הגיעה בשבועות האחרונים לאחר שגורמים באינטרפול פנו לרשויות החוק ברוסיה ודיווחו להם על אדם שגלש בפורומים ב-Dark Web והזדהה בתור פדופיל שפועל באזור מוסקבה. למעשה, הוא אפילו התרברב שחטף ילד קטן והחזיק אותו בניגוד לרצונו בביתו. החשוד זוהה מאוחר יותר בתור טכנאי המחשבים דמיטרי קופילוב.

מקום המחבוא של קופילוב היה מבנה שרכש בשנה האחרונה ובו ערך עבודות שיפוץ נרחבות, הכוללות קומת מרתף סודית שבה כלא את בן ה-7. סרטון שצולם דקות ספורות אחרי הפשיטה תיעד את הכניסה למרתף וגם את החדר עצמו, שנבנה ללא חלונות, עם תקרה נמוכה והכיל רק מיטה.

אירנה וולק, קצינה במשטרה הרוסית, התייחסה למבצע החילוץ של הקורבן ושיבחה את שיתוף הפעולה עם רשויות האכיפה האירופאיות. "מצאנו אותו בעזרתם של עמיתנו באינטרפול", סיפרה. "מקום המחבוא של העבריין התגלה אחרי שנחשף במחשכים של האינטרנט".

אביו ואמו של הילד, שזהותם לא פורסמה, הודו לחוקרים על פועלם. האב הוסיף: "הוא היה שמח מאוד לראות את אמו. הוא חיבק ונישק אותה. אנחנו לא מסוגלים להכיל את הרגשות שלנו עכשיו. זאת הקלה אדירה. סוף סוף מצאו אותו".