הסדרה ״נמלטים״ קיבלה לאחרונה גירסה אוקראינית, אך כזו ששינתה את הז׳אנר כולו מדרמה לריאליטי: אישה בת 51 מאוקראינה נעצרה לאחרונה בחשד שחפרה מנהרה תת קרקעית מתחת לקירות בית הכלא בו מרצה בנה עונש מאסר עולם, מתוך כוונה לסייע לו להימלט.

לפי החשד, האישה האנונימית שכרה בית בעיירה ניקולאב שבאוקראינה, ומדי לילה נסעה באמצעות קטנוע חשמלי שקט לשדה פתוח הסמוך לבית הכלא השמור Zaporizhia, שם השתמשה בכלי חפירה בסיסיים כדי לחפור מנהרה בעומק של 3.5 מטרים שתוביל לכיוון הכלא. האישה השתמשה בטרולי מאולתר על מנת להיפטר מהעפר שחפרה החוצה, והובילה אותו למגרש נטוש בסמוך לאתר החפירה. היא עבדה במשך שלושה שבועות שלמים וכמעט הגיעה לקירות הכלא.

האישה נהגה להסתתר בבית השכור במהלך היום, גם כדי לא למשוך תשומת לב וגם כדי למנוע מהמקומיים לזהות אותה. החלק הזה של התוכנית שלה דווקא עבד, שכן אף אחד מהשכנים שלה לא זיהה את תמונתה גם לאחר שנתפסה. אמצעי התקשורת באוקראינה מדווחים כי המנהרה שנחשפה הייתה באורך של 9.1 מטרים, ואפילו המשטרה הודתה שמדובר במנהרה מרשימה. סה״כ הוציאה האישה כ-3 טון של אדמה מהמנהרה.

לא ברור איך בדיוק נתפסה האישה, אבל הדיווחים טוענים כי בביתה השכור נמצאו כלי חפירה והיא אף הודתה באשמה וסיפרה כי ניסתה להבריח את בנה החוצה, שכאמור מרצה עונש של מאסר עולם בבית הכלא בגין רצח. היא כמובן נעצרה וממתינה לגזר הדין שלה שעלול לכלול עונש מאסר, ולמרות שביצעה פשע, דעת הקהל באוקראינה דווקא נוטה לטובתה עקב סיפורה האישי. ״היא התכוננה ביסודיות, יכול להיות שהיא בת של כורה פחם״, אמר אחד התושבים בראיון לאמצעי התקשורת, ״לחפור לעומק של שלושה מטרים זה מספיק קשה, ולא היה לה שום שופל״.