זה לא סיפור אימה. זו לא עלילת הסרט החדש בסדרת "הצלצול", גם לא פרק ב"מראה שחורה" או מה שלא יהיה הרפרנס המעודכן לתרחיש אימים שמערב בין טכנולוגיה וחיי אדם. משטרת רוסיה חוקרת בימים אלה את מותן של שתי נערות ששמו קץ לחייהן בקפיצה מבניין, ואת הסיכוי ששתי ההתאבדויות האלה הן למעשה חלק ממשחק רשת סודי שהשלב הסופי בו הוא מוות.

על פי העדויות שנאספו עד כה, המשחק נקרא "לוויתן כחול", ונפוץ באמצעות Vkontakte (בקיצור - VK), המקבילה הרוסית לפייסבוק. המשחק נערך בקבוצה סגורה, ודורש ממשתפיו להשלים שורה של משימות קיצוניות, שכוללות גם פגיעה עצמית. בין השאר, משתתפי "לוויתן כחול" נדרשים לצפות במשך ימים שלמים בסרטי אימה, להתעורר בכל בוקר בשעה 4:20 ובשלבים מתקדמים גם לחתוך את עצמם בידיים וברגליים באמצעות סכינים. לאחר 50 ימים, מי שמגיע לשלב הסופי במשחק נדרש לשים קץ לחייו. על המשתתפים במשחק לתעד את עצמם צולחים את השלבים, ורק אז יקבלו את ההוראות לשלבים הבאים ממנהל הקבוצה.

ההתאבדויות תועדו כחלק מהמשחק

המשטרה חושדת כי ייתכן ו"לוויתן כחול" גבה עד כה את חייהם של יותר ממאה קורבנות ברחבי רוסיה; מהצלבת ממידע אודות 130 מקרי התאבדות של נערות ונערים שאירעו מסוף 2015 ועד אמצע 2016, התגלו דפוסי התנהגות חוזרים במרחב הווירטואלי, ובין השאר נמצא שהם חברים בקבוצות דומות ב-VK. מי שהסבו את תשומת ליבה של המשטרה לדפוסים הללו היו ורוניקה וולקובה בת ה-16 ויוליה קונסטנטינובה בת ה-15. לפני מותה, פרסמה קונסטנטינובה את המילה 'סוף' בדף שלה ברשת VK. מספר שבועות לפני כן, היא פרסמה תמונה של לוויתן כחול, שנחשב לסמלו של המשחק האכזרי בו השתתפה. וולקובה פרסמה גם היא הודעת פרידה בה נכתב "ההיגיון אבד… סוף".

ורוניקה וולקובה
קפצו מהקומה ה-14 - וולקובה | צילום: east2west news

יוליה קונסטנטינובה
נדרשו לצפות בסרטי אימה ולקצר את זמן השינה - קונסטנטינובה | צילום: east2west news

בתחילת השבוע, שתי הנערות התאבדו בקפיצה מהקומה ה-14 בבניין מגורים בעיר אוסט-אילימסק שבדרום-מזרח רוסיה. הן מהוות רק חוליה אחרונה בשרשרת התאבדויות נערים באזור - שרשרת שעד כה בכלל לא הובן כי יש קשר בין המקרים שמרכיבים אותה. חקירת מותן הסתעפה, כיוון שבמקום נכחו שני נערים נוספים, שצילמו את המעשה. על פי החשד, צילומי הווידאו היו אמורים להוות הוכחה ל"ניצחון" של השתיים, ועל כך שהשלימו את המשחק.

מי שנחשד בניהול הקבוצה ובהפעלת "לוויתן כחול" הוא צעיר בשם פיליפ בודייקין. בודייקין בן ה-21 נעצר  בנובמבר בשנה שעברה, ואחרי תקופת מעצרו, פחתו מקרי ההתאבדויות שהמשטרה קושרת כעת לתופעת "לוויתן כחול". מותן של וולקובה וקנסטנטינובה מעלה את החשש כי קבוצת ה-VK הקטלנית עדיין פועלת, ושיש בכוחה להדיח נערות ונערים נוספים לשים קץ לחייהם.

פיליפ בודייקין
האם פעל לבדו? בודייקין | צילום: Siberian Times

(מקור)