בשעה האחרונה הותר לפרסום שרשויות החוק הפדרליות הוציאו להורג את הרוצחת ליסה מונטגומרי, על אף ניסיונות צוות ההגנה שלה לערער על גזר הדין. זו הפעם הראשונה ב-70 שנים האחרונות שממשלה הפדרלית בארה"ב מוציאה להורג אסירה, לאחר שזו נכלאה באגף הנידונים למוות באפריל של 2008.

מונטגומרי הוצאה להורג בבית הסוהר "טרה הוט", אינדיאנה, בשעה 01:31 בלילה (08:31 לפי שעון ישראל). בת ה-52 נעצרה ב-17 בדצמבר אחרי שרצחה את בובי ג'ו סטינט, שהייתה אז בחודש השמיני של הריונה הראשון. מונטגומרי חנקה אותה למוות אחרי שחדרה לביתה ומאוחר יותר, עקרה מרחמה של הקורבן את התינוקת ששרדה את הרצח המזוויע כנגד כל הסיכויים.

ההוצאה להורג יצאה לפועל אחרי מאבק משפטי ממושך שהגיע בחודש האחרון לשיאו, כאשר רשויות החוק דחו את גזר הדין וקבעו להוציא אותו לפועל לסירוגין. רק אתמול דיווחנו על כך שבית המשפט באינדיאנה הורה לעצור את ההוצאה להורג בגלל שמצבה הנפשי של האסירה לא מאפשר זאת. אף על פי כן, בית המשפט העליון קבע כי גזר הדין חוקי והורה לקיים אותו כמתוכנן.

קלי הנרי, הסנגורית של מונטגומרי, הגיבה להשתלשלות האירועים בהודעה לתקשורת ואמרה: "הממשל לא נתן לשום דבר לעצור את ההוצאה להורג של האישה הפגועה והמעורערת הזו. מה שעשו לליסה מונטגומרי היה רחוק מלהיות צדק".

הנרי ודיאן מטינגלי, אחותה של מונטגומרי, שוחחו רבות על מצבה הנפשי של ליסה בכלי התקשורת בשבועות האחרונים. לטענתן, האסירה אובחנה עם הפרעה דו-קוטבית במהלך שהותה באגף הנידונים למוות, כמו גם תסמונת דחק פוסט טראומתית (PTSD) לאחר שסבלה משנים של התעללות בידי אמה – שהתירה למכריה ובני זוגה לאנוס אותה באכזריות.

ליסה מונטגומרי היא האסירה ה-11 שהוצאה להורג על ידי הממשלה הפדרלית במהלך כהונתו של דונלד טראמפ. הנשיא הורה לממשל להחזיר את גזר הדין השנוי במחלוקת אחרי הפסקה של 17 שנה. ישנם עוד שני אסירים שהוצאתם להורג נקבע לשבוע הנוכחי, השבוע האחרון של טראמפ בבית הלבן. למרות זאת, בית המשפט הורה לדחות את שניהם לאחר שהאסירים נדבקו בנגיף הקורונה.