יגואר הוא סימלו של יחידת האמזונס של צבא ברזיל. משום מה, היחידה הזו חשבה לנכון שהם צריכים גם יגואר חי ונושם שישמש לו כקמע. במשך שנים הייתה ג'ומה היגוארית כלואה בכלוב באחד מבסיסי הצבא, עד שהחליטה לברוח אמש, לאחר שהשתתפה בצילומי קמפיין עם הלפיד האולימפי לרגל האולימפיאדה שתתקיים השנה בברזיל. ניסיון בריחה שנגמר במותה.

יגואר לפיד אולימפי (צילום: dailymail)
הייתה כלואה שנים בגן החיות הצבאי | צילום: dailymail

בתמונות עם הלפיד ניתן לראות אותה כשרשרת ברזל חונקת את צווארה, לאחר שהובאה במיוחד מגן החיות הצבאי, שם נמצאות חיות שנלכדו על ידי חיילים שפטרלו בג'ונגל. כשאירוע הצילומים נגמר, ג'ומה נלקחה לכלוב שבמשאית, אך הצליחה להימלט באמצע הדרך. האורחים שנכחו באירוע דווקא העידו שמצב רוחה של ג'ומה היה שלו, והיא אפילו שיחקה עם מספר מהנוכחים. אך בזמן ניסיון הבריחה, נורתה למוות.

יגואר לפיד אולימפי (צילום: dailymail)
הייתה חברותית ושלווה באירוע | צילום: dailymail

בהצהרה רשמית של צבא ברזיל נכתב: "נעשו מאמצים ללכוד את החיה באזהרת חצי הרדמה. אך למרות שמספר חצים פגעו בה, היא עדיין המשיכה להתקדם לעברו של חייל שעמד בקרבת מקום. כנוהל בטיחות והתחייבותנו להגן על חיילנו, השתמשנו בנשק חם על החיה. היא מתה במקום".

יגואר לפיד אולימפי (צילום: dailymail)
היחידה לא קיבלה אישור להשתמש בה בצילומים | צילום: dailymail

חקירה נפתחה על ידי המוסד לאיכות הסביבה באמזונס, שכבר טוענים כי לא ניתן אישור להשתמש בג'ומה באירוע. האישור כן ניתן ליגואר אחר בשם סימבה, שלבסוף לא השתתף באירוע. עם חשיפת התקרית, החלה תרעומת ברשת החברתיות המאשימות את הצבא בהתנהגות לא אחראית ורשלנית שהובילה למות היגוארית.

יגואר לפיד אולימפי (צילום: dailymail)
חצי ההרדמה לא עצרו אותה | צילום: dailymail

היגואר הוא מן שנמצא בסכנת הכחדה באמריקה הדרומית, וקיים פיחות של 30% במספרו בשנים האחרונות. שבועיים בלבד לאחר מות הגורילה הרמבה, לאחר שנפל לכלובה פעוט, וחודש לאחר מות האריות בצ'ילה, אנחנו מתחילים לראות באופן די ברור שהסכנה הכי גדולה לבעלי החיים הוא האדם.

(מקור)