"כשהכרתי אותו לראשונה, עדיין קראו לו 'בופאלו' ביל. הוא עוד לא שינה את השם שלו לישראל. באותה תקופה הוא היה שוטר ביולה, טקסס, לפני שהוא הושעה מהכוח. הוא שינה את שמו רק אחרי שפתח את מה שהפך לסניף המרכזי של הכת ביולה. הייתי לצידו שנים רבות, עד שבתחילת שנות ה-90 התחילו להגיע אליי השמועות שאני לא האישה היחידה בחייו. בינואר 1993, מסרו את הדרשה המפורסמת שבה נאמר שפוליגמיה כשרה עכשיו לכל חברי התנועה. זה למעשה היה הרגע שהבנתי סופית שישראל הרס את מה שהייתה יכולה להיות דת נפלאה. הוא בנה הכל בכוחות עצמו – ואז הוא הרס את זה בכוחות עצמו".

קיי הוקינס התגרשה מבעלה, ישראל (Yisrayl) הוקינס, המנהיג הרוחני של כת "בית יהווה" (Yahweh), זמן קצר אחרי שהתברר לה שהוא ניהל מערכות יחסים עם נשים אחרות – המאמינות שלו. השבוע, כמעט 29 שנים מאוחר יותר, מקורבים דיווחו לכלי התקשורת בטקסס שישראל מת בגיל 87, מותיר אחריו אלפי מאמינים במתחם המיוחד שלו ביולה וברחבי ארה"ב.

ישראל הוקינס הקים את "בית יהווה" בשנת 1974 יחד עם אחיו ג'יי ג'י, שמאוחר יותר שינה את שמו ליעקב. מדובר בעצם בתנועה דתית שמבוססת בעיקרה על עקרונות היהדות ומעט מן הנצרות. מאמיניה האדוקים לובשים בגדים מסורתיים של היהדות, כמו תלית וכיפה, עוקבים אחר תרי"ג מצוות התורה וגם מקפידים לאכול מזון כשר. הם מציינים רבים מחגי ישראל, כולל פסח א' ופסח ב', שבועות, ראש השנה, סוכות ואפילו צמים ביום כיפור. מעבר לזה, ישנם גם מרכיבים נוצריים באמונה שלהם, כמו התפיסה לפיה ישוע הקריב את עצמו בעבור החטאים של כולנו והוא צפוי לשוב בביאת המשיח. למרות זאת, בחלוף השנים עלו טענות מצד חברי כת לשעבר לפיהן ישראל השתמש ב"בית יהווה" כמנגנון ניצול של מאמיניו – מהם הוא גזל על פי העדויות כסף, ניצל אותם מינית ובמקרים קיצוניים אפילו טשטש ראיות בנוגע לפרשיות מוות במתחם שלו ביולה.

 "בית יהווה" שמרה על פרופיל נמוך לאורך השנים לפני שעלתה לתשומת ליבם של תושבי טקסס בעקבות תקרית המצור בווייקו – שם התפתח עימות אלים בין רשויות האכיפה הפדרליות ופעילים מכת הדיווידים שהסתיים לבסוף במותם של 86 בני אדם. בעקבות התקרית, רבים הגדירו את "בית יהווה" בתור כת מסוג "יום הדין", שמטיפה לחזור בתשובה לפני אחרית הימים ולקבל את התורה לפי בשורתו של ישראל.

"המשימה שלי עלי אדמות היא להטיף את בשורת ממלכת העולם – בין אם תקשיבו לי או לאו", הזהיר ישראל בעלון שחולק לתושבי טקסס. "שימו לב והיזהרו. תראו כמה אנשים הקשיבו לנח. אל תתנו לאנשים האלה להיות אתם. הצטרפו אלינו עכשיו. אל תיקלעו למבול". מאז שנות ה-80 ועד למותו, ישראל טען כי התרגום שלו לספרי התנ"ך הוא המדויק ביותר מבין כל ההוצאות לאור. הוא גרס כי רק המאמינים של "בית יהווה" יזכו לגאולה וישרדו את אחרית הימים – אותה הוא ניבא מספר פעמים.

בין השנים 1999 ו-2016, ישראל ניבא את אחרית הימים שש פעמים לפחות. בשנת 1999, הוא טען ש-80% מאוכלוסיית העולם תושמד כחלק ממלחמת גוג ומגוג וכשזה לא קרה, הוא טען כי בשנת 2006 תחל מלחמה גרעינית בינלאומית – ואותה ישרדו רק המאמינים האדוקים של "בית יהווה". כשזה לא קרה, הוא שינה את מועד פרוץ המלחמה ליוני של 2007 ומאוחר יותר, גם ליוני של 2008. זמן קצר לפני חג המולד של שנת 2016, נבואת המלחמה הגרעינית עלתה שוב על סדר היום ב"בית יהווה" כאשר נטען כי היא תפרוץ לפני תחילת שנת 2017. המאמינים אפילו ערכו ערב צפייה במתחם שלהם בעיר יולה, אבל כמובן שהאפוקליפסה לא קרתה.

ישראל הוקינס (צילום: KTXS, youtube)
ישראל הוקינס (בעיגול) בתחילת דרכו ביולה | צילום: KTXS, youtube

אחת הטענות המרכזיות נגד ישראל הוקינס לאורך השנים הייתה שהוא מנצל מינית את המאמינות שלו. בתחילת שנות ה-90, הוא קבע כי פוליגמיה הפכה ללגיטימית ב"בית יהווה". לטענת חברי הכת לשעבר, ישראל נהג לטעון בדרשותיו שנשים צריכות לקבל את בשורת הפוליגמיה או לעזוב את התנועה ולוותר על זכותן להיכנס לגן עדן אחרי מותן. בפועל, מנהיג הכת היה בין האנשים העיקריים שניצלו את ה"פריווילגיה" הזו.

בשנת 2000, החלו לצוץ עדויות לפיהן למנהיג הרוחני של "בית יהווה" היו לפחות 30 נשים וחלקן אפילו הביאו לו ילדים לעולם. ישראל התראיין בזמנו לתוכנית התחקירים 20/20 והכחיש את הטענות נגדו. "יש לי אישה", הוא אמר. "יש לי רק אישה אחת". מאז, ערוץ החדשות KTXS דיווח לפחות על שתי תעודות לידה שנמצאו על ידי הרשויות במתחם שלו בעיר יולה, בהן צוין שישראל הוקינס הוא אבי הילדים.

בפברואר 2008, הוא נעצר על ידי המשטרה המקומית והואשם בארבעה סעיפים של ביגמיה. למרות זאת, הפרקליטות התקשתה למצוא מספיק ראיות כדי להרשיעו. מספר חברי "בית יהווה" זומנו לחקירה, אך טענו במהלכה שהם לא מודעים לכך שישראל מנהל מערכת יחסים עם יותר מאישה אחת. קיי, גרושתו, גרסה ש"חוסר הידע שלהם" נובע מהסכמי סודיות עליהם המאמינים נאלצים לחתום לפני השתתפותם בטקסי החתונה.

בשיחה עם כתבים מקומיים, גרושתו של ישראל החזיקה את מה שלטענתה היה עותק של אותו הסכם והקריאה את אחד הסעיפים: "אני מתחייב להכחיש בתוקף שטקס כזה אי פעם התקיים". סעיפי הביגמיה בסופו של דבר נגנזו, אך ישראל בכל זאת הודה כי העסיק במתחמו ילדים בניגוד לחוק. הוא נדרש לשלם קנס בגובה של 2,000 דולר ולרצות תקופת מבחן של 15 חודשים. למרות זאת, הוא לא היחיד מ"בית יהווה" שהסתבך עם הרשויות.

באוקטובר 2007, ידידיה הוקינס, בכיר בכת, נעצר והואשם בתקיפה מינית של ילדה בת 14 שהייתה בתו החורגת. במהלך החקירה, הקורבן טענה שידידיה התעלל בה מינית מאז שהייתה בת 8. כמו כן, היא סיפרה שניסתה להתלונן על מעשיו בפני אחרים – אך אלו התעלמו ממנה לחלוטין. ממצאי חקירת המשטרה חשפו כי הבכיר אפילו תכנן לשאת את הילדה לאישה, על אף שחברי הכת הכחישו את הטענות הללו. בריאן בוצ'ר, עורך דינה של הנערה, אמר שכל הבכירים ב"בית יהווה" היו מודעים למתרחש אך לא עשו דבר.

"הם עד היום טוענים שמדובר בשקר ומתייחסים לידידיה בתור איזה מין קדוש מעונה", הסביר בוצ'ר. "היא הייתה חלק מהקהילה הזאת כל ימי חייה והם הפנו לה עורף ברגע האמת. קשה לה מאוד להתמודד עם הסיטואציה הזאת. הם היו צריכים להגן עליה והם לא עשו את זה". בוצ'ר סיפר שמשיחות שניהל עם אנשים שעזבו את הכת, עולה שתופעת החתונות של בוגרים עם בני נוער שכיחה מאוד בכת.

עורך הדין הוסיף: "אני חושב שיש המון חברים לשעבר מ'בית יהווה' שנוצלו בשיטה כזו או אחרת. בין אם זה בצורה כלכלית, רגשית או מינית. רוב האנשים שם תלויים בכת הזו מבחינה כלכלית. ברגע שאתה מוצא את עצמך בפנים, קשה מאוד לצאת החוצה". תושבי יולה מספרים שעד היום, כאשר חולפים על פני המתחם של חברי כת, אפשר לראות אותם גרים בקרוונים ישנים, בזמן שמנהיג הכת הקשיש התגורר בבניין קומותיים חדש ומהודר.

-


ישראל הוקינס מת בביתו ביום שישי האחרון. סיבת מותו טרם התבררה ונכון לעכשיו, לא פורסם מי יתפוס את מקומו. למרות זאת, חברי הכת לשעבר טוענים כי הם לא מצפים שמאמיניו של ישראל יתעשתו בזמן הקרוב ויעזבו את יולה.

"האנשים המסכנים האלה, הם אסירים והם בכלל לא מודעים לכך", אמרה קיי בריאיון ל-KTXS. "לפי המשנה שלהם, כל מי שעוזב את התנועה נגזר עליו להישרף לעד בגיהינום. אנשים שלא חוו את הדבר הזה על בשרם לא מסוגלים להבין אותם. הם חיים בעולם אחר לחלוטין. הם צריכים עזרה".