פרשיית התרסקות מטוס נוסעים בוונצואלה קיבלה תפנית בלתי צפויה כאשר הממשלה המקומית הטילה איסור גורף על פרסום פרטים אודותיה. אנשי תקשורת במדינה התייחסו לדרישה מצד אנשי הממשל וטענו כי מדובר בניסיון של הנשיא ניקולס מאדורו להסתיר חלק מהעסקים המפוקפקים שמתחוללים במדינה.

הפרשה נחשפה בסוף השבוע שעבר, לאחר שמטוס נוסעים פרטי התרסק בדרכו לקראקס ממדינת בוליבר (דרום ונצואלה) ו-9 בני אדם נהרגו. שר המשפטים המקומי התייחס לתקרית והגדיר אותה בתור "תאונה מצערת", אך מעולם לא התייחס לפרטים נוספים הנוגעים לטיסה. רק מאוחר יותר, גורמים המעורים בפרטי החקירה חשפו בפני כלי התקשורת שחלק מתשעת ההרוגים היו אנשי עסקים המקורבים למשפחת מאדורו ובתא המטען של המטוס נמצא זהב.

 

אמריקו דה גרציה, סגן מנהיג האופוזיציה, סיפר כי ההערכה הגורפת היא שמדובר בזהב לא מסומן שהגיע מאזור בדרום בוליבר המוכר כמוקד כרייה בלתי חוקית. כמו כן, הוא הוסיף שבין ההרוגים בהתרסקות היו אנשי העסקים מריאנו דיאז, אומברטו ויואנקו ואלחנדרו סודארט - כולם הואשמו בעבר בפלילים ומקושרים היטב לניקולס מאדורו.

מאז התפוצצות הפרשה בכלי התקשורת, השלטונות עובדים בשיא המרץ להשתיק כל עיתונאי שמנסה לפרסם פרטים הנוגעים לתקרית. "יש לחץ אדיר על כל אפיקי המדיה האודיו-ויזואלית במדינה שלא לחרוג מהגרסה הרשמית של השלטונות", סיפר איש תקשורת בונצואלה, "אף אחד לא יכול לדבר על מה שקרה שם. לא על הזהב שנמצא באתר ההתרסקות, לא על רשימת ההרוגים ולא על העובדה שחלק מאנשי העסקים שהיו על המטוס נחקרו בחשד למרמה. הצנזורה העצמית ממש ברברית בשלב הזה. כל מי שעובר עליה פשוט נשלח לכלא".

אלידס רוחאס, סגן עורך העיתון El Universal, חווה את חומרת המצב על בשרו לאחר שהתייחס לחקירת ההתרסקות בחשבון הטוויטר שלו ונשלח למעצר. בציוץ של העיתונאי נכתב: "חקירת ההתרסקות מלאה בחורים". ביום שבת האחרון, הוא נחקר בעוון "הסתה" והוצא נגדו צו איסור יציאה מהמדינה עד תום ההליכים המשפטיים שלו.

View this post on Instagram

#Anafois

A post shared by Ana Fois (@anafoiss1) on

קורבן נוסף בהתרסקות המטוס היא אנה פויס, דוגמנית ואשת עסקים בת 27. מאז הדיווחים על מותה, בני משפחתה נאלצו להכחיש כל קשר בינה ובין שאר הקורבנות אשר נחשדו בפלילים. אנג'י פויס, אחותה, סיפרה כי "אנה טסה לאזור בשביל לחגוג את יום הולדתה". כמו כן, היא הדגישה כי פויס מעולם לא ביקרה באתרי הכרייה בבוליבר ו"אין לה שום קשר לשלטונות או לניקולס מאדורו". פרטים נוספים לגבי ההתרסקות המסתורית טרם פורסמו.