יונתן לוי, תושב עפולה, הוא חובב היסטוריה ועתיקות. לפני כמה שבועות הוא רכש לעצמו גלאי מתכות חדש ומשוכלל מסוג מיינלאב אקווינוקס 800, ונסע לאזור ניר צבי הסמוך ללוד כדי לאתר מתכות נדירות באמצעותו.

במהלך החיפוש שמע לוי צפצוף חזק כמה פעמים, מה שמעיד על כך שמתחת לאדמה ישנה מתכת. הוא חפר מעט בידיו ונדהם לגלות הרבה יותר מסתם מתכת: אבזם ישן מנחושת של חגורה עם סמל של שני נחשים.

"כשהחזקתי את הפריט הזה בידיים התרגשתי מאוד, כמעט התעלפתי. התחלתי לברר את העניין מול גן ארז וחברים נוספים שעוסקים בחיפוש מתכות, והתברר שזה שייך לחייל בריטי שלחם באזור נגד הטורקים", מספר לוי בהתרגשות ל-mako, "זה דבר נדיר שלא מוצאים כל יום, אבל יותר מזה - זו חתיכת היסטוריה וזה מרגש מאוד. מצאתי גם כפתורים של מדים של חיילים בריטים".

אבזם של חייל בריטי (צילום: יונתן לוי)
אבזם של חייל בריטי | צילום: יונתן לוי

גן ארז, מנהל קבוצת "מתכות ישראל' בפייסבוק, הסביר כי מדובר באבזם של חגורת לוחם בריטי שנלחם נגד הטורקים בשנת 1917 במהלך מלחמת העולם הראשונה. "היו הרבה קרבות קשים בין החיילים הבריטים, הקנדים והניוזילנדיים נגד הצבא הטורקי ששלט בארץ. בזכות אותם חיילים מדינת ישראל הוקמה מאוחר יותר", מציין ארז.

מדים של חיילים בריטים
מדים של חיילים בריטים
"להערכתי יש ברחבי הארץ עוד מזכרות מאותן קרבות שלא אותרו. כל פעם זה מרגש למצוא פריטים כאלה וללמוד על ההיסטוריה של ישראל".