"ההתמכרות שלי לשיזוף כמעט הרגה אותי פעמיים. אני כנראה השתמשתי במיטת שיזוף אלפי פעמים במהלך חיי. זאת הייתה האובססיה שלי, ללא ספק": פיונראלה מגווייר, בת 35 מבלפסט, צפון אירלנד, סיפרה לכלי התקשורת הבריטיים שיש לה מזל שהיא עדיין בחיים, אחרי שרופאים אבחנו אותה עם סרטן עור.

מגווייר סיפרה בשיחה עם סוכנות הידיעות Kennedy News שהיא נהגה להשתמש במיטות שיזוף במשך 15 שנים ובעבר, אף נהגה להשתזף 7 פעמים בשבוע. "אני עושה את זה מאז שאני בת 14. באותה תקופה אפילו לא הייתה לזה הגבלת גיל", ציינה האם לאחד. "העור הכהה היה מגביר לי את הביטחון העצמי". לטענתה, אמה – שאובחנה בעבר עם סרטן עור – הזהירה אותה לגבי שיזוף יתר, אבל היא סירבה להקשיב. בשנת 2020, היא קיבלה את ההודעה הקשה בחייה.

בגיל 31, מגווייר הבחינה בשומה חשודה על רגלה הימנית. היא הסירה אותה בגלל ההיסטוריה הרפואית של אמה ועד מהרה, אובחנה עם סרטן מסוג מלנומה. מאז היא נאלצה להסיר חלקים נוספים מרקמת העור שלה – כולל 5 שומות נוספות – ולהתחיל טיפולי כימותרפיה ולייזר.

"היה לי ברור שזה מגביר את הסיכוי לחלות בסרטן עור, ועדיין עשיתי את זה"

האם העלתה לאחרונה לחשבון הפייסבוק שלה סדרת תמונות שמציגות את אחת מתופעות הלוואי של הטיפולים שהיא עוברת. בתמונות אפשר לראות את הפצעים והנפיחות על פניה. "כל 8 שבועות אני צריכה לעבור טיפולי לייזר כדי להסיר נימים שניזוקו בכימותרפיה", כתבה מגווייר. "הטיפולים האלה הרסו אותי ושינו כל היבט בפנים והגוף שלי".

מגווייר הוסיפה בהמשך הפוסט שהכל קרה לה בגלל האובססיה שלה לעור כהה. "כל זה בגלל מיטות השיזוף והרצון שלי להיות שזופה כל הזמן", כתבה. "היה לי ברור שזה מגביר את הסיכוי לחלות בסרטן עור, ועדיין עשיתי את זה. כל זה בגלל שיזוף. אם אתם קוראים את המילים האלה ועדיין משתמשים במיטות שיזוף, אז אתם צריכים לבדוק את המוח שלכם".

חלפו כמעט 4 שנים מאז שהיא אובחנה עם מלנומה ומאז, מגווייר הולכת לרופא עור כל 3 חודשים כדי לבדוק אם הופיעו לה שומות חדשות. "אני חיה בחרדה בלתי פוסקת", סיפרה בשיחה עם Kennedy News. "שומה חדשה יכול להופיע בכל רגע". כיום היא אומרת בלב שלם שהשיזוף לא שווה את הסיכון.

"אם הייתי יכולה לפגוש את עצמי בצעירותי, הייתי נותנת לעצמי סטירה לפרצוף. היום אני חיוורת לחלוטין. אני לא נראית כמו בתמונות שלי מפעם", סיפרה מגווייר. "פעמיים הייתי על סף מוות בגלל הסרטן והבן שלי היה יכול להיות יתום. אני עדיין חוששת שהתחביב שלי מפעם יכול להרוג אותי בעתיד הקרוב".