ד', עובד ניקיון הפועל כשלוש שנים בבית החולים "העמק" בעפולה, נחרד לגלות לפני כחודש רגל של תינוק בין פסולת האשפה בה טיפל.

במסגרת תפקידו, ד' אוסף אשפה ממחלקות ומפנה אותה לאתר הפסולת של בית החולים. באותו היום, הגיע לאתר הפסולת דחסן מלא באשפה ובעודו מטפל בפסולת שהגיעה מאחת המחלקות, רגל של תינוק נפלה עליו מהדחסן.

"פתאום נופלת עליי רגל של תינוק. הייתי בהלם. במקום היה מנהל שלי שתיעד את זה בצילום. לא הבנתי איך זה קרה ומאיפה הגיעה הרגל לפח הזבל ומי זרק אותה בכלל", שחזר ד' בשיחה עם מקורביו. "זה בניגוד לנהלים. כל איבר של תינוק צריך לקבור. הזעיקו למקום בכיר במחלקת הפתלוגיה שמיהר לקחת את הרגל. מאז המקרה הזה אני בטראומה ולא מתפקד, יצאתי פעמיים לחופשת מחלה".

ד' דיווח על המקרה למנהליו ובמקביל שכר את שירותיו של עו"ד יריב ואקנין כדי להגיש תביעה נגד בית החולים על הנזק הנפשי שנגרם לו כאשר נחשף לרגל של התינוק. הוא ביקש לעבור לתפקיד אחר, אבל בבית החולים דחו את בקשתו.

"הם ביקשו ממני לחזור לעבוד באתר הפסולת למרות שביקשתי לעבור לתפקיד אחר. אני לא מסוגל לחזור לעבוד במקום הזה. כל הגוף שלי רעידות, טראומה וסיוטים מהרגל של התינוק שמצאתי", אמר ד', "ביקשו ממני שלא אפנה לעורכי דין אחרת הם לא יתנו לי קביעות".

גורם בבית החולים אמר בריאיון ל-mako, כי "אין ספק שזה מחדל חמור שמחייב בדיקה מעמיקה של המקרה. אסור שדבר כזה יקרה. יש נהלים ברורים. כל חלק בגופו של תינוק קוברים. לא זורקים לאתר פסולת. זו תקלה חמורה".

במכתב ששיגר עו"ד ואקנין להנהלת בית החולים הוא דורש לדעת האם נערכה בדיקה מעמיקה באשר לשאלה כיצד הגיעה הרגל לפח האשפה, האם הוקמה ועדת חקירה, כיצד אירע דבר כזה חמור, האם המקרה דווח למשרד הבריאות והאם הוריו של התינוק המת עודכנו בעניין. בנוסף לכך, הוא תובע מבית החולים שלא לפגוע בתנאי העסקתו של ד' ולהעביר אותו לעבוד במקום אחר ולא באתר הפסולת בגלל הטראומה ממנה הוא סובל.

עו"ד ואקנין ציין עוד כי הוא שוקל להגיש תביעה ייצוגית נגד בית החולים וכי במידה ולא יקבל מענה למכתבו, הוא מתכוון להגיש תביעת נזיקין נגד בית החולים שכן מדובר במקרה חמור ויש חשש שהיו מקרים נוספים בהם נזרקו חלקים מגופותיהם של תינוקות מתים לאתר הפסולת.

במכתב תגובה ששיגר פרקליט בית החולים לפני כשבועיים, נכתב כי הנושא נמצא בטיפול וכאשר יהיו תוצאות יעביר אותן אליו. "בינתיים אני זה שמשלם את המחיר על מציאת הרגל של התינוק", אמר ד' למקורביו. "מתעמרים בי בעבודה. אני אמור לקבל קביעות אחרי שלוש שנות עבודה ומתעקשים שאני אעבוד באתר".

מבית החולים "העמק" נמסר בתגובה: "עקב טעות אנוש הושלך בשגגה נפל קטן בגודל של סנטימטר אל אתר הפסולת של בית החולים. בית החולים תיחקר את האירוע הזה, רועננו ההנחיות בנושא והופקו הלקחים. עם היוודע הטעות העובד הופנה על ידי בית החולים לקבלת תמיכה מקצועית וליווי שנמשכים עד היום".