סביר להניח ששנת 2020 תיזכר בתור שנת משבר הקורונה הגדול, וקשה לדמיין זמן שבו התעסקנו בדברים אחרים. אבל דברים אחרים כן קורים בעולם תוך כדי הווירוס שמשתולל בו, ורובם כמובן לא זוכים לחשיפה. הנה כמה מאורעות מעניינים שהתרחשו ועדיין מתרחשים בזמן שכולנו מתנפלים על מסכות:

אתיופיה ומצרים על סף מלחמה עקב סכר שנבנה בנילוס

סכר שנבנה בימים אלה על נהר הנילוס יוצר מתחים באזור צפון אפריקה, ועלול אפילו להוביל מלחמה: ״סכר הרנסנס הגדול״ הוא יוזמה אתיופית שמסבה למדינה המון גאווה, אבל גם יוצר חשש בקרב מצרים שמא היא מאבדת שליטה על הנהר המפורסם. הסכר למעשה יחליש את זרימת המים בנהר, שכלכלת מצרים תלויה בה לא מעט. מצרים אף שואבת כ-90 אחוז מאספקת המים הלאומית שלה מהנילוס. אתיופיה למעשה מנסה למלא בזכות הסכר מאגר מים ענק בנפח של 74 מיליארד מטרים מעוקבים למשך שש השנים הקרובות, בעוד מצרים מנסה לגרום לה להאט את הקצב ולעשות את זה תוך 12-21 שנים במקום – צעד שהוכרז על ידי רשויות המים באתיופיה כ״לא מקובל בשום קנה מידה״.

View this post on Instagram

A post shared by Syndication Bureau (@syndicationburo) on

ייתכן שסוכן FBI אמריקאי נהרג באירן

 בשנת 2007, סוכן FBI לשעבר בשם רוברט לווינסון נחשב בגדר נעדר באירן. אירן כמובן מעולם לא אישרה שהמדינה הייתה מעורבת בהיעלמותו, למרות שהיו לא מעט ראיות לאורך השנים שהצביעו על כך שטהרן יודעת יותר מכפי שהיא חושפת. שש שנים לאחר מכן, משפחתו קיבלה תמונות שלו עם זקן ארוך, סרבל כתום ואזוק בשלשלאות, בעודו אוחז שלט שעליו כתוב ״זו התוצאה של 30 שנים בשירות אמריקה״. מאז נלחמת המשפחה למען שחרורו אבל פריטי המידע היו דלים במיוחד. ב-25 במרץ השנה, בכירים במודיעין האמריקאי דיווחו כי ״ייתכן ולווינסון נהרג לפני זמן מה״. המשפחה שחררה הצהרה ובה נכתב – ״קיבלנו לאחרונה מידע מהרשויות שהוביל אותם להסיק כי לווינסון היקר שלנו מת בשבי האירני״. סוף טרגי לסיפור ארוך וקשה.

View this post on Instagram

A post shared by Ana Tereza (@anatcdt) on

היורה במסגד בניו זילנד הודה באשמה

ב-15 במרץ 2019, במהלך תפילת יום שישי, אוסטרלי בשם ברנטון טרנט התפרץ ביריות לתוך מסגד אל נור ולמרכז האיסלמי לינווד בכרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, הרג 51 אנשים ופצע 49 נוספים. שנה לאחר מכן, טרנט היה אמור לעמוד למשפט אבל ב-26 במרץ הוא שינה את הטענה שלו מ״לא אשם״ ל״אשם״, והודה ב-51 סעיפי רצח, 40 סעיפים של ניסיון לרצח וסעיף אחד של ביצוע פעולת טרור. טרנט ככל הנראה הודה במסגרת עסקת טיעון, אבל התזמון גרוע במיוחד כיוון שבית המשפט לא יוכל להתכנס כדי לקבוע את גזר הדין שלו עד חודש מאי, עקב המצב הבריאותי, על מנת שמשפחות הקורבנות יוכלו להיות נוכחות גם הן באולם. על כל מקרה, הוא צפוי לקבל מינימום 10 שנים בכלא.

View this post on Instagram

A post shared by Tolib Muhammad (@oib_al_qarni) on

יבשת אבודה נמצאה מתחת לקנדה

לפני מיליארדי שנים משטח כדור הארץ החל להשתנות עקב תזוזה של הלוחות הטקטוניים. התוצאה הייתה פיצול של השטח ליבשות שונות, והרס מסוים של יבשות קטנות אחרות. לאחרונה גילו חוקרים בקנדה עדויות לכך שאחת היבשות הקטנות מסתתרת תחתיה הודות ליהלומים שנמצאו בתוך סלעים וןלקניים שנקראים קימברלייט. כשהמגמה עולה כלפי השטח היא למעשה חושפת יהלומים, ומכרה בקנדה אסף דוגמאות כאלה של יהלומים וקימברלייט שהראו התאמה כימית ליבשת עתיקה שנוצרה לפני כמעט 3 מיליארד שנים, נשברה לפני כ-150 מיליון שנה ושאריות שלה נותרו מתחת ליבשת צפון אמריקה.

כוכב שביט 2/2019 Atlas Y4 הולך ומתקרב

כוכב השביט, שידוע גם בכינוי הפשוט ״אטלס״, עושה את דרכו בימים אלה לכיוון כדור הארץ, וצפוי להיות נראה לעין בסביבות חודש מאי. הוא נתגלה לראשונה ב-28 בספטמבר 2019 בהוואי, והוא אמור להיות כוכב השביט השני הוויזואלי ביותר שאי פעם נראה כאן. בפעם האחרונה שחזינו כאן בכוכב שביט חולף, היה זה השביט Hale-Bopp, שגרם ל-39 חברי כת ״שערי גן עדן״ לבצע התאבדות המונית בסן דייגו, מתוך מחשבה שהעולם עומד להסתיים.