בית משפט הרוסי חתם לאחרונה את פרשת מותה של ולנטינה גרגוריבה, לאחר שהרשיע את בן זוגה בגרימת מותה. עדי ראייה שהיו באולם הדיונים תיארו כיצד סטניסלב רשטניקוב בן ה-30 עמד בדוכן הנאשמים ובכה אחרי שנידון לרצות 6 שנות מאסר.

פרשת מותה של גרגוריבה התפוצצה בדצמבר האחרון, כאשר רשויות האכיפה עצרו את רשטניקוב – המכונה Reeflay ביוטיוב. גורמים במשטרה פרסמו שהיוטיובר נעצר לאחר ששידר לעוקביו כיצד מצא את בת זוגו מתה בדירתו אחרי שהתעלל בה באכזריות.

בבית המשפט נטען כי רשטניקוב תועד באותו יום כשהוא מכה את גרגוריבה בראשה ובשלב מסוים, אפילו כפה עליה לצאת לעמוד במרפסת בהלבשה תחתונה כשהטמפרטורה בחוץ נושקת ל-0 מעלות. בהמשך השידור, אפשר היה לראות אותו מכניס את גופתה לדירה כשהיא לא מגיבה ואומר: "וליה, את בחיים? מה קרה? דברי איתי. תגידי משהו... אני לא מרגיש דופק". השידור המצמרר נקטע בסופו של דבר רק אחרי שצוות אמבולנס הגיע למקום וביצע בה פעולות החייאה.

View this post on Instagram

A post shared by FREE REEFLAY (@freereeflay)

מומחים לרפואה משפטית קבעו כי מותה של גרגוריבה נגרם בעקבות טראומה משמעותית בראשה. כמו כן, צוין בדו"ח הנתיחה לאחר המוות כי נמצאו על גופתה של בת ה-28 שטפי דם באזור הראש והפנים. כמה ימים לאחר מעצרו של רשטניקוב, עורך דינו של היוטיובר ציין שמרשו מתחרט על מעשיו – אך הוא לא מודה באשמה.

במהלך ההכנות למשפט, רשטניקוב נשלח לבצע הערכה פסיכיאטרית והוגדר כשיר לעמוד לדין. אמו של היוטיובר התייחסה לפרשה במהלך החודשים האחרונים ואמרה: "בני הוא ילד טוב. הוא לא מסוגל לפגוע בזבוב". בני משפחתו נכחו באולם הדיונים בזמן הקראת גזר הדין.

פרשת מותה של גרגוריבה העלתה על סדר היום הציבורי ברוסיה את תופעת ה-Trash Stream, בה יוצרים ברשת עולים לשידורים ישירים ומתעללים באחרים בתמורה לתרומות מהגולשים. על פי הפרסומים, רשטניקוב נענה לדרישות מעריציו ביום שבו גרם למותה של בת זוגו – ואפילו קיבל מאחד מהם תשלום על סך 1,000 דולר בשביל שיתעלל בה.

הסנטור אלכסיי פושקוב התייחס לתופעת ה-Trash Streams וקרא לבתי המשפט להחמיר בענישה נגד אותם יוצרים. "זה הולך ונהיה פופולרי יותר ויותר, זו חובתנו לשים לזה סוף", אמר הפוליטיקאי הרוסי. "ככל שהנזק קיצוני יותר, הענישה צריכה להיות בהתאם".

יוצרים אחרים מקהילת יוטיוב הרוסית התייחסו גם הם לפרשה המזעזעת והוקיעו את מעשיו של רשטניקוב – ביניהן גם הפעילה הפמיניסטית ליזה לייזרסון. "אם אישה הייתה מראה את החזה שלה בשידור חי, תוך שנייה היו מורידים אותה וחוסמים אותה", ציינה לייזרסון. "למרות זאת, גבר יכול להתעלל בחברה שלו בצפייה ישירה והעוקבים שלו אפילו יוכלו לתרום לו כסף. חייבים לשים לזה סוף. סרטונים כאלה משודרים בכל העולם והמערכת לא מתפקדת".