רמזן קדירוב, ראש הרפובליקה הצ'צ'נית, חטף השבוע ביקורת קשה – ולא מהסיבה שאתם חושבים. אז נכון שהצ'צ'נים פלשו לאוקראינה לצד הכוחות הרוסים, אבל מה שתפס את תשומת לב הגולשים הוא דווקא המגפיים שלו, ממותג פראדה, ששווים לא פחות מ-1,500 דולר.

קדירוב הודיע השבוע על תמיכתו בפוטין וברוסיה וקרא לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי "להתנצל בפני נשיא רוסיה כדי להציל את קייב". כמו כן הוא ציין שיש לו "70 אלף לוחמים". על תוכן הנאום קיבל המנהיג ביקורת לא מעטה, אבל כאמור, הגולשים לא חסכו אמירות גם על המגפיים היוקרתיים.

בעוד שחלק צחקו עליו ושאלו כיצד אדם שמגדיר את עצמו "אנטי אימפריאליסט" נועל מגפיים במחיר כזה, אחרים טענו כי הוא "מוסלמי בכאילו", ו"איש של פוטין". כמו כן, תמונה שלו לבוש בחולצת טריקו של פוטין שותפה ברשתות החברתיות ולידה נכתב כי הוא "ויתר על המטרה של הרפובליקה הצ'צ'נית". גולש אחר כתב: "הדיקטטור הצ'צ'ני קדירוב שוחח עם כוחות הביטחון במגפי פראדה. הוא צפוי לפרוס כוחות בערים האוקראיניות. השטן אכן לובש פראדה". 

 

 

 

 

 

 

אין זו הפעם הראשונה שבה קדירוב נתון לביקורת קשה מצד הקהל, ודברים שאמר על המצב בסוריה ואירועים שהתרחשו ברפובליקה הצ'צ'נית עצמה הוקעו על ידי לא מעט אנשים. בנוסף, שמו של המנהיג נקשר להפרות זכויות אדם, עינויים ורציחות, כאשר ישנן טענות כי הוא השתתף בהם ישירות. כמו כן נטען כי הוא צבר הון אישי עצום כתוצאה מסחר בלתי חוקי בנפט צ'צ'ני ושהוא מקדם את פולחן האישיות של אביו ושלו.

ב-2017 הקים קדירוב שלושה מתקני מעצר בהם נכלאו אנשים מקהילת הלהט"ב, וכ-100 מהם עונו למוות על ידי הממשל. קדירוב הכחיש את הטענות ואמר ש"אין הומוסקסואלים בצ'צ'ניה". ב-2014 הוטלו עליו סנקציות מצד האיחוד האירופי, וב-2020 מצד ארצות הברית.