מה עומד מאחורי היעלמותה המסתורית אשתו של קים ג'ונג-און מהזירה הציבורית? אשתו של שליט צפון קוריאה, רי סול-ג'ו בת ה-32 נראתה לאחרונה ב-25 בינואר 2020, כשהצטרפה לבעלה בהופעה לכבוד השנה החדשה בתיאטרון בפיונגיאנג. כעת, רבים מביעים חשש כבד לשלומה.

בני הזוג נצפו כשהם יושבים ליד קים קיונג-הוי, דודתו בת ה-74 של קים, שנעדרה מהזירה הציבורית במשך יותר משש שנים אחרי שסייעה לרודן הצעיר לעלות לשלטון. הדודה נעלמה קצת לאחר שבעלה, צ'אנג סונג-טק בן ה-67, הואשם בבגידה והוצא להורג על ידי קים בדצמבר 2013. בינתיים, בצפון קוריאה גובר החשש שרי סול-ג'ו הוצאה בעצמה להורג על ידי בעלה האכזר.

רי סול ג'ו  (צילום: Korea Summit Press Pool via AP)
רי סול ג'ו | צילום: Korea Summit Press Pool via AP

מעטים הפרטים שידועים על חייה האישיים של רי סול-ג'ו, אולם נראה שהיא בוגרת אוניברסיטת קים איל-סונג בבירת צפון קוריאה. ההשערה שהיא למדה בחטיבת הביניים השנייה בגדולה בפיונגיאנג, לפני שעברה לסין ללמוד מוזיקה ושירה. בסופו של דבר, היא משכה את תשומת לבו של המנהיג, כאשר זה צפה בה בזמן הופעה.

נראה כי רי סול-ג'ו מגיעה ממשפחה אליטיסטית ומיוחסת בהיותה נכדתו של רי פיונג-צ'ול, בכיר לשעבר בצבא הקוריאני. היא זוהתה רשמית כאשתו של קים בתקשורת הממלכתית בשנת 2012 והסברה היא שהם נישאו 3 שנים קודם לכן ומאז, ילדה לו שלושה צאצאים על פי סוכנות המודיעין של דרום קוריאה.

רי סול-ג'ו (צילום: rsolju, instagram)
רי סול-ג'ו | צילום: rsolju, instagram

אמנם רבים מעריכים ש"הגברת הראשונה של צפון קוריאה" הוצאה להורג, אך ישנה גם סברה כי זו נעלמה בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. הונג מין, מנהלת חטיבת המחקר של צפון קוריאה באיגוד הלאומי של קוריאה (KINU), היושב בסיאול, התייחסה לפרשה ואמרה: "היעלמותה עשויה להיות בגלל נגיף הקורונה. כאם לילדים לצעירים, השתתפותה בפעילות ציבורית חושפת אותה להידבקות אפשרית".

בשבוע שעבר פורסם כי צפון קוריאה בדרך לפתח חיסון משלה נגד נגיף הקורונה - ואפילו בדרך להתחיל את שלב הניסויים בבני אדם. על פי הפרסומים, המדענים של קים ג'ונג-און השיגו את המידע עבור החיסון במרמה, אחרי שפרצו למערכות של חברות פרמקולוגיה שונות ברחבי העולם.