נערה העבירה שלוש שנים מחייה משוכנעת שהיא מתה בשל מצב רפואי נדיר המכונה תסמונת קוטאר. (באנגלית: Walking Corpse Syndrome ובתרגום חופשי: תסמונת גופה מהלכת). הסובלים מהמחלה כמו היילי סמית בת ה-17 מאלבמה, באמת ובתמים מאמינים שהם מתים, או שחלקים מהגוף שלהם אינם קיימים עוד. אבל עם עזרה של מטפל וסרטי דיסני - היא התגברה.

התסמונת זוהתה באופן רשמי על ידי הנוירולוג הצרפתי ז'ול קוטאר בשנת 1880, ונקראה על שמו. כמו הפרעה דו קוטבית או סכיזופרניה, קוטאר היא צורה נוספת של פסיכוזה. המציאות המעוותת נגרמת בשל בעיה באזור במוח הנקרא פיתול דמוי-כישור (fusiform gyrus) וגם באמיגדלה.

"ההורים שלי התגרשו ולא להתמודדתי עם זה היטב", סיפרה היילי, "ואז, יום אחד כשישבתי בשיעור אנגלית הייתה לי תחושה ממש מוזרה שאני מתה ולא יכולתי להתנער מזה". היילי הלכה לראות את אחות בית הספר, שלא הצליחה למצוא שום דבר רע.

"כשהלכתי הביתה חשבתי לבקר בבית קברות, רק כדי להיות קרובה למתים אחרים. אבל בגלל שלא היה אחד בקרבת מקום, הלכתי ישר הביתה וניסיתי לישון". התחושה המטרידה חלפה לכמה ימים וחזרה להכות בהיילי שוב. "יצאתי לקניות והתחושה חזרה בפתאומיות. כל הגוף שלי הפך חסר תחושה, הפלתי את כל השמלות שהחזקתי וברחתי מהחנות. הרגשתי כאילו אני משתגעת". הפעם, התחושה לא נעלמה.

חשבה שהיא מתה (צילום: PA)
תסמונת הגופה המהלכת | צילום: PA

היילי החלה להחסיר ימי לימודים, לישון במהלך היום ולהשאר ערה כל הלילה. "הייתי מפנטזת על פיקניקים בבתי קברות והייתי מבלה הרבה זמן בצפייה בסרטי אימה, משום שלראות זומבים גרם לי להרגיש רגועה, כאילו הייתי עם משפחה".

בסופו של דבר, היילי דיברה עם אחד מחבריה על המצב שלה. "חשבתי שהוא חשב שאני מוזרה אבל הוא רק הנהן והקשיב. זה נתן לי את הביטחון להגיד לאבא שלי". אביה, פלויד, הפציר בה ללכת לפסיכיאטר.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

שנתיים עברו עד שלבסוף אזרה את האומץ - ומיד היא אובחנה עם תסמונת קוטאר. "זה היה כל כך מדהים לגלות שזו הייתה מחלה אמיתית. נכנסתי לאינטרנט ומצאתי סיפורים של אנשים אחרים שסבלו ממנה. גם הם רצו לבלות בתי קברות. זה גרם לי להרגיש הרבה יותר טוב שלא הייתי היחידה".

שיחות עם הפסיכיאטר סללו את דרכה להחלמה, ולא רק זה - גם סרטי דיסני. 'צפייה בדיסני נתנה לי תחושה חמימה ונעימה. בת הים הקטן, אלאדין, היפהפה נרדמת, במבי - ראיתי את כולם. שאלתי את החבר שלי ג'רמי: 'איך אני יכולה להיות מתה כשדיסני גורם לי להרגיש כל-כך טוב?". היא הוסיפה: "להיות גופה הייתה חוויה מוזרה ביותר, אבל אני כל כך שמחה שהצלחתי לצאת מזה בחיים".

(מקור)