על רקע ההשתלטות של אנשי הטאליבן על אפגניסטן וניסיונות ההימלטות של אזרחים מהמדינה מחשש לגורלם, דובר ארגון הטרור האיסלאמי הקיצוני סירב לשלול את האפשרות כי המשטר החדש יאמץ את חוקי השריעה האכזריים, הכוללים עונשים ברבריים ואכזריים למי שיפר אותם.

כעת, לאחר שהטאליבן כבש את עיר הבירה קאבול, נסיגת הכוחות האמריקאיים האחרונים והימלטות הנשיא הפרו-מערבי, האזרחים האפגניים נותרו חסרי הגנה מול האכזריות של אנשי הארגון. בתיעוד שהופץ היום נראים מקומיים נתלים על מטוס ענק של צבא ארה"ב, שצולם עוזב את אפגניסטן, בניסיון להימלט.

שיטות אכיפה מחרידות כמו מוות בסקילה, קטיעות ידיים ורגליים והוצאות להורג עקובות מדם שיבוצעו בפומבי צפויות לחזור למדינה, ששוחררה מידי אנשי הארגון הקיצוניים לאחר פלישת צבא ארה"ב אליה, לפני 20 שנה.

דובר הקבוצה הקיצונית סירב לשלול את החזרת העונשים המחרידים בשיחה עם ה- BBC. "אני לא יכול להגיד כרגע", אמר חבר הטאליבן סוהיל שהין, כשנשאל על טכניקות הענישה שלהם, "זה תלוי בשופטים בבתי המשפט ובחוקים. (הם) ימונו על פי חוק הממשלה העתידית".

חוקי השריעה הם המערכת המשפטית של האיסלאם, והם כוללים כמה עונשים קשים אם לא מצייתים להם. ה-BBC דיווח שכמה נשים במדינה כבר העידו שאסור להן לצאת מהבית לבד, ולנשים העובדות בבנקים נאמר כי הן יוחלפו על ידי גברים, חלקם קרובי משפחתן.

תחת שלטון הטליבאן באפגניסטן בין 1996 ל-2002, שליטים אכזריים השתמשו באופן יומיומי בשיטות של הפחדה ושחטו אזרחים בחופשיות. מקומיים מיואשים שגנבו כדי לשרוד איבדו את ידיהם בקטיעה, ומי שנתפס בוגד נסקל למוות באבנים. תושבי אפגניסטן שניסו להתבטא בעניין אמרו כי המשטר מצא את התירוצים הכי קלושים לבצע עונשים כבדים, הכל כדי להדגיש את הכוח, האיום וחוסר האונים של האזרח היחיד מול השלטון הגדול. החשש מפני הגורל הנורא הוביל מאות אזרחים לנסות ולהימלט מהמדינה.