רשויות החוק בצרפת פתחו היום את משפטה של ואלרי באקו – שמואשמת ברצח של בעלה. על פי ממצאי חקירת המשטרה, הנאשמת ירתה למוות בדניאל "דני" פולט ב-13 במרץ. בינתיים, צוות ההגנה שלה טוענים שבאקו ירתה בבעלה אחרי יותר מ-20 שנה של התעללות.

באקו טוענת שהכירה את פולט עוד כשהייתה רק בת 12 וזה התחיל לצאת עם אמה האלכוהוליסטית. עד מהרה, הוא החל לתקוף אותה מינית ואף לאנוס אותה בבית אמה, שידעה על כל המתרחש ולא נקפה אצבע כדי לעצור את מסכת ההתעללות.

לטענתה של באקו, אמה ידעה שפולט אונס אותה ונהגה לומר ש"כל עוד הוא לא מעבר אותה אז לא אכפת לה". בגיל 17, היא נכנסה להיריון וילדה את מי שיהפוך לראשון מבין ארבעת ילדיו. מעשיו של האב החורג בסופו של דבר התבררו בשנת 1995 והוא נכלא למשך 3 שנים אחרי שהורשע בגילוי עריות. למרות זאת, הוא חזר לביתה של באקו מיד אחרי שחרורו והמשיך לאנוס אותה.

"זה לא עניין אף אחד שהוא חזר לחיות איתנו כאילו שום דבר לא קרה", סיפרה באקו בריאיון. "כולם ידעו מה קורה אבל אף אחד לא פצה את פיו". לטענתה, פולט נהג להתעלל בה פיזית, נפשית, דרש ממקורביו לעקוב אחריה ואף כפה עליה לעסוק בזנות. נטליה תומסיני, הסנגורית של באקו, הוסיפה שהילדים של מרשתה פנו למשטרה בשלב מסוים – אבל אלו דחו את הבקשה לחקור את המצב.

"הרי לכם אישה שחייה נהרסו לחלוטין", אמרה עורכת הדין. "היא מעולם לא חשה אהבה מצד אמה, היא נאנסה, הוכתה ונכפתה לעסוק בזנות. בני משפחתה הם לא היחידים שכשלו איתה, אלא גם רשויות הרווחה. המערכת התעלמה מהמצוקה שלה מאז ומתמיד – והסיפור שלה צריך להטריד את כולנו".

 

 

באקו בסופו של דבר ירתה למוות בפולט עם אקדח שהחביאה בין המושבים של מכוניתה. היא נעצרה על ידי המשטרה והודתה במעשיה. בחודש מאי האחרון, בית ההוצאה לאור Fayard פרסם מאמר שכתבה תחת הכותרת "Tout le Monde Savait" (כולם ידעו) ובו תיארה את מסכת ההתעללות שחוותה במשך 24 שנים.

הבוקר, היא הובאה לדיון ראשון בבית המשפט בעיר שאלון-סור-סון, מזרח צרפת. המשפט שלה צפוי להימשך שבוע ימים. במידה ותורשע במעשיה, ייתכן שייגזר עליה לרצות 30 שנות מאסר.