השודד בן ה-47 מהפזורה הבדואית שבנגב, ששדד שני בנקי דואר בעיר באמצעות אבוקדו בלבד ואשר מעלליו פורסמו כאן אצלנו בערוץ היקס, צבר תהודה רבה בעולם וכיכב באתרי אינטרנט רבים. גולשים ממדינות שונות שנתקלו בסיפור המוזר מישראל, היו המומים מכך שאזרח הצליח להערים על המערכת ולשדוד פעמיים בעזרת הטריק המקורי - ולא רק הם היו בשוק מזה, גם אנחנו וכוחות הביטחון שלנו.

"לא כל יום אנחנו נתקלים בשודד ששודד בנקים עם אבוקדו. את האמת הופתענו מאוד", ציין קצין משטרה במרחב הנגב, "אני חושב שזו פעם ראשונה שזה קורה במדינת ישראל. זה מראה על היצירתיות של השודד, אבל המזל הוא שפעלנו בתחכום רב כדי לעצור אותו ולדאוג שיוגש נגדו כתב אישום".

ולמרות היצירתיות של השודד הזה, לאורך השנים היו מעשי שוד הזויים לא פחות במדינת ישראל, שבהם לא רק מעשה השוד עצמו השאיר את השוטרים ועובדי המקום בהלם - אלא גם שיטת הפעולה, סיבת הגניבה וכלי הנשק הנבחר של העבריינים. הנה עוד עשרה מעשי שוד מההזויים שהיו במדינת ישראל:

1. שודדי רובין הוד

זה קרה לפני כשנה. שני שודדים הגיעו בשעת צהרים לבנק דואר בקריות. אחד מה מסר פתק לאחת הפקידות ובו נכתב: "זה שוד, תני את הכסף". הפקידה המבוהלת מסרה לשודד כ-20 אלף שקל, אבל אז השודדים עשו את הדבר הכי לא צפוי: שניהם חילקו כסף לעוברים ושבים תוך כדי שברחו מהבנק ואף זרקו לא מעט שטרות באוויר. יותר ממה שכל בנק אי פעם עשה עבורנו.

2. שודדי הטודו-בום

בר בן סעדון וחברתו, יובל מוצפי, "זכו" לכינוי שכיכב בכל כלי תקשורת, "שודדי הטודו בום" (בעקבות הודעה שהוחלפה בין השניים, ובה נאמר על אחד המבצעים ש"הכל בסדר, טודו בום"). בר היה שודד בנקים וחברתו, על פי החשד, הייתה קצינת המבצעים. תשעה בנקים שדד בן סעדון, אבל מתברר שבכמה מקרים הוא היה די מנומס כלפי הפקידות. לפי אחת העדויות, בעת ששדד בנק בחולון, הוא ריחם על הפקידה שרעדה מפחד ואמר לה: "אני מצטער שאני שודד את הכסף, אני  צריך כסף. אני מאחל לך חג שמח ושוב אני מתנצל. אל תפחדי לא אפגע בך". בן סעדון נדון ל-11 שנות מאסר וחברתו קיבלה עונש קל של עבודות שירות.

טודו בום, יובל מוצפי
יובל מוצפי | צילום: החדשות

3. השף המפורסם שבישל תוכנית הצלה

שמעון בראור, שף מוכר מאוד בעברו שניהל מסעדות יוקרה, נקלע לחובות כבדים - דבר שגרם לו לשדוד בנקים כדי להחזיר את החובות. בראור, שקיבל בהמשך את הכינוי "שודד הגורמה", נהג לשדוד בנקים בישובים יוקרתיים כמו סביון , גני תקווה, יהוד או גבעתיים. הוא נהג להגיע לבנקי הדואר עם מעיל טייסים ומדי צבא כדי לא לעורר חשודים ואיים על פקידים עם אקדח פלסטיק. הוא שדד חמישה בנקים ולחוקרים סיפר שעשה זאת בגלל שפשט את הרגל. סרטוני האבטחה של מעשי השוד שלו הופצו ואזרחים שזיהו אותו התקשרו למשטרה והוא נעצר. הוא נדון לארבעה וחצי שנות מאסר בפועל.

4. השודד שסגר חובות

הרבה שודדי הבנק מבצעים את העבירה כדי לשדוד כמה שיותר מזומן עבור כסף נזיל שיכול לממן אורח חיים פזרני, אבל לפעמים זה גם נובע ממצוקה אחרת. תושב באר שבע בן 25, איש עסקים, הגיע לפני כשבועיים לבנק מזרחי טפחות בערד במטרה אחת לכסות חובות כספיים. הוא נכנס לבנק עם אקדח ומסר למנהל והפקידות רשימה של עשרות אנשים שהוא חייב להם כסף וביקש מהם להזרים להם כספים לחשבונות בשמו - מה שכמובן ממש מטופש כי אין שום דרך לברוח משוד שבו כל המעורבים מזוהים. הפקידים נאלצו להעביר חמישה מיליון שקל לחייבים של השודד. שוטרים שהוזעקו לבנק השתלטו עליו ועצרו אותו. בינתיים הבנק הצליח להחזיר לעצמו למעלה מארבע מיליון שקל. השודד נעצר והוגש נגדו כתב אישום. 

5. השודד הרחמן

זה קרה לפני כשבועיים בכפר סבא: שני שודדים הגיעו לאזור התעשייה בעיר. אחד מהם נכנס עם אקדח חמוש וצעק על אחת העובדות להישאר במקומה. כאשר זו החלה לבכות, השודד שינה גישה לחלוטין, ניחם אותה והסביר לה שהוא אינו מתכוון לפגוע בה. כשראה שזה לא עזר, הוא המשיך לבקש ממנה לא לבכות והסביר לה שהכל בסדר ואין מה להתרגש כי זה לא שהוא גונב משהו ממנה אלא בסך הכל כסף של המדינה.

השניים גנבו מהמקום 800 אלף שקל במזומן. הם חבשו קסדות, עלו על האופנועים איתם הגיעו ונעלמו. בינתיים השודדים עדיין לא נתפסו.

אילוסטרציה
הכל בסדר, זה כסף של המדינה | צילום: 123RF, חדשות

6. השודד היעיל

שודד ממרכז הארץ שמשום מה אהב לשדוד רק סניפים של "בנק הפועלים", הגיע אליהם בכל פעם כשהוא נושא על גופו רימון ומאיים על הפקידות שימהרו להכניס לו את הכסף לשקיות, אחרת הוא יזרוק עליהן את הרימון. עם אותו רימון בודד, שהוא כמובן מעולם לא הפעיל ושבכל מקרה משמש נשק אחד חד פעמי, הוא שדד לא פחות מחמישה סניפים ושללו הסתכם בעשרות אלפי שקלים. המזל שלו בא על קיצו כאשר באחד המקרים הוא יצא מהבנק בידיים ריקות ומאבטח הבנק המתין לו ביציאה ותפס אותו.

7. השודד המנומס

השודד המנומס הוא כינוי שקיבל עבריין ששדד סניפי בנקים באזור המרכז. הוא נהג להגיע לסניפים בפנים גלויות ויצא עם שלל של למעלה מ-100 אלף שקל.

"אני מתנצל שאני שודד אותך. יש לי בעיות כלכליות", הסביר השודד בנימוס ובשקט בכל פעם לכספריות במטרה להסביר את מניעיו ולהרגיע אותן. מאוחר יותר הוא נעצר ונשפט לכמה שנות מאסר.

8. השודדים החקיינים

שני נערים בני 12 ו-13 מראשון לציון, שהושפעו מסרטי מתח ופעולה החליטו לשדוד בנק. השניים הגיעו לפני כארבע שנים לסניף בנק לאומי כשהם חמושים ברובה דמה ודרשו מהכספרית את הכסף. במקום נוצרה המולה, הנערים שנכנסו לפחד נמלטו מהמקום ללא הכסף. כמה שעות מאוחר יותר השוטרים עצרו אותם והם אמרו בתגובה: "עשינו את זה בשביל הצחוקים".

9. השודד שאילתר נשק

תושב אשקלון כבן 45 מצא שיטה לא שגרתית לשדוד בנק: הוא הגיע לאחד הבנקים במרכז העיר כשהוא חמוש בלבנה שאותה הסתיר בתוך המעיל. הוא ניגש לפקיד, מסר לו פתק עם כתיב משובש אבל המילה שוד הייתה די ברורה. כשהפקיד היסס, השודד שלף את הלבנה ואיים להטיח אותה בראשו. הפקיד נבהל ומהפחד נתן לו 5,000 שקל. השודד נמלט וכעבור כמה שעות נתפס על ידי בלשי תחנת המשטרה.

שוד בנק
כל מה צריך זה רימון יד אחד

10. השודד שלמד מכלבוטק

תושב קריית ביאליק, בן 41, נהג להגיע לסניפי בנק בצפון הארץ ולהעביר פתק לפקידות עליו כתב: "זה שוד - זה כסף לתרופות". על פי החשד, הוא שדד עשרה בנקים. המשטרה, שהייתה מיואשת ממנו, הפיצה את הסרטונים ואת הפרטים שלו בתכנית הטלוויזיה המפורסמת "כלבוטק". האיש, כך מתברר, עקב אחר התכנית כדי לדעת האם מחפשים אחריו. השוטרים בטעות עצרו שודד סדרתי אחר שהתברר שהוא לא החשוד.

אחרי מעקבים ממושכים הוא נתפס והוגש נגדו כתב אישום חמור ששלח אותו לשש שנות מאסר.