אדם שהיה נידון למוות במשך 25 שנה בגלל שהורה להרוג את הבוס שלו עשוי להיות חף מפשע, כך לפי דיווח חדש.

ריצ'רד גלוסיפ בן ה-59 נידון למוות לאחר שנקבע כי הורה על רציחתו של בארי ואן טריז, הבעלים של המלון בו עבד, והוא מרצה את עונשו בבית הכלא באוקלהומה, ארה"ב. זאת, לאחר שהודה כי הנחה את איש התחזוקה שעבד עמו, ג'סטין סניד, לתקוף ולשדוד את ואן טריז תמורת כעשרת אלפים דולר. סניד מרצה מאסר עולם, לאחר שהודה באשמה בעסקת טיעון כי הכה למוות את וואן טריז באמצעות מחבט בייסבול.

ההוצאה להורג של גלוסיפ הייתה צריכה להתבצע ב-2015, אך הוקפאה לאחר שהרוקח האחראי סיפק לכלא את החומר הלא נכון (אשלגן אֲצֵטַט, ולא אשלגן כלורי), ולמעשה נדחתה כבר 3 פעמים. כרגע הוא האסיר השני שהתובע הכללי של אוקלהומה מבקש להוציא להורג בסתיו הקרוב.

עם זאת, דוח חדש שנערך עבור מדינת אוקלהומה טוען שראיות חשובות אבדו או הושמדו במהלך משפטו של גלוסיפ. הדו"ח, שהופק פרו בונו על ידי חברת עורכי הדין ריד סמית' לבקשת המחוקקים במדינה, טוען גם שאחד הבלשים שחקרו את המקרה שאל שורה של שאלות מנחות שסיבכו את גלוסיפ במותו של ואן טריז. הם טוענים ש"אף מושבע סביר" לא היה יכול למצוא את בן ה-59 אשם אם היו שומעים את התיעוד המלא ועדים ל"עובדות שנחשפו" על התיק.

צוות החקירה סקר 12,000 מסמכים, ראיין עדים ומושבעים וחשף ראיות שמעולם לא הוצגו בפני חבר המושבעים. הדו"ח של הצוות בן 343 העמודים כולל את הגילוי שהפרקליטות של המחוז אמרה למשטרה להשמיד קופסת ראיות לפני המשפט השני של גלוסיפ. הרישומים מצביעים על כך שהקופסה כללה רישומים כספיים של עסקאות שעשה, סרט דביק ווילון מקלחת מזירת הפשע. סרטון מעקב מתחנת דלק סמוכה, שצולם בליל הרצח של ואן טריז, ומראה אדם אלמוני עוזב את זירת הפשע, היה ראיה, אך לאחר מכן נעלם.

בדוח אף טוענים שהראיות שהושמדו בסוף 1999 או בתחילת 2000 כוללות תיעוד של עסקאות פיננסיות, שעלולות לסתור את טענת התביעה לפיה גלוסיפ ניסה להסתיר את מעשיו.

נציג אוקהלומה, חבר המפלגה הרפובליקנית, קווין מקדוגל כינה את השמדת הראיות "התנהגות בלתי הולמת", ואמר: "אנחנו לא מחפשים הרשעות, אנחנו מחפשים צדק. אם סניגור היה עושה מה שמשרד התובע המחוזי עשה, היו מוגשים כתבי אישום בגין שיבוש הליכי משפט".

גלוסיפ נידון למוות ב-1998, אך הרשעתו בוטלה לאחר שנמצא שקיבל סיוע "לא יעיל" ולא חוקתי מעורך דין. הוא נשפט מחדש ב-2004 ונידון שוב לעונש מוות.

הצוות המשפטי שלו יתכונן להגשת בקשה לדיון בבית המשפט לערעורים על מנת שניתן יהיה לבחון את הראיות החדשות שנחשפו במסגרת משפט.

התובע המחוזי של מחוז אוקלהומה, דיוויד פראטר, בוחן כעת את העדויות החדשות ואמר כי יתמוך במשפט חוזר נגד גלוסיפ. עם זאת, הוא הזהיר כי התביעה תבקש שוב עונש מוות, אם גלוסיפ יימצא אשם במשפט נוסף.

גלוסיפ התחתן פעמיים בכלא, תחילה ב-2018 לעובדת בית הלוויות בת ה-21, לייגה ג'ורסיק, ושוב בתחילת השנה עם עו"ד ליאה רודג'ר בת ה-32, המתנגדת לעונשי מוות.

לא מעט מפורסמים תומכים בחפותו של גלוסיפ, ביניהם השחקן מארק רופאלו, איש העסקים סר ריצ'רד ברנסון ואפילו האפיפיור פרנסיסקוס. גם ברשת יש עמוד ואתר בשם "Save Richard Glossip", התומכים בו.

האם לגלוסיפ יזכה במשפט חדש וניסיון שלישי להוכיח את חפותו?