הבהלה סביב נגיף הקורונה עדיין בעיצומה: כבר למעלה מחודש שממשלות העולם וארגון הבריאות העולמי (WHO), מנסים לבלום את התפרצות הווירוס שגבה את חייהם של קרוב ל-2,500 בני אדם. למרות זאת, נכון לעכשיו מסתמן כי אין פתרון ברור באופק – ובהיעדר חדשות טובות, הפייק ניוז ברשת חוגג ומתנפח.

בכירים בקהילת הבריאות החלו לפעול בימים האחרונים לנסות ולבלום את ההשפעות ההרסניות של שמועות וידיעות כזב ברשתות החברתיות. גורמים ב-WHO אף כינו את המצב הנוכחי בתור "Infodemic" (מגפת מידע). "אנחנו חייבים לפתח חיסונים נגד מידע לא מבוסס", אמר ד"ר מייק ריאן, רמ"ד פעולות החירום בארגון הבריאות העולמי. ועד שהוא יצליח להמציא את זה, אנחנו נעזור להילחם בכל הפייק ששמעתם על וירוס הקורונה:

 

שמן שומשום יכול לבלום את הנגיף

מדובר באחת השמועות הפופולריות והאבסורדיות ביותר הנוגעות לווירוס הקורונה. על פי השמועה, אם תמרחו שכבה עבה של שמן שומשום על עורכם, אז הנוזל הסמיך ימנע מהנגיף לחדור אל תוך גופכם – זאת טעות כמובן. שמן שומשום לא מחסל או בולם את וירוס הקורונה. ישנם כמה כימיקלים שאכן מסוגלים להשמיד את הנגיף אם הוא בא איתם במגע על משטחים (כגון אקונומיקה, אתנול 75%, תמיסות ממיסות על בסיס אתר או כלורופורם), אבל מריחתם על הגוף לא תעשה דבר – חוץ מאשר להזיק לעורכם.

 

אכילת שום מונעת הידבקות בווירוס

מומחים לתזונה כנראה יסכימו שלשיני שום יש כמה תכונות בריאות, אבל הן לא יעזרו לכם במקרה של נגיף הקורונה – חושבים שהמידע הזה מובן מאליו? אתם תופתעו לדעת שארגון הבריאות העולמי נאלץ לפרסם לאחרונה הבהרה חדה בנושא ולציין כי "אין ראיות מבוססות מההתפרצות האחרונה שמצביעות על כך שאכילת שום תגן על אנשים מפני וירוס הקורונה".

 

עשן של זיקוקים/חזיזים מונע את הקורונה

השמועה הביזארית הזו התפשטה גם כן ברשת, כאשר גולשים מסוימים טענו כי פליטות שונות של גזים מסוגלות למנוע את הווירוס – אפילו עשן מהאגזוז של האוטו. חשוב להבהיר: עשן שנפלט מבערה או התפוצצות הוא רעיל. במקרה של זיקוקים או חזיזים, העשן שנפלט מהם מכיל לרוב SO2 (גופרית דו-חמצנית) שעשוי לגרום לגירויים בעיניים, באף, בגרון ואפילו בריאות. במקרים קיצוניים, הוא עלול לגרום להתקפי אסתמה – שלא לדבר על הסכנה מכוויות או התלקחות, בהנחה שאתם מתקרבים מספיק לזיקוק בשביל לשאוף את העשן שנפלט ממנו. אז לא רק שזה לא יועיל לכם - זה יזיק.

 

ניתן להידבק בנגיף מחבילות שמגיעות אליכם מסין

אמנם הווירוס התפרץ במחוז הוביי, אשר במזרח סין, אבל מחקרים בנושא מצביעים על כך שאין חשש מקבלת מכתבים או חבילות מרחבי אסיה. בדיקות מעבדה קבעו כי נגיף הקורונה לא מסוגל לשרוד הרבה זמן על משטחים או עצמים ולכן, אין כל חשש לקבל חבילות מסין, דרום קוריאה, תאילנד, יפן או מדינות אחרות בהן התפרץ הווירוס. אם החבילות לא מגיעות, זה לא בגלל הסכנה - אלא בגלל שבסין מתמודדים עם כאוס רחב יותר בעקבות התפרצות המגיפה.

 

רק אנשים מבוגרים/אסיאתיים מושפעים מן הנגיף

שמועה נוספת שמצאה את עצמה ברשת גורסת כי היחידים שנדבקים במחלה הם אסיאתיים, ובמיוחד סינים, או אנשים מבוגרים – וזה לא נכון בכלל. אמנם מסתמן כי אנשים עם בעיות בריאותיות קודמות (כגון אסתמה, סכרת, תחלואת לב ועוד) נמצאים בדרגת סיכון גבוהה יותר, אבל הנגיף עשוי להדביק ולהשפיע על כל אדם.

 

גרגור של מי פה מגן מפני הידבקות

עוד שמועה שרצה ברשת גורסת כי אם תשטפו את הפה שלכם לעיתים תכופות עם מי פה, אז זה יבלום את וירוס הקורונה. אמנם קיימים סוגים שונים של מי פה שמסוגלים להשמיד כל מיני מיקרובים ברוק או בין השיניים שלכם, אבל אין זה אומר שהם יכולים להגן עליכם מפני הקורונה – מדובר בפייק ניוז ללא כל ביסוס מדעי.

 

נגיף הקורונה פותח במעבדות בסין

זו אולי אחת מהקונספירציות הרווחות ביותר שמופצות ברשת, לפיה הווירוס הוא נשק ביולוגי שהונדס על ידי כימאים. מדובר בקביעה שמהדהדת ברחבי העולם ונפלטה מפיהם של לא מעט פוליטיקאים – אפילו כאן בישראל. למעשה, רק אתמול ח"כ אורלי לוי טענה כי "נגיף הקורונה התפרץ כי הוא נוצר כלוחמה ביולוגית". ובכן, גם המידע הזה לא מבוסס על עובדות. לאחרונה, קבוצה של 27 אנשי מדע ורפואה פרסמו הצהרה זועמת בנושא וקבעו כי מדובר בקונספירציה חסרת שחר. "אנחנו ניצבים יחדיו כדי להוקיע את השמועות הללו, לפיהן הקורונה לא נוצרה באופן טבעי", פורסם בהודעה. "ההתפשטות של עובדות כוזבות אודות הנגיף מסכנות את הפצת המידע המהימן לגבי ההתפרצות הנוכחית".