גורמים בשירותי הרפואה של איראן טוענים כי המשטר משקר בנוגע למניין המתים מהתפרצות נגיף הקורונה במדינה – וגורסים שהמספר האמיתי גדול כמעט פי חמישה. מתנגדי משטר מקומיים שוחחו לאחרונה עם כלי התקשורת בבריטניה ואמרו כי השלטונות משקרים לגבי מניין הקורבנות האמיתי במטרה להסתיר את חומרת המצב במדינה.

אותם מתנגדים טוענים כי הם מקבלים את המידע היישר מהרופאים בבתי החולים, אשר טוענים בעצמם שהמספרים לא הגיוניים. לטענתם, מניין מתים באיראן עומד על יותר מ-17,500 בני אדם. במילים אחרות, מתו במדינה יותר אנשים מאשר באיטליה, ואיראן היא למעשה המדינה עם כמות הקורבנות הגבוהה ביותר בכל העולם.

זוהי לא הפעם הראשונה שנטען כי שלטונותיה של מדינה כלשהי משקרים בנוגע למניין המתים שלה. רק לפני שבוע דווח כי תושבי מחוז חוביי מפקפקים כי כמות המתים בכל סין עומדת על פחות מ-3,400 בני אדם – כאשר חלקם טוענים שהמספר האמיתי מוערך ביותר מ-42 אלף.

מספר הנדבקים באיראן, נכון לעכשיו, עומד על יותר מ-58 אלף תושבים, כאשר זהו מוקד ההתפרצות הגרוע ביותר במזרח התיכון. מתוכם, יותר מ-19 אלף כבר החלימו ו-3,603 מתו. למרות טענותיהם של מתנגדי המשטר, בכירים בממשלה טוענים כי המצב במדינה נמצא דווקא במגמת שיפור.

View this post on Instagram

A post shared by طاهره پورشمسیان/poorshamsian (@taherehpoorshamsiian) on

הנשיא חסן רוחאני התייחס למצב במדינתו בשבוע שעבר ואמר כי הנתונים מעודדים. הוא הוסיף: "מספר המאושפזים צנח ומצבם של 23 מתוך 31 ממחוזותינו טוב. המצב כעת מתקבל על הדעת".

על פי הנתונים באתר האינטרנט World Meter, ייתכן שיש משהו בדבריו של רוחאני. מספר הנדבקים החדשים שמתגלים מדי יום באיראן נמצא במגמת ירידה מאז ה-30 במרץ. אף על פי כן, כבר שבועות שרופאים ברחבי המדינה קובעים את מותם של יותר מ-100 אנשים מדי יום – כאשר רק אתמול נקבע מותם של 158 קורבנות נוספים.