"אנחנו מאוד מקווים שיעשו איתנו משהו - המצב פה בלתי נסבל": אזרחית בריטית שתקועה על סיפון אוניית ה-Grand Princess נתנה לתושבי הממלכה הצצה אל התדרדרות התנאים על כלי השיט היוקרתי. בריאיון ל-BBC, מרגרט ברטלט בת ה-77, סיפרה כיצד הנהלת הספינה הכריחה אותה ואת יתר הנוסעים להסתגר בתאים שלהם - שעה שהמזון הטרי על האונייה הולך ואוזל.

"האוכל מקולקל ורקוב, וכולנו צריכים להילחם עליו", סיפרה ברטלט. "מצב האוכל הוא רק אלמנט אחד. כולנו מתחילים לאבד את שפיותנו בגלל העוצר בתאים. לא מזמן ראינו בחוץ את קו החוף ביום שמשי וזה היה מאוד מדכא. המחשבה שבחוץ נעים ואנחנו תקועים פה מעציבה אותנו מאוד".

ברטלט הוסיפה כי השפל הגדול ביותר הגיע כאשר אחד הנוסעים בקומה שלה מת כתוצאה מהווירוס הקטלני. ימים ספורים לאחר מכן, רשויות קליפורניה אישרו את הדיווחים לפיהם נוסע בשנות ה-70 לחייו מת על סיפון האונייה.

אוניית ה-Grand Princess צפויה לעגון מאוחר יותר היום בעיר אוקלנד, שם תושבי ארה"ב ששוהים על כלי השיט ירדו מהסיפון באופן מבוקר ויועברו למתקני בידוד בבסיסי חיל האוויר האמריקאי - ובאשר לאזרחים ממדינות זרות? התהליך עתיד להיות מורכב יותר.

ברטלט התייחסה להשתלשלות האירועים ואמרה שהחשש הגדול שלה כרגע הוא מהאפשרות שהיא ויתר הנוסעים הבריטים יאלצו להישאר על הסיפון עוד הרבה זמן. למרות זאת, גורמים ממשרד החוץ ומשרד הרווחה הבריטיים אמרו כי הם "פועלים במלוא המרץ" להחזיר את תושבי הממלכה. כעת, 140 הנוסעים הבריטים יאלצו לחכות עד שיתקבלו החלטות בנוגע אליהם.